Ринок зернових України – попит та пропозиція: кукурудза, пшениця і ячмінь
Богдан Костецький, операційний партнер торгово-аналітичної компанії «Barva Invest»

Що буде із урожаєм кукурудзи в Україні?

Жнива втричі відстають від норми – станом на початок листопада зібрано 1,1 млн га замість звичних 3,2 – 4,0 млн га.  Фермери намолотили 6,3 млн т кукурудзи проти звичних 16,0-27,6 млн т на аналогічну дату минулого року

В минулі сезони такі низькі обʼєми «на руках» мали б сприяти росту цін. Але:

  • зараз у трейдерів немає запланованих форвардних поставок (були мільйони тонн в минулі роки);
  • порти стоять через невизначеність щодо «зернового коридору» і якщо будуть закуповуватись, то на мінімальних обʼємах до офіційного затвердження «зернового коридору»;
  • маємо перехідних запасів кукурудзи у 11 млн т, тобто більше, ніж поки зібрали. Тому на руках хоча й не супер-багато зерна, але було і менше.

Читати до теми: Хочеш експортувати – поклади в банк 15% від суми контракту

Через те, що значна кількість виробників мають намір частину кукурудзи лишити в полі, то Мінагрополітики врешті відзвітується про завершення осінніх жнив. А скільки Україна насправді збере – ніхто не буде знати до весни. І будуть додавати якісь умовні 10%. Точних цифр площ, плюс що по якості та врожайності, ніхто не знатиме. А оцінки по виробництву варіюватимуться в діапазоні кількох млн т. Хто буде купувати кукурудзу сумнівної якості навесні-влітку і за якою ціною – відкрите питання.

Пропозиція та попит на кукурудзу в світі

США займається своїми проблемами через Міссісіпі і Чикаго – передусім відображення цін на американську кукурудзу, а не світовий бенчмарк. Кукурудза американського походження неконкурентне проти південно-американського.

Є відомості про скорочення активності продажів кукурудзи бразильськими фермерами, але поки це не справляє прямого впливу на попит. Очікуємо закупівель Китаєм південно-американської кукурудзи, це має справити стабілізуючий вплив на ціни.

В Аргентині виробники посіяли менше кукурудзи в перший етап жнив, але зараз аномальні дощі в період листопадової посухи. Це покращує умови і дозволить надолужити.

Бразилія може експортувати лише обмежену кількість кукурудзи до Китаю до кінця 2022 року, але більші обсяги почнуться на початку 2023 року, коли бразильські фермери зберуть свій перший урожай кукурудзи, починаючи з січня. Очікується, що обсяги експорту значно зростуть, коли бразильські фермери зберуть врожай кукурудзи сафрінья в червні-липні-серпні наступного року. На кукурудзу сафрінья припадає приблизно три чверті загального виробництва кукурудзи в Бразилії.

Іспанія та Єгипет є традиційними напрямками для бразильської кукурудзи, але як тільки Бразилія почне експортувати кукурудзу до Китаю, ці дві країни можуть більше звертатися до США щодо поставок кукурудзи.

Пшениця і ячмінь – експорт з України

Щодо пшениці та ячменю то тут перспективи не такі райдужні для нашого внутрішнього ринку. З одного боку за умови відновлення нормальної роботи портів, наш внутрішній пшеничний базис має потенціал до зміцнення. З іншого боку, на внутрішньому ринку України все ще наявні величезні запаси пшениці, які ми традиційно активно експортували починаючи з липня. Відповідно, внутрішній ринок все ще може знаходитись під тиском, особливо за умов загострення конкуренції на світовому ринку після появи нового врожаю у Австралії.  Тим часом світові баланси пшениці показують достатню пропозицію, саме тому ця культура та ячмінь виглядають менш привабливими з точки зору зберігання та потенціалу зростання цін.

На світовому ринку олійних культур загальна ситуація покращується. Зростання вартості нафти, сезонне зниження виробництва пальмової олії у комбінації з низькими запасами соєвої олії мають підтримувати зростання світових цін. Проте, наближаючись до січня-лютого новий врожай сої у Бразилії (152 млн т, проти 127 млн т торік) може звести нанівець весь цей оптимізм.

Збирання соняшнику

В Україні збирання соняшнику наближається до завершення. Пропозиція поступово збільшується, проте не так сильно, як по іншим культурам. Традиційно виробник продає соняшник в останню чергу, що й обмежує потенціал низхідного руху для соняшника на внутрішньому ринку, навіть попри просування збиральної кампанії. 

Проте, цей рік по своєму унікальний й на ділі виробники схильні продавати саме те, що можуть. Це може бути пшениця, кукурудза, соя, ячмінь, соняшник. Попит залишається вузьким місцем, що обмежує торгову ліквідність та продовжує стримувати наш внутрішній базис на низькому рівні.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 листопада 2022
Україна вимагає скасувати перевірки росією суден, які експортують українське продовольство
Україна вимагає ‎спростити або скасувати обов'язкові перевірки суден у рамках зернової ініціативи, оскільки росія навмисно уповільнює перевірки,...
9 листопада 2022
Україна працює над розширенням експортної зернової ініціативи – Зеленський
Україна працює над продовженням та розширенням експортної зернової ініціативи, започаткованої у серпні 2022 року. Про це заявив президент України...
8 листопада 2022
У жовтні Україна відправила на експорт 7 млн т агропродукції
Україна експортувала 26,3 млн тонн с/г продукції поїхало з України від початку війни. З початку війни, за 8 місяців, обсяги поставок зернових,...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...