Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Фермери Одещини отримали хороший шанс перезавантажити структуру свого господарства і закріпити своє економічне благополуччя на багато років. Підстава – парламент проголосував розроблений та ініційований мною законопроект 10427-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо поширення сортів бавовника в Україні», який запускає в Україні процедуру вирощування бавовника. Ідеальні умови для вирощування бавовнику – саме в Бессарабії.
Проголосований закон 10427-1 вносить три важливі зміни у процедуру вирощування бавовнику.
Перше – раніше на реєстрацію одного сорту бавовнику потрібно було витратити від 2 до 5 років. Прийнятий закон скорочує цю процедуру до одного місяця!
Друге – закон дозволяє реєструвати права на сорти бавовнику, в тому числі генетично модифіковані. Нагадаю, що у світі більше 95 % всіх використовуваних сортів бавовни – саме ГМО. При цьому ризик передачі генів іншим рослинам маловірогідний, адже бавовник – самозапильна культура.
Третє – реєстрація інтелектуальних прав на сорти бавовнику засвідчуватиметься відповідним патентом. Це посилить контроль за використанням сортів на ринку.
Читати до теми: В Україні хочуть відродити вирощування бавовнику, з якого виробляють порох. Яку площу треба засіяти і де?
Наразі в Україні є гострий дефіцит снарядів на фронті. Невід’ємна складова виготовлення снарядів – порох, який у всьому світі виготовляється із нітроцелюлози, а вона – із бавовника. Вивчаючи це питання зі своїми колегами з аграрного комітету, Інституту кліматично орієнтованого сільського господарства НААН та Мінагро ми з’ясували, що на Бессарабії і, особливо, на півдні Одещини сприятливі природно-кліматичні умови для вирощування бавовни. При цьому за всі роки незалежності у нас в Україні зареєстровано лише 2 сорти бавовника. Я сам з Одещини і представляю інтереси аграріїв нашого регіону в парламенті в аграрному комітеті, тому зрозумівши перспективи вирощування бавовника, активно зайнявся цим питанням. На мою думку, вирощування бавовника – це хороша нова ніша саме для фермерів Бессарабії, але спочатку треба освоїти її процес.
За оцінками Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, наразі їм потрібно 10 тис. т бавовникової целюлози, для вирощування якої бавовником потрібно засіяти 25-30 тис. га. Однак після тестового випробування механізму вирощування бавовнику на українських полях, ці площі можуть суттєво збільшитися. Фермери спочатку мають зрозуміти технологію вирощування цієї культури, налагодити внутрішню переробку та вирахувати правильну її економічну складову під свої господарства. Загалом же у світі існує дефіциту пороху на 20 років переробки бавовнику. Тобто ніша вирощування бавовнику – золота жила для агросектору України.
Читати до теми: Бюджет 2024 – яку державну підтримку заклали для агросектору?
Як голова парламентської групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Узбекистан я поставив це питання своїм колегам, які вже мають успішну економічну модель вирощування бавовнику. Вони говорять, що інвестиції в 1 га бавовнику коливаються в межах витрат на вирощування 1 га пшениці. Економічна вигода з 1 га залежить від якості та урожайності отриманого насіння бавовнику і становить $ 700-1000 за тонну бавовникового насіння. Це дуже перспективно для аграріїв нашого півдня, які наразі майже нічого не заробляють і несуть лише збитки на своїх землях.
Крім того – у планах запровадження державної підтримки для фермерів на вирощування бавовни. Я ініціюватиму цей процес і певні домовленості про це вже є. Деталі – згодом.
3 квітня 2024 року я зі своїми колегами організував у Одесі міжнародний форум за участі експертів з США, Туреччини та ЄС щодо виробництва сучасного насіння бавовни в Україні. Було дуже багато цікавого, зокрема, всіх приємно здивувало, що завдяки сучасному насінню на поливі у Туреччині на 1 га отримують до 6,2 т насіння бавовника. Зрозуміло, що в наших умовах цифра буде меншою, але перспективу ми розуміємо. В рамках цього форуму вдалося досягнути домовленості й із чотирьома міжнародними насіннєвими компаніями (ТОВ «БАЄР Україна», ТОВ «БАСФ Україна», МейАгро ТухумСулук, Corteva Agriscence) на поставку безкоштовного насінння п’яти сортів бавовни в обсязі 217,5 т українським аграріям. Це насіння використовуватиметеся на тестових полях. Коли ми це зробимо, тоді зберемо великий пул фермерів і поїдемо на поля, щоб вони побачили весь процес як вирощується бавовна, яка її урожайність, що з економікою.
На мою думку, Україна збере цього року свій перший урожай бавовни. Хоч він і буде тестовим, але він стане першим кроком перетворення Одеського регіону в економічно потужний регіон саме завдяки вирощуванню бавовни.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!