Розблокування морських портів України для вивезення зерна – це пермога чи зрада?
Валерій Ткачов заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці»

Давайте разом проаналізуємо економічний зиск від розблокування українських портів для держави і наших аграріїв!

Значення експорту зернових та продовольчих товарів для економіки України.

Почнемо зі статистичних даних.

Яку частку займає експорт аграрної продукції та продуктів харчової промисловості у загальному експорті України?

Інформація зі сайту Держстату України-«Товарна структура зовнішньої торгівлі», розділи 1-4:

 • У 2021 році частка експорту аграрної продукції та харчових продуктів складала- 40,7%, у грошовому еквіваленті -27,71 млрд $ за рік (частка продуктів рослинного походження-22,8% на 15,54 млрд $ за рік).
 • У січні-лютому 2022 році (2 місяця) частка складала-49,7%, у грошовому еквіваленті -5,68 млрд $ (частка продуктів рослинного походження-28,3% на $ 3,24 млрд за 2 місяці).
 • У січні-травні 2022 році (6 місяця) частка складала – 44,1%, у грошовому еквіваленті – $ 8,63 млрд (частка продуктів рослинного походження – 24,2% на $4,75 млрд за 6 місяців).

Висновки:

 • аграрна продукція та харчові продукти – це 40,7-49,7% усього експорту держави, який приносить щомісячно $2,3-2,84 млрд експортної виручки;
 • безпосередньо продукти рослинного походження приносять щомісячно – $1,3-1,62 млрд.
 • під час військової агресії щомісячні експортні надходження від експорту аграрної продукції та харчових продуктів зменьшились у 3,84 рази (з $2,84 млрд до $0,74 млрд на місяць);
 • щомісячні надходження від експорту продуктів рослинного походження зменьшились у 4,63 рази (з $1,62 млрд до $0,35 млрд на місяць)!

Це катастрофа для бюджету України! У поточній ситуації наша держава не зможе довго підтримувати фінансову стабільність без західної фінансової допомоги ( враховуючи кардинальне збільшення витрат держави на захист від військової агресії).

Читати до теми: Аналітика угоди про зернове перемир’я: наслідки та основні питання до підписаного договору у Стамбулі
 

Поточний стан виробництва та експорту зернової продукції із Україні

У 2021 році аграрії України отримали рекордний врожай -приблизно 107 млн т зернових, олійних культур!
Планувалось проекспортувати приблизно 67-70 млн т збіжжя, довоєнні обсяги щомісячного експорту зерна сягали – 5-7 млн т на місяць.

Станом на липень проекспортовано приблизно 50 млн т врожаю 2021!

Не вдалось проекспортувати приблизно 17-20 млн т зерна!!! Вже розпочате збирання врожаю 2022 року.

Це катастрофа для українських аграріїв, вони не отримали гроші за вирощене зерно, більшість мають кредитний тягар, де-які вже в незмозі надалі підтримувати виробництво аграрної продукції.

Наявність складських ємкостей для зберігання зерна (єлеватори, ХПП та інше):

 • В довоєнний період Україна мала приблизно 57 -60 млн т ємкостей для зберігання зерна (сертифікованих та несертифікованих).
 • Наразі маємо приблизно 40-45 млн тонн ємкостей через часткову окупацію територій та руйнування існуючих пунктів зберігання зерна агресором.
 • Майже 50 % усіх наявних ємкостей для зберігання зерна вже зайняті врожаєм 2021 року.
 • Приблизно до вересня 2022 року аграрії заповнять усі наявні ємкості для зберігання зерна і зіткнуться з дефіцитом ємкостей!
 • Фізично не буде куди складувати зерно – це може призвести до значних втрат врожаю, адже пізня зернова та олійна група потребує обробки на елеваторах (сушіння, очистка та інше).

Поточні темпи експорту зерна із України

Остані місяці щомісячно експортується трьома видами транспорту ( авто, залізниця, дунайські порт) лише – 2,2-2,5 млн т зерна.

До війни показник був 5-7 млн т на місяць!

Але поточний обсяг експорту (2,2-2,5 млн т на місяць) – це ТИМЧАСОВИЙ результат!

