Україну чекає дефіцит кукурудзи: як його уникнути та стримати зростання цін на продукцію тваринництва
Україну чекає дефіцит кукурудзи: як його уникнути та стримати зростання цін на продукцію тваринництва
01

Лист асоціації «Союз птахівників України» та асоціації «Cвинарі України» до уряду

В Україні прогнозують дефіцит кукурудзи та зростання вартості харчів тваринництва, якщо уряд не приборкає стрімкий експорт зернових. Такий прогноз міститься у листі асоціації «Союз птахівників України» та асоціації «Cвинарі України» на ім’я прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та очільника МЕРТу Ігора Петрашко, який має у своєму розпорядженні AgroPolit.com. Лист датований 2 листопада 2020 року. 

У зверненні тваринників до керівництва уряду сказано, що підставою стало різке збільшення вартості кормів через ситуацію, яка складається на ринку зернових протягом останніх двох місяців, та відповідно негативного впливу на собівартість виробництва продукції тваринництва.

Несприятливі погодні умови цього року спричинили суттєве скорочення врожаю зернових та олійних культур. Через значне скорочення внутрішньої пропозиції та високого попиту на зернові на світовому ринку, протягом останніх двох місяців спостерігається галопуюче здороження зерна, в тому числі фуражного, яке використовується у виготовленні комбікормів», — сказано у листі.

За оцінками асоціації «Союз птахівників України» та асоціації «Cвинарі України», подальше здорожчання куркурузи позначиться і на вартості їх продукції.

Зростання вартості комбікормів, які в структурі собівартості продукції птахівництва та свинарства у середньому займають 65-70%, призводить до відповідного росту витрат на виробництво продукції згаданих галузей. Порівнюючи жовтневі цінові тренди закупівлі основних зернових культур порівняно з жовтнем минулого року, відзначаємо ріст закупівельних цін на фуражну кукурудзу на понад 65%, фуражну пшеницю — на 57%, соняшниковий шрот — на 39%, соєвий шрот — на 42%. Відповідно вартість готового комбікорму нині зросла порівняно з аналогічним періодом минулого року на 40-45%. На сьогодні, збитковість виробництва м’яса птиці становить 12%, а яєць — 17%», — зазначають представники бізнесу», — сказано у лист і на ім’я Шмигаля

Виробники м'яса птиці та свинини наголошують, що у цих надскладних для галузей умовах, вони ще й зіштовхнулися з проблемою закупівлі зернофуражних культур для виробництва комбікормів.

«Розуміючи, що цьогорічний врожай буде значно нижчим, ніж торік, та спостерігаючи за постійним збільшенням вартості зернових, виробники утримуються від його продажу. Створюється штучний дефіцит, який лише підігріває ринок та підвищує цінові пропозиції зі сторони експортерів, виробників комбікормів та споживачів зерна. Така ситуація може мати катастрофічні наслідки для галузей тваринництва», — пояснють тваринники у листі, — зазначають вони.

Окремо вони звертають увагу Шмигаля та Петрашка на те, що прогнози урядовців, вказані у зерновому Меморандумі, відрізняються від реальної ситуації, пов'язаної з виробництвом кукурудзи та просять зреагувати на правки та забезпечити достатню кількість кормів на внутрішньом ринку та їх цінову політику, вигідну для вітчизняного бізнесу.

Детальніше читайте у листі.

02

Звіт USDA — рекордне падіння

Натомість у звітові USDA 10 листопада 2020 р зазначається, що виробництво кукурудзи в Україні у 2020/2021 МР знижено на 8 млн т (22%) до 28,5 млн т (з 36,5 млн т в жовтневому прогнозі). І це при рекордному посіві цієї культури в цьому році — на площі 5,5 млн га.

03

Трейдерський прогноз

Трейдери у цьому році очікували врожай кукурудзи в 40 млн т та ексопрт 33 млн т. Під це планувалися і контракти.

 

04

Кукурузний прогноз від МЕРТ — сліпий оптимізм

Попри посуху і різке скорочення загального валу зернових у МЕРТі роблять вигляд — у Багдаді все спокійно. При чому професійність прогнозів профільного відомства еволюціонує на очах.

19 серпня 2020 року.

Погодні умови останніх тижнів спричинили або втрату потенційного врожаю кукурудзи, або суттєве його зниження. Якщо осінні погодні умови будуть сприятливими, урожай кукурудзи передбачається на рівні 35 млн т, а загальний урожай зерна — на рівні 70 млн т», — звітує заступник міністра економіки Тарас Висоцький про стан справ.

А вже за 10 днів говорить про мінус 3 млн т на одній кукурудзі.

1 вересня 2020. 

В Україні продовжуються аномально високі температури і засуха. У результаті суттєво знижується урожайність кукурудзи. Наразі очікуємо валового збору кукурудзи 33 млн т і 68 млн т зернових у цілому», — каже той же Висоцький.

 
05

Експорт кукурудзи у 2020/2021 МР та 2019/2020 МР

Станом на 11 листопада експортовано 3,4 млн т, тобто майже на 2 млн т меньше за аналогічний період у 2019 році. При цьому українські експортери у жовтні поставили на зовнішні ринки 1,84 млн т кукурудзи, що на 20% нижче жовтня 2019/20 МР і в десятки разів більше вересня. Тож темпи продажів на зовні зростають.


За оцінками партнера і гендеректора BarvaInvest Владимира Гуменюка, кукурузний експорт сягне 22 млн т. За наступні три місяці планують відвантажити 10 млн т.

За останні 10 років такого не було, щоб за три місяці експортували половину обсягу кукурудзи. В основному ця цифра коливалася в межах 23 млн т », — зазначає він.

Цікаво, що наразі ключовим споживачем української кукурудзи є Китай. У жовтні він в 4 рази збільшив імпорт української кукурудз і наростив до 721 тис. т. Згідно зі звітом USDA, світовий обсяг імпорту фуражного зерна в Китай досягне рекордних 26 млн т, що вище попереднього максимуму — 25,7 млн ​​т, досягнутого в 2014 /2015 МР.

Варто також нагадати експортну картина по кукурудзі за минулий МР. Саме кукурудза зайняла перше місце в структурі експорту України — 32 млн т (на 11 млн т більше, ніж 2018 року) на загальну суму $5,2 млрд (+$1,7 млрд). Це 10,4% від всього експорту країни. При чому 15 млн т експортовано до ЄС (зростання 26 %), 4,2 млн т — Китай. 3,8 млн т — Єгипет, 2,8 млн т — Туреччина, 1,2 млн т — Ізраїль. Загалом 49 ринків.

 

06

Ціновий бум на продукти харчування у світі

Стрімки попит на куркудзу та інші групи зернових товарів — результат неврожаїв по всьому світу. Відтак ціни на продовольство у світі в жовтні продовжили зростати п'ятий місяць поспіль і досягли максимального значення з січня 2020 року. Про це йдеться в повідомленні Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Найбільше подорожчали зернові — на 7,2% в порівнянні з вереснем, і на 16,5% в порівнянні з жовтнем минулого року. Так, світові ціни на кукурудзу сягнули максимуму за останні шість років.

07

Як уникнути кукурузного дефіциту та зростання цін

У листі асоціації «Союз птахівників України» та асоціації «Cвинарі України» на ім’я прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та очільника МЕРТу Ігора Петрашко запропонвоано такий варіант:

При прогнозованому Мінекономіки України цьогорічному врожаю кукурудзи в обсязі 33,0 млн.тонн, очікування врожаю експертами ринку є набагато песимістичними, і, як нам здається, більш реалістичними, — 27-28 млн.тонн... Просимо Вас, шановний Денисе Анатолійовичу, внести до додатку зазначеного Меморандуму узгоджені з учасниками ринку загальні річні обсяги експорту кукурудзи, як основної фуражної культури. Закликаємо прискіпливо віднестися до питання формування балансу зернових та забезпечити безумовний контроль за його виконанням задля збереження галузей тваринництва та гарантування продовольчої безпеки держави». 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

15 листопада 2020
Україна збільшила імпорт та зменшила експорт сільгосптоварів до Євросоюзу, – Євростат
Протягом перших семи місяців року Україна збільшила обсяг сільськогосподарського імпорту з Європейського Союзу і зменшила обсяг поставок на...
15 листопада 2020
Свинарі попереджають про збільшення випадків закриття ферм через неконтрольований експорт кукурудзи
Свинарі попереджають про вихід операторів з галузі через неконтрольований експорт кукурудзи. Про це йдеться у листі асоціації «Союз...
13 листопада 2020
Неконтрольований експорт кукурудзи призведе до зниження виробництва курятини та свинини
Неконтрольований експорт кукурудзи призведе до зниження виробництва курятини та свинини. Про це повідомили у листі до урядовців асоціації...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...