Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Попри війну інвестиційна привабливість українських сільськогосподарських земель є досить високою. і ринок землі розвивається. Як би не було, Україна рухається по шляху поступового збільшення ціни земельних ділянок. Військові дії ніяким чином не зупиняють цей процес. Навпаки, підкоряючись законам економічного розвитку, Україна, безумовно, вийде на той же рівень ціни на сільськогосподарську землю, що і в інших країнах Євросоюзу. Що підтверджує земельна реформа країн Балтики після отримання незалежності в результаті розпаду Радянського Союзу. А враховуючи якість українського ґрунтового ресурсу дана ціна буде значно вищою, тож ринок землі залишається під пильною увагою інвесторів попри війну.
Наразі спостерігається велике пожвавлення серед власників земельних паїв. Інтенсивно іде поновлення старих документів на земельні паї. Чимало власників землі турбуються щодо наявності даних у Державному земельному кадастрі про їхні земельні ділянки. Повним ходом іде розробка документації із землеустрою щодо відновлення меж земельних ділянок. Багато є охочих винести межі паїв на місцевість. Раніше дане питання цікавило небагатьох і земельні паї здавалися в оренду без розуміння того, де знаходиться земельна ділянка. Часто про це не знає навіть орендар. В сучасних умовах війни всі учасники земельних відносин стали більш відповідальними до правових земельних питань. Саме цей процес, який спонукає власників, орендодавців, орендарів до узаконення прав на землю, відновлення документів, внесення даних в кадастрову систему, на сьогодні є досить жвавим. Така збільшена увага до сільськогосподарської землі спонукає також пожвавлення ринкових відносин та формує певний рівень оцінки землі, як ресурсу для отримання урожаю.
Читати до теми: Ринок землі в Україні: основні досягнення та провали за рік
Операції на ринку землі свідчить про те, що серед орендарів, як і до 24 лютого, присутня конкуренція щодо оформлення прав оренди на земельні ділянки (паї). Навіть на щойно звільнених від окупантів територіях землевласники та землекористувачі відновлюють сільськогосподарське виробництво. Всі аграрні товариства залишилися та засівають поля, де це можливо, і продовжують шукати земельні ділянки, які ще можна орендувати, шукають власників цих земельних паї та замовляють документації землевпорядникам. Пожвавлення орендних земельних відносин також відбулося за рахунок змін під час воєнного стану у законодавстві, щодо можливості надання в оренду невитребуваних земельних ділянок без кадастрових номерів.
Війна загострила процеси у сфері земельних відносин, що вплинуло на ціну землі, яка, що цікаво, має тенденцію до зростання в порівнянні з довоєнним часом. У 2022 році середня вартість сільськогосподарської землі була на рівні 38 тис./га. За більш, як рік війни після відновлення функціонування вільного ринку землі середня вартість одного гектара землі залишилася на рівні, а по деяким областям зросла. Відрізняється подорожчання по областям ціни землі: але лише в Чернігівській та Сумській областях зменшилась середня ціна землі, що пояснюється зменшенням кількості угод купівлі-продажу ділянок в силу воєнної обстановки. На решті території України загалом спостерігається збільшення ціни на сільськогосподарські землі. Навіть у прифронтових регіонах.
Читати до теми: Ринок сільськогосподарської землі в Україні: що має знати власник паю, покупець/продавець землі та орендар
Діаграма сформована за даними https://opendatabot.ua/open/land
Звісно на формування ціни впливає її якість. Здебільшого більш дорожчою сільськогосподарська земля є в лісостеповій частині України в силу природнього потенціалу та залягання, як правило, суцільним пасмом ґрунтів чорноземного типу. Більш важливим виступає питання пошуку кращих земель під посів культур у Поліських регіонах, де в межах одного старостинського округу можуть знаходитися до 18 різних агровиробничих груп ґрунтів, які кардинально відрізняються за своїми якостями та мають зовсім різні бали бонітету. При цьому, в межах паю є два – чотири різні ґрунти. Іноді, при оформленні купівлі-продажу доводиться проводити натурні обстеження таких ділянок та визначати доцільність використання. Все це не спростовує інтенсивності попиту та пропозиції на купівлю-продаж земельних часток (паїв).
Презентовані дані доводять, що українська сільськогосподарська земля є досить привабливим інвестиційним ресурсом, навіть, під час війни. Адже високий ґрунтовий природній потенціал наших земель є набагато вищим, ніж у країнах Євросоюзу. Разом з тим, поки що порівняно невелика ціна формує потужне підґрунтя швидкого накопичення капіталу.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!