Увага!! В ЕС відсутні додаткові портові потужності для перевалки українського зерна! Найближчі до України морські порти ЄС обробили у 2021 році лише приблизно 33-35 млн т зерна за рік (це було виключно європейське зерно):

 1. усі порти Польщі перевалили лише-8,2 млн тонн зерна за рік ;
 2. порт Констанца (Румунія)- 25-26 млн тонн за рік!

Для українського зерна в ЄС просто НЕ МАЄ додаткових портових потужностей в сусідніх країнах!
Я маю великий сумнів, що румунські та польскі порти будуть працювати лише з українським зерном , щоб задовольнити потреби України! Як тільки почнуть збирать врожай польскі, румунські, словацькі, молдовські аграрії, вони витіснять українське зерно з європейських портів!

Тому. Максимальний потенціал експорту (без розблокування українських морських портів)- в найкращому випадку 20-25 млн т за маркетинговий рік, за умови розширення географії перевалки українського зерна на більш віддалені порти ЄС!

Читати до теми: Битва за врожай: якщо не розблокуємо порти – аграрії отримають збитки в $14-15 млрд

Але потрібно розуміти, що логістика по ЄС -це дуже дороге задоволення! Залізничні тарифи в ЄС у 5-7 разів вищі за українські; вже зараз логістика до порту Констанца ( Румунія) вартує нашим аграріям – $150-190!!!
При транспортувані зерна на віддалені порти вартість логістики буде ще дорожча і вона «з‘їсть» усю маржу наших аграріїв!

Для українського аграрію пропаде економічний зиск експортувати зерно, отримані кошти не покриють собівартість виробництва зерна і як наслідок призведе до скорочення виробництва зерна в країні!

Рахуємо баланс:

 • (+)Залишки врожаю 2021 року-17-20 млн т;
 • (+)Очикуємий врожай 2022 року – 80-85 млн т;
 • (-) Експорт без розблокування портів – 20-25 млн тонн (за маркетинговий рік);
 • (-)Споживання/переробка – 20-25 млн т ( в кращому випадку);
  Залишок зерна на кінець року – 55 млн т.

Враховуючи наявні ємкості для зберігання зерна у 40-45 млн т – українським аграріям не буде куди подіти приблизно 5-10 млн т зерна.

Висновки:

 • Без розблокування українських портів аграрії втратять приблизно 5-10 млн тонн зерна, на наступний рік нас очикують різке скорочення виробництва зерна.
 • Українському аграрію НЕ БУДЕ економічного зиску займатися виробництвом зерна, яке він не зможе реалізувати на експорт та отримати дохід, необхідний для підтримання виробництва.

Безумовно розблокування портів для вивезення зерна – це позитивний результат для економіки України та аграрного бізнесу. Але…. Але…

Друге питання, яке виникає при розблокуванні портів – це питання безпеки наших портів та загалом українського узбережжя Чорного моря!

Адже ми маємо справу з підступним ворогом, домовленості з яким не вартуют папіру, на якому вони підписані!

І в цьому питанні потрібно вирішувати нашим військовим , чи не завадить це обороноздатності нашої країні.
Потрібно обов’язково врахувати зазначені ризики.

І на останок, мені дуже цікаво, що отримає за результатами домовленостей, країна-агресор та посередник цих домовленностей. Чекаємо детальної інформації.

P.S. Країна-агресор підтримує своє реноме підступного і непередбачуваного ворога! Тільки учора були оголошені результати домовленностей про розблокуванню вивезення зерна з трьох портів , сьогодні ворог вдарив крилатими ракетами по одеському порту! Горіть в пеклі!

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

17 липня 2022
Микола Сольський озвучив прогноз врожаю зернових у 2022 році
Урожай 2022 року буде значно менший, ніж з у 2021 році, але більший, ніж прогнозували, зокрема, прогнозується достатній урожай пшениці —...
12 липня 2022
Уряди Японії та Німеччини заявили, що допоможуть Україні експортувати зерно
На тлі російського вторгнення до України, Німеччина та Японія та допоможуть організувати експорт збіжжя з України. Про це за підсумками...
7 липня 2022
У Туреччині відпустили російське судно, що вивезло з Бердянська українське зерно
МЗС засудило викрадення та вивезення з української території зернових до іноземних країн, зокрема, російським судном «Жібек Жоли» з...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...