Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Ярослав Ярославський, генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк»

2024 рік можна сміливо назвати «роком Земельного банку». Адже саме в ньому розпочалися реальні зміни в сфері управління державними сільськогосподарськими землями. Завдяки ініціативі Фонду державного майна України було розроблено й впроваджено механізм, який дає можливість українським аграріям орендувати державні землі через онлайн-аукціони, тим самим наповнюючи бюджети на різних рівнях.

Коли ми лише починали реалізацію «Земельного банку», багато хто сумнівався: чи зможемо ми в короткі строки запустити прозорий і ефективний механізм, який принесе користь державі та аграріям? Але сьогодні ми бачимо результати, які перевершили навіть наші очікування.

Читати до теми: Як в Україні запускали оновлений ТОВ «Державний земельний банк»

Чому «Земельний банк» — це революція?

Пригадаймо, що було до цього. Більшість земель, що перебували у розпорядженні державних підприємств різних відомств (НААН, Мінюст, Міносвіти, Міноборони та інші), роками були об‘єктом корупційних схем та незаконно передавалися у безоплатне постійне користування. Землі, які могли б приносити дохід, десятиліттями простоювали, і аграрії не мали доступу до них. Держава втрачала значні кошти, які могли б бути спрямовані на розвиток інфраструктури, підтримку громад, а в умовах війни — на забезпечення оборонних потреб.

Із запуском «Земельного банку» ці землі отримали «нове життя». Лише три місяці минуло зі старту торгів, а результати вже говорять самі за себе: місцеві аграрії активно проявляють інтерес до державних земель, ціни на суборенду відчутно зростають, що впливає на ринок оренди землі загалом, а переможці вже сплатити понад 343 мільйони гривень, які поповнять державний та місцевий бюджети. Проєкт не просто запроваджує нові правила на ринку, а кардинально змінює підхід до використання державних сільгоспземель, створюючи нові можливості для аграріїв та підтримки економіки країни. Самі ж учасники ринку, які побачили і зрозуміли як це працює на практиці, визнають: «Це революція».

Читати до теми: Оренда держземлі в Україні досягла рекорду у 29,6 тис. грн за га

Запуск «Державного земельного банку»: що зроблено?

Запуск «Земельного банку» не був миттєвим. Якщо враховувати, що законопроєкт №7588, який дав поштовх запровадження «Земельного банку», зареєстрований ще в 2022 році, то процес запуску тривав майже два роки. У 2024 році були затверджені відповідні нормативно-правові акти, зокрема, зміни до Бюджетного, Податкового та Земельного кодексів, сформований перший пул ринково привабливих земельних ділянок, ухвалено розпорядження Кабміну, яким вилучено із 59 державних підприємств землі площею 104 тис. га та передано їх у постійне користування державному оператору «Фонд аграрних інвестицій». Після його корпоратизації та перетворення у ТОВ «Державний земельний банк», яке на 100% належить державі, а також реєстрації земель, ми оголосили перші аукціони 30 серпня на платформі «Прозорро. Продажі».

Звичайно, перепон вистачало — від численних поправок до законопроєкту, погодження урядових постанов, до не бажання державних підприємств реєструвати право постійного користування землями в Державному реєстрі речових прав танакладання арештів на земельні ділянки, що виключало можливість їх вилучення. Але завдяки злагодженій роботі, все вдалося.

Перші торги відбулися 1 жовтня щодо земель на Вінниччині. І це був справді успіх. Конкуренція була рекордна — 51 учасник змагався в ставках майже 9 годин, що, своєю чергою, підняло вартість ділянки в 7,5 разів. Це тільки один із прикладів, який підтверджує високий попит й інтерес аграріїв до суборенди держземель через «Земельний банк».

Читати до теми: Строк оформлення невитребуваних паїв продовжили до 2028 року
 

Електронні торги державними землями: що вдалося?

Фінансові результати. Ще до офіційного запуску «Земельного банку», ми оцінювали потенційні надходження від передачі в суборенду першого пулу земель у розмірі до 1 млрд грн.  Зараз ми можемо з упевненістю сказати, що результат перевищує усі попередні прогнози.

За три місяці ми провели 266 торгів щодо земель площею 23 296 га, що становить лише десяту частину від загального обсягу першого пулу земель. Сума переможних ставок склала понад 631 млн грн.

Потенційний економічний ефект від цих торгів, з урахуванням ПДВ, становить понад 757 млн гривень на рік. З цієї суми 343,7 млн грн річної суборенди вже перераховано до ТОВ «Державний земельний банк».

Найвищу вартість за гектар запропонував учасник на аукціоні земельної ділянки на Львівщині — 746 190 грн (у 652 рази більше від стартової вартості), що стало причиною зриву торгів. Однак фактично найвища ціна за гектар була зафіксована за ділянку на Черкащині площею 191 гектар, де ставка склала 47 тисяч грн/габез ПДВ. Найнижча ціна за гектар була на Закарпатті — 1505 грн за ділянку площею 11 гектарів.

Високий інтерес аграріїв. Аукціони «Земельного банку»демонструють тенденцію лідерства малих та середніх агробізнесів. 68% переможців онлайн-аукціонів» — це невеликі фермерські господарства та підприємства зі штатом до 60 працівників. Більшість з них ведуть діяльність у радіусі до 50 кілометрів від орендованих земельних ділянок.

Основна мотивація фермерів та агропідприємств ґрунтується на кількох ключових факторах. По-перше, вони зацікавленіпрозорими й довгостроковими умовами оренди, які пропонує «Земельний банк» — до 14 років для однорічних насаджень. По-друге, земельні ділянки мають різноманітну площу від 2 до 4000гектарів, і чіткі природні межі. Це суттєво спрощує процес обробки землі, на відміну від комунальних ділянок, де діє обмеження на оренду понад 20 гектарів.

Крім того, навіть високі ставки суборенди — до 40 тисяч гривень за гектар — не стають перепоною для учасників. Як діляться самі фермери, такі умови економічно виправдані, оскільки дозволяють отримувати прибуток завдяки масштабам та ефективнішому використанню ресурсів. Це яскраво свідчить про те, що дрібні та середні гравці готові платити більше за якісний земельнийресурс.

Значна конкуренція. Високі ставки суборенди та успішні торги – результат забезпеченої конкуренції. З моменту старту торгів ми отримали понад 2476 пропозицій — у середньому 9 учасників на кожен лот. Така активність забезпечує значне підвищення вартості землі.

Читати до теми: Земельний банк вплине на ринок сільгоспземель

Реформа державних земель: як це змінює агросектор?

«Земельний банк» формує нову вартість землі в Україні. В результаті торгів, середня вартість суборенди державних сільськогосподарських земель зросла в 7-9 разів, сягнувши до 40 тисяч гривень за гектар. Для порівняння, оренда комунальних земель сьогодні становить у середньому лише 8,6 тисячі гривень за гектар. Однак, таке підвищення цін на суборенду держземлівпливатиме на зростання вартості оренди комунальних і приватних земель.

У перспективі цей процес сприятиме зростанню виплат власникам паїв за використання їхніх земель. Для них це означатиме стабільний пасивний дохід, а сама вартість приватних сільськогосподарських земель у довгостроковій перспективі зросте.

В сукупності усе це можна розглядати як своєрідну ланцюгову реакцію: це спонукатиме аграріїв, які беруть землі в оренду, ефективніше використовувати кожен гектар землі, оскільки економічна ефективність стає ключовим фактором для того, щоб виправдати підвищену орендну плату. Для збільшення врожайності орендованих земель, вони інвестуватимуть у підвищення родючості ґрунтів, впровадження сучасних агротехнологій, розширення мережі меліоративних заходів. У довгостроковій перспективі ефективніше використання землі та раціональний підхід до її обробітку сприятиме сталості розвитку аграрного сектору.

Читати до теми: чи запустять в Україні земельні «бонди»?

Земельний банк: головні задачі на цей рік 

2025 рік стане роком масштабування. До літа 2025 року ми плануємо передати перший пул земель у користування. Разом із цим, готуємо для аукціонів земельні ділянки другого пулу — 250 тис гектарів.

Зараз ми завершуємо підготовку ділянок для багаторічних насаджень – терміном на 25 років. Окрім того, ми переоформлюємо ділянки, які за документами є пасовищами, але фактично розорюються. Це дозволить не тільки усунути правові порушення, але й збільшити стартову орендну плату. Ми прагнемо, щоб ці землі в майбутньому використовувались виключно за призначенням, як рілля.

Також одним із завдань є розмінування земель у прифронтових регіонах.

Для цього ТОВ «Державний земельний банк» налагоджує співпрацю із Центром гуманітарного розмінування. Наступного року маємо очистити забруднені землі від вибухонебезпечних предметів, аби аграрії могли безпечно їх використовувати.

Роботи багато, але ми розуміємо для чого це робимо. Продовжуючи реалізацію «Земельного банку», ми виводимо цінні земельні ресурси із тіні та забезпечуємо до них прозорий доступ для аграріїв. Це кардинальна зміна підходу до використання державних земель, яка створює нові можливості для розвитку аграрної галузі країни.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 серпня 2024
Ярослав Ярославський: Перші земельні торги державними землями на системі Прозоро стартують вкінці серпня або на початку вересня 2024 року
Фонд держмайна завершив корпоратизацію «Земельного банку», перетворивши його із ДП «Фонд аграрних інвестицій» у ТОВ...
13 січня 2021
Передача земель сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності – ключові моменти
Голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба розповів про ключові моменти передачі державних земель...
16 жовтня 2020
Передача землі у комунальну власність: де візьмуть, скільки та кому дістанеться
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин»....

Вибір редакції

10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних...
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com...
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани земельного...