Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Використання сільськогосподарських відходів і залишків для виробництва теплової енергії в Україні – архіважлива тема. Порівняємо вартості основних видів палива і енергії в Україні.
У першій колонці приведені їх вартості. У другій – теплотворна здатність. А у третій – відношення показника першої колонки до другої, який показує вартість одиниці енергії у цьому паливі. Порівнювати правильно саме по третьому показнику. Як видно з таблиці, найдорожче для споживача буде опалюватися електроенергією і природним газом для промисловості. Найдешевше – деревною тріскою і тюками соломи чи стебел кукурудзи. Всі види твердого біопалива конкурентні по відношенню до природного газу для промисловості, і майже всі (крім гранул з деревини) – по відношенню до природного газу для бюджетних організацій. Разом з тим, тверді біопалива практично не конкурентні по відношенню до газу для населення. І справа тут не у високій вартості біопалив, а у неринковому субсидуванні вартості газу для населення приблизно у 5 разів, по відношенню до його ринкової ціни.
В цілому він складає 24,87 млн т н.е. (нафтового еквівалента), що становить біля 29% загального постачання енергії в Україні (86,36 млн т н.е. в 2020 р.). Як у аграрної держави цей потенціал складається переважно з біомаси аграрного походження. Біля 49% від нього складають пожнивні решки. Причому, для розрахунку приймалася частка соломи доступної для виробництва енергії у 30% від загальної кількості, залишаючи 70% для повернення в ґрунт і для інших традиційних видів використання соломи. Для інших пожнивних решток (стебла кукурудзи і соняшника) ця частка прийнята у 40%. При таких відносно невеликих частках енергетичного використання пожнивних решток вдається забезпечити баланс між енергетичним використанням біомаси і її поверненням в ґрунт. Побідні рекомендації надаються і багатьма вітчизняними і зарубіжними науковцями.
У якості позитивного прикладу енергетичного використання пожнивних решток можна навести встановлення котельні 10 МВт теплової потужності на тюках соломи на птахокомплексі «Дніпровський» у Дніпропетровській області. Техніко-економічні показники такого рішення підтверджені 10 роками успішної експлуатації об’єкта.
В цілому сектор біоенергетики динамічно розвивається в Україні, що підтверджують статистичні дані енергетичних балансів.
За десять останніх років внесок біоенергетики в енергетичний баланс України збільшився в 3 рази: з 1,4 млн т н.е. в 2010 р до 4,2 млн т н.е. в 2020 р. Якщо перевести ці показники в еквівалент природного газу, то вже у 2020 р. Україна заміщувала 5,2 млрд м3 природного газу/рік за рахунок біоенергетики. Середній темп зростання сектору за ці роки становив 11%/рік. Впевнені, що подібне зростання може продовжитися ще десятки років, відкриваючи для аграріїв новий вид діяльності і прибутку.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!