Аграрні розписки: шлях запровадження
Аграрні розписки: шлях запровадження

Застава майбутнього врожаю за класичними договорами застави розглядається виключно як додаткове забезпечення, що практично не впливає на ціну кредитних ресурсів.

Змінити ситуацію з використанням у якості забезпечення зобов’язань застави майбутнього врожаю покликана імплементація у правове поле України досвіду використання спеціального фінансового інструменту CPR (Cedula Producto Rural) в Бразилії — боргових зобов’язань, що повністю забезпечені заставою майбутнього врожаю та можуть легко обертатися на ринку до настання дати їх виконання.

Українська інтерпретація бразильських  CPR  отримала назву “аграрних розписок”, проте і досі не набула широко використання.

Що ж таке аграрні розписки?

Якщо не вдаватися у юридичні подробиці, то аграрна розписка — це боргове зобов’язання агровиробника, забезпечене заставою його майбутнього врожаю, що завдяки своїй публічності (відображення у відкритому реєстрі) та зміщенням на користь кредитора балансу прав дозволяє кредитору з більшою впевненістю очікувати від боржника належного виконання зобов’язань, а відтак — і більш вільно кредитувати агровиробників.

Аграрні розписки служать для оформлення боргових зобов’язань агровиробників і видаються в обмін на отримання від кредиторів коштів, товарів або послуг (що відбулося чи очікується в майбутньому), і використовуються як для прямого кредитування, так і для справедливого розподілу ризиків цінових коливань на продукцію, що передається з відстроченням платежу або в товарний кредит.

6 листопада 2012 року був прийнятий Закон України “Про аграрні розписки”, який вступив в силу 18.03.2013 року після публікації в газеті “Голос України”.

17 липня 2013 р. була прийнята Постанова КМУ № 665 “Про затвердження Порядку ведення Реєстру аграрних розписок”

Практичне використання аграрних розписок в Україні розпочалося в 2014 році в межах Полтавської області за спільним наказом Мінагрополітики та Мінюсту “Про запровадження пілотного проекту з відпрацювання технології введення в обіг аграрних розписок”.

В сільськогосподарському сезоні 2014-2015 років аграрні розписки застосовувалися лише в межах пілотного проекту в Полтавській області.

Було видано 10 розписок на загальну суму близько 3,5 млн. дол. США.  Розмір середнього зобов’язання за аграрною розпискою був близько 3 млн.грн.

Всі 10 добровільно виконані боржниками.

В вересні 2015 року використання аграрних розписок було поширене ще на 3 області, тож зараз проект поширений вже на 4 області — Полтавську, Харківську, Черкаську та Вінницьку.

В сільськогосподарському сезоні 2015-2016 років наразі видано ще 41 розписку на суму близько 120 млн. доларів США, з них фінансових розписок на суму близько 61 млн.грн., та товарні розписки на поставку 4000 тон пшениці та 9800 тон кукурудзи.

В ході реалізації пілотних проектів прийнята низка підзаконних нормативних актів, що уможливлюють операції з аграрними розписками: наказ Мінагрополітки про створення адміністратора реєстру аграрних розписок та робочої групи з відпрацювання запровадження розписок,  накази Мінюсту щодо роботи нотаріусів з посвідчення аграрних розписок та вчинення інших дій, щодо роботи державних виконавців з примусового виконання розписок, наказ Мінфіну щодо державного мита з аграрних розписок, тощо.

Основною технічною перепоною для запровадження аграрних розписок на інші області є забезпечення роботи Реєстру аграрних розписок, що відповідатиме вимогам законодавства про захист даних державних реєстрів.

Міжнародною Фінансовою Корпорацією Групи Світового Банку досягнуто згоди надання Україні допомоги у зазначеному шляхом розроблення цією організацією відповідних технологій з подальшою сертифікацією системи реєстру у Держспецзв’язку.   Після завершення такого проекту територія використання аграрних розписок поступово розшириться на всю Україну.

Сергій Клюц, Директор ДП «Аграрні реєстри»

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

До теми

16 лютого 2018
Олена Волошина: IFC запускає новий проект щодо підтримки молочного сектору
Зовсім нещодавно аграрні розписки почали діяти по всій Україні. Міжнародна фінансова корпорація IFC вирішила не зупинятися …
1 травня 2017
Аграріям знайшли «джерело» для кредитів в $500 млн
Агросектор України демонструє позитивні темпи використання аграрних розписок і за 5 років вони значно зростуть. Такий …
12 квітня 2017
Олена Коробкова: У 2016 році капітальні інвестиції в АПК перевищили позаминулорічні в 1,5 рази
15 квітня минає рік, як у країні змінився склад уряду. AgroPolit.com продовжує вивчати, що це принесло агросектору. Що …

Вибір редакції

2592
2 0
10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих …
4406
1 0
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде …
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани …