Скільки земель отримають в розпорядження громади після прийняття Закону України 2194?
Олександр Гнітецький експерт із земельних питань

Громади отримають в межах 5,69 млн га землі в розпорядження  після прийняття Закону України 2194, а не 10,4 млн га.

Стаття 14 Конституції України визначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Виникає логічне запитання: «Як можна охороняти щось, не розуміючи що і де саме охороняєш?». Здається ж логічним, що для охорони необхідно спочатку ідентифікувати об’єкти цієї охорони.

Епопея з розглядом проєкту закону 2194, яким передбачається передати право розпорядження сільськогосподарськими землями продовжується. Є розумний дедлайн – 1 липня 2021 року – коли запрацює ринок земель, до цього часу, на мою думку, закон врешті решт розглянуть.

Але цікавим залишається запитання – чи буде ще чим розпоряджатися громадам? Чи залишиться вільні землі?

Оптимісти, які не є близькими до «земельної теми», в тому числі й окремі народні депутати, оперують цифрою 10,4 млн га отримують в розпорядження громади. Нумо прогляньмо графіку, з інтерв’ю Романа Лещенка (ще очільника Держгеокадастру) від 20 жовтня 2020 року.

Отже, з 10,4 млн га вже передали 1,7, потім ще 2,3 вже у 2020 році (на Урядовому порталі міститься інформація що передали 2 млн, в самій статті зазначено що вже понад 2 млн) – залишається 6,4 млн га сільськогосподарських земель.

Вже не 10,4 млн га. Йдемо далі: 0,75 млн га у державних підприємств та Національної академії аграрних наук України.

В проєкті закону до повторного другого читання міститься таке:

24.З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук)».

Отже, залишається 5,65 млн га. 

З цих 5,65 млн га – 5 млн га є предметом аудиту, є великі сумніви, чи вони ще в державній власності.

Залишилося 0,65 млн га земель. Але в інфографіці вказано, що 0,69 млн га було передано в приватну власність з 2013 року. Таким чином, маємо 5 млн га переданих до 2013 року, які потребують аудиту та 0,69 млн га переданих після 2013 року (де потрібно проводити аудит щодо повторної приватизації одними особами). В інтерв’ю Роман Лещенко зазначив, що в державні власності не 10,4 млн га, а лише 0,75 млн га. Звідки такі відомості – певне це перші результати аудитів.

На завершення:

Про недосконалість форми 6-зем, яка діяла до 01.01.2016 року, за допомогою якою і здійснювався облік усіх земель, не писав лише лінивий. Правдивість даних, що вона містила – під великим питанням. Але скасувавши погане – хорошого, або кращого, не з’явилося.

Зазначати, що відомості ДЗК і є обліком можна було б, якби за допомогою Публічної кадастрової карти можна було б здійснювати вибірки по ділянкам. Простою мовою, наявна взаємодія не дозволяє оперувати відомостями ДЗК для статистичних потреб.

Що маємо в залишку – ніхто не знає скільки у держави земель, які мають перейти громадам. Національне багатство, що за Конституцією перебуває під особливою охороною, десь є, але невідомо скільки та де саме.

Метою статті було визначити, яка ж площа земель реально перейде в розпорядження на місця. Але для цього, варто ще врахувати, що останні роки діяльність Держгеокадастру сильно активізувалася щодо безкоштовної приватизації.

Як приклад, по Вінницькій області можна побачити, що в 2019 році було передано стільки ж земель як за 2015-2018 роки разом.

Тому поки закон буде прийнятий – невідомо скільки ще земель знайдуть своїх щасливих приватних власників.

На завершення можна сказати, що громадам варто розраховувати не на 10,4 млн га земель, а на ± 5,69 млн га. З наявної інформації можна визначити лише верхню межу очікувань. А вже реальні площі дізнаємося або за результатами аудиту, або за результатами розпорядження. Адже під час розпорядження формуватимуться ділянки з визначеними площами, що дасть змогу зрозуміти, скільки ж таких земель в громаді. Підсумувавши такі відомості по усім громадам – отримаємо результати. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

6 квітня 2021
Стефанчук розповів, на якому етапі розгляд земельних законопроектів №2194 та 2195
Верховна Рада робить все для того, аби два останні законопроєкти (№2194 та 2195) для відкриття ринку землі були прийняті. Зрозуміло, що вони...
25 березня 2021
Земельна реформа: озвучено міфи законопроєкту 2194 щодо відкриття ринку для іноземців
Питання доступу іноземців на ринок землі вкрай політизоване, адже цим питанням дуже легко спекулювати і грати на почуттях громадян України. Про це,...
24 березня 2021
13 міфів про земельну дерегуляцію і законопроєкт №2194
Професор Київської школи економіки Олег Нів'євський розповів про найпоширеніші міфі, якими противники законопроєкту 2194 про дерегуляцію у сфері...

Вибір редакції

13 березня 2023
ТОП-10 найважливіших аграрних законодавчих ініціативи уряду та Мінагро
AgroPolit.com відібрав десять найважливіших постанов, наказів та порядків для роботи аграрного ринку. Серед них ви знайдете такі: механізм бронювання...
6 лютого 2023
Агросектор України під час війни – інфографічий довідник за 2023 рік
З чим прожив 2022 рік агросеткор – детальний аналіз ринку презентовано у щорічному інфографічному довіднику «Агробізнес України під...
6 січня 2023
Ринок оренди сільськогосподарських земель – що чекати цього року?
Як зміниться вартