День фермера в Україні: хто вони – сучасні куркулі
День фермера в Україні: хто вони – сучасні куркулі
01

Указ про День фермера

28 років чекали і, нарешті, це сталося. Володимир Зеленський підписав указ про відзначання Дня фермера в Україні 19 червня. Відтепер ця дата буде відмічатися щорічно.
«Ураховуючи значення фермерських господарств для розвитку сільського господарства України, їх внесок у вирішення питань продовольчої безпеки держави постановляю: установити в Україні День фермера, який відзначати щороку 19 червня», – йдеться в повідомленні.

AgroPolit.com проаналізував стан фермерських господарств в Україні і з'ясував чи дійсно нам є що святкувати.

02

Закон про фермерське господарство без чіткого визначення фермерства

Діяльність фермерських господарств в Україні регулюється Законом України «Про фермерське господарство», прийнятим 19 червня 2003 року N 973-IV.

Відповідно до останніх змін, які прописані законом 2497-VIII, від 10.07.2018 року, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім’ї, відповідно до закону.

Однак до сьогодні чітко не визначено, хто такий фермер і де проходить чітка межа між власниками земельних паїв та ділянок, призначених для особистого селянського господарства; фермерами, які розвивають бізнес за рахунок орендованих земельних паїв; а також фермерами, які існують переважно на папері, а фактично — є частиною великих аграрних корпорацій. 

Проблема полягає в тому, що ці три групи мають діаметрально протилежні інтереси.

03

Розвиток фермерських господарств

За даними Держстату, в аграрному секторі економіки України виробництвом сільгосппродукції займаються понад 76 тис. суб'єктів господарювання. З них 50,5 тис. сільськогосподарських підприємств.

Станом на 1 січня 2020 року, зареєстровано 46 929 фермерських господарств (або 93 % від загальної кількості таких підприємств).

Довідково:

станом на 01.01.2017р. – 44 409 од.

станом на 01.01.2018р. – 45 035 од.

станом на 01.01. 2019р. – 45 654 од.

За останні 3 роки кількість фермерських господарств зросла на 1894 одиниць. Найбільше фермерських господарств зареєстровано в Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

Кількість статистично активних фермерських господарств становить 32 452 одиниць, з яких, за оперативними даними, 28 788 одиниць мають в обробітку 4,7 млн га сільськогосподарських угідь або 11,2 % від загальної кількості сільгоспугідь України.

В середньому на одне фермерське господарство припадає 163,3 га. При цьому понад 80 % фермерських господарств мають в обробітку земельні ділянки до 100 га.

04

Аграрний устрій

Сьогодні статус феремерів залишається невизначеним, хоча всі юридичні підстави для цього є: 23 листопада 2018 року Конституційний Суд України надав позитивний Висновок у справі за конституційним зверненням Верховної Ради щодо відповідності законопроекту про внесення змін до статті 41 Конституції України (реєстр.6236) вимогам статей 157 і 158 Конституції України. 

З ініціативою визнати фермерів основою аграрного устрою і затвердити це в в Конституції України виступив лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко. Поданий його політсилою законопроект №6236 «Про внесення змін до статті 41 Конституції України щодо реалізації прав українських громадян на землю, збереження власності на сільськогосподарські землі в руках громадян України та сталого розвитку села на основі фермерських господарств».

30.05.2019 року після того, як Конституційний Суд України завив, що запропоновані проектом акта зміни мають загальний характер і не передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини та громадянина, а отже, не суперечать вимогам Конституції України, народні обранці заслухали питання в Раді та зняли його з розгляду.

 

 

05

Масштаби обробітку землі

AgroPolit.com і сервіс автоматичного аудиту земельних ділянок Feodal.online підготували дослідження щодо земель, які обробляють холдинги, фермери та ОСГ у 2017-му, 2018-му та на 1 червня 2019 року.

У дослідженні бралися дані статистичної звітності про результати посіву, подані товаровиробниками трьох категорій — ОСГ, фермерами та холдингами. Дві останні групи ми поділили на підгрупи, щоби показати максимально точну розбивку по обробітку земель. 

Аби отримати максимально точні дані, землі, які належать фермерам, ми розділили на 4 підгрупи:  

1.    0 до 500 га

2.    500 до 1000 га

3.    1000 до 5000 га

4.    5000 до 10 000 га  

Холдинги розділили на 3 підгрупи:  

1.    10 тис. га до 30 тис.га

2.    30 тис. га – 50 тис.га

3.    50 тис. га +

06

Кооперація

Аграрії очікують від Зеленського програми підтримки кооперативів.

Команда Зеленського має створити в Україні програму підтримки кооперативів й прийняти новий закон 0856 про кооперацію та про кооперативні селянські спілки. 

Загалом перед командою президента стоїть 4 завдання: 

Перше — програма підтримки кооперативів. Минулого року був фермерський мільярд, але його використали на потреби кількох великих гравців. А малим кооперативам практично нічого не дісталося. Для отримання державних допомог потрібно прописувати нормативи відповідно до реального стану справ: кооперативи тільки розпочинають розвиватися. Тому їхній приорітет: сімейні господарства, малі та середні фермери. Є важливо опрацювати формули співпраці з приватним соціально-відповідальним бізнесом.

Друге — прийняти новий закон про кооперацію та про кооперативні селянські спілки (вирішує питання неприбутковості кооперативів, усуває проблему подвійного оподаткування). Комерційні банки не хочуть їх кредитувати через статус неприбутковості. Крім того, є невирішене питання статусу платника ПДВ для кооперативів. Це дуже обмежує свободу експорту та доступу до продажів.

Третє — створення місцевими органами влади умов для потрапляння в місцеву торгівельну мережу та мати приорітет для різних тендерів. Місцевий споживач має право споживати якісні продукти від місцевого фермера чи кооператива, а таким чином кошти залишатимуться на даній території. Як? Прийняти закон, аби 20% продукції на полицях у кожному магазині було місцевою.

Четверте — фінансування роботи дорадчих служб, особливо у Донецькій та Луганській областях. Та опрацювати нові сучасні програми кооперативної освіти. Кооперація може стати основою для економічної міцності місцевих територіальних громад. Адже кооперація починається з освіти, а далі вона тягне за собою мультиплікаційний ефект.

07

Податки

AgroPolit.com з’ясував, які зміни у податковій системі хочуть бачити українські аграрії, також ми розпитали фахівців про проблематику вітчизняної податкової системи та її оптимальну версію.

У квітні 2019 року в нас відбулося опитування серед учасників агросектору про 10 завдань від агробізнесу Володимиру Зеленському та новому парламенту. На запитання про оптимальну податкову систему в Україні отримали наступні відповіді:

37,7% — Диференційована система оподаткування, залежно від розміру річного обороту компанії та кількості задіяних у виробництві людей.

28,3% — Надати спрощену систему оподаткування фермерам, а решту — на загальну систему.

16,8% — Ввести податок з обороту для всього українського бізнесу.

13,1% — Повернути спецрежим ПДВ.

Інші варіанти (менш ніж 1%):

·         Єдиний податок з придбаного (багато споживаєш — багато сплачуєш). 

·         Податок з обороту власників землі від 2 га.

·         Залежно від площі земельної ділянки, яка використовується. Платити мають всі, у кого земля для товарного виробництва: і фермери, і холдинги, й одноосібники. 

·         Платник податків — фізична особа. 

·         Залишити наявну систему і вирівняти податкове навантаження для всіх за рахунок збільшення податку на землю. 

·         Податок з 1 га, ПДВ. 

·         Єдиний податок з 1 га землі за межами населеного пункту з диференціюванням за кліматичними зонами. ПДВ менші ставки для суспільно важливих видів продукції. 

·         Ліквідація ПДВ.

08

Стратегія розвитку фермерства 2030

Аналітики UIF та Latifundist Media розробили стратегію розвитку українського АПК до 2030 року «Україна — світовий супермаркет екологічних продуктів», де особлива увага приділяється фермерським господарствам.

Аналітики виділили 5 KPI для агросектору України на кінець 2030 року. За 10 років 40 аграрних товарних позицій України увійдуть в ТОП-10 світу за виробництвом і експортом. Ми можемо бути №1 виробник і експортер  соняшникової олії, кукурудзи, органічного пивоварного ячменю, батату і технічних конопель; в ТОП-3 — по пшениці, ячменю, борошні та м'яса птиці, в ТОП-5 — з виробництва сирів. Крім того, Україна увійде в трійку виробників і постачальників органічної продукції в Європі і п’ятірку найбільш відвідуваних країн світу в категорії агротуризму.

У 2030 році:

В українській моделі є як великі агрохолдинги (від 20 тис. до 1 млн га), так і маленькі та середні фермерські господарства. Вони благополучно існують завдяки взаємовигідній співпраці.

Маленькі фермери — це особисті присадибні господарства до 500 га, середні фермери 500-10 тис. га. Вони не обов'язково займаються зерном та олійними, а, наприклад, вирощують багато овочів, ягід, мають теплиці, сади. І живуть там же, на місцях, де працюють. Фермери зробили ставку на тваринництво, в тому числі вирощування індиків, гусей, качок, займаються козівництвом, вівчарством.

У 2020 році було знято мораторій на продаж землі. Відкриття ринку землі відбувалося поетапно, з поступовим виведенням на ринок певного відсотка земель, і з врегулюванням питання, хто із зовнішніх гравців скільки землі може купити. Була створена державна програма захисту ґрунтів.

Українські інвестори, купивши землю, віддавали її під заставу й отримували дешеве фінансування для розвитку своїх господарств. Сформувалася культура землеволодіння як класу для паркування капіталу як інвестиційного активу.

Сьогодні в Україні активно розвивається фермерське господарство. Володіння землею багатьом фермерам дало можливість залучати довгі дешеві кредити. Аграрії почали активно взаємодіяти і ділитися досвідом, що дозволило підвищити ефективність виробництва.

Сіл стало менше, але вони стали більшими і тепер більше схожі на європейські, окультурені. У всіх селах є широкосмуговий доступ до Інтернету, що створює нову культуру для ІТ-фахівців і дауншифтерів, які стали віддавати перевагу українському середовищу перед далеким Таїландом.

Значно зменшився середній вік жителів села. При селах розвивається зелений туризм, оскільки одна з ніш — це виробництво кінцевого продукту харчування. Частина власників господарств керують агропідприємствами з міста за допомогою віртуальних сервісів.

З'явилися нові бізнес-моделі, нові форми кооперації та співробітництва. Наприклад, супермаркети почали створювати екосистеми з аграріями, тобто допомагати фінансуванням, створювати спільні програми з постачальниками хімії, насіння, добрив. Завдяки «розумним» системам закупівель та доставки налагодили ефективну співпрацю українських виробників з ресторанами.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...