Передача землі у комунальну власність: де візьмуть, скільки та кому дістанеться
Володимир Зеленський на Національному земельному форумі

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин». Документ передбачає передачу земель с/г призначення з державної до комунальної власності. Це відбулося під час Національного земельного форуму.

Володимир Зеленський, Президент України

 

Щедрістю та родючістю української землі помножені на любов та працьовитість українського народу зробили її нашим справжнім національним скарбом. Ми знаємо, все що дарує наша земля, найсмачніше, найкорисніше в світі. Для більшості українців мати свою землю, працювати на ній важливо.

6 травня я підписав ЗУ «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», що наведе лад в усіх реєстрах природніх ресурсів України. 22 липня мною підписано ЗУ «Про звершення просторового планування громад», це важливо для завершення децентралізації. Бо саме громади найкраще знають, як організувати своє життя. Де має бути, наприклад, садочок, школа, комунальні дороги, садові насадження та промислові об’єкти. Але є ключовий момент, без якого не може бути децентралізація в Україні завершена – це передача земель безпосередньо громадам. Сьогодні цей важливий крок буде зроблено.

Я підписую указ про заходи щодо передачі земель сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності... Я всіх вітаю! 26 жовтня 2020 року усі громади мають отримати землі в комунальну власність та зможуть використовувати кошти від землекористування для розвитку і добробуту своїх громад. Ми повертаємо землі людям, з центру – на місця. Це логічно і справедливо. Важливо, що закон забороняє продаж земель комунальної власності і це є гарантією, що наступні покоління наших українців залишаються і залишатимуться господарями своєї землі. Місцеве самоврядування отримує понад 2 млн га землі, це дійсно історичний день.

Роман Лещенко, голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру

На наше глибоке переконання земельна реформа в Україні – це той основний елемент реформування української держави, з якого починається все. Українська земля повинна мати свого господаря, має бути чітке розуміння хто її обробляє, хто контролює, хто забезпечує життєдіяльність на місцях. У 2002 році було здійснено крадіжку та забрано в органів місцевого самоврядування повноваження щодо розпорядження землями на місцях, мотивуючи тим, що центр знає краще, як управляти. Тоді управління було передано до райдержадміністрацій, а потім до Держкомзему та Держгеокадастру. Таким чином, стверджували, що пайовик-селянин не знає, як управляти своєю землею, що у нього недостатньо розуму та сили волі та забезпечили мораторій з 2001 року.

Говорячи, що потрібна постанова Кабінету Міністрів і немає механізму та нормативно-правового забезпечення, вас вводили в оману та створювали ілюзію, що чогось не вистачає, щоб віддати землю громадам. Насправді не вистачало лише одного – політичної волі глави держави. 30 років грабували, і розказували, що чогось не вистачає. В чому суть земельної реформи, ініційованої президентом 19 вересня 2019 року? Реформа дуже проста, вона про те, щоб навести порядок у земельних відносинах, тому що у своєму домі має бути розуміння того, скільки у нас землі державної, скільки комунальної, скільки приватної. Чому ми обмежуємо українців у розпорядженнях, чому ми обмежуємо громади? У нас є відповідь сьогодні на ці питання.

Якщо дати відповідь на питання, скільки Державної землі в Україні, я хочу публічно звернутися до українського народу, і безпосередньо до президента України, і до всього керівництва нашої держави: в Україні з 10,4 млн га землі с/г призначення державної форми власності не існує. Це була брехня, вводили в оману, і стверджували, що є ця земля, насправді її немає. 1,7 млн га земель Державної форми власності були передані в комунальну власність у 2018-2019 рр., і сьогодні, підписавши історично указ, ми передаємо більше 2 млн га землі громадам.

Постає питання: скільки залишається землі в Україні державної форми власності? Відповідно до даних Державного земельного кадастру, після передачі більше 2 млн га землі в Україні, безпосередньо у Держгеокадастрі залишається 750 тис. га землі державної форми власності с/г призначення. Ця земля перебуває на правовому титулі на праві постійного користування (йдеться про землі Академії наук, Міністерства оборони, Пенітенціарної служби, Міністерства освіти та колишні державні землі МінАПК, які сьогодні передані до фонду Держмайна на приватизацію). Оце є найбільша відповідь усім боронителям української землі, хто розказував, що українці неспроможні, тому що створивши ілюзію, брехавши народу, створюючи всі ці перепони, вони ганебно грабували українську землю.

Сьогодні земельний баланс України має похибку більше 5 млн га землі: де ця земля? У нас є відповідь на це питання: вона знаходиться у приватній власності чиновників, усіх тих людей, які бували у владі. Вона має чітку регіональну ознаку, тому що були донецькі, то більше акцентували приватизацію саме у Донецькій області, прийшли вінницькі міцні господарники, вивели більше 80 тис. га лише після Майдану у приватну власність. Нас намагалися збивати лобами, розказувати що малий та середній фермер повинен мати у противнику собі аграрний холдинг, що ми повинні воювати один проти одного.

Ми прийняли найбільш консервативну реформу в Європі, 100 га в одні руки лише для українця, з великим перехідним етапом, з чіткою концентрацією, виписаними нормативами. Ми, завершуючи аудит, за ці 4 місяці наклали публічну кадастрову карту на публічну карту надр України, і побачили, що ті млн га землі, які виведені були з державної у приватну власність, були виведені не просто землі с/г призначення, а і надра, нафтогазові родовища в Полтавській області, ельмінітів унікальні запаси у Житомирській області, які калькулюються і капіталізуються мільярдами доларів, запаси унікальні літію виведені у приватну власність по 2 га, запаси бурштину від Волині, Рівного до Житомирщини, і ряд інших надер по 2 га у безоплатній приватизації. Тому, коли президент вчора зазначив про те, і питає український народ: чи повинні нести відповідальність за величезні корупційні правопорушення і чи слід давати довічне ув‘язнення таким покидькам? Так, потрібно. Це свідчення того, що одурюючи народ, здійснювали грабунок в режимі реального часу.

Держгеокадастр до кінця року на 60% скоротить свій штат, ми повністю відмовимося від функцій розпорядження, до кінця року всі землі будуть зареєстровані у комунальній власності. Ми скасуємо всі корупційні блокади, які стояли, скасуємо експертизи, дозволи, довідки, які блокували, і не давали можливість працювати громадам і нормально функціонувати бізнесу. На прикладі Держгеокадастру ми покажемо роботу, яка безпосередньо чітко засвідчить, що можливо все змінити, за умови політичної волі і руху незважаючи на перепони.

Для довідки: структура власності сільськогосподарських угідь в Україні виглядає так: приватна власність – 31 млн. га, державна власність – 8,7 млн га (10,4 млн га за даними Держгеокадастру), комунальна власність – 1,7 млн га.

Станом на 2019 рік з 10,4 млн га державної землі: 1,7 млн га – передано ОТГ, 1,6 млн га – передано в оренду, 1,4 млн га – землі запасу, 1,3 млн га – перебувають у постійному користуванні, 0,7 млн га – розташовані на окупованих територіях, 0,6 млн га – у приватній власності.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 жовтня 2020
Зеленський озвучив дату й умову передачі 2 млн га землі громадам
26 жовтня 2020 року всі новостворені ОТГ отримають 2 млн га державних сільськогосподарських земель. Про це заявив президент Володимир...
15 жовтня 2020
Володимир Зеленський: 26 жовтня 2020 року всі новостворені ОТГ отримають 2 млн га державних сільськогосподарських земель. 
26 жовтня 2020 року всі новостворені ОТГ отримають 2 млн га державних сільськогосподарських земель. Про це заявив сьогодні президент Володимир...
15 жовтня 2020
Зеленський підписав указ про передачу сільгоспземель у комунальну власність
Президент Володимир Зеленський підписав указ про передачу земель сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності. Про...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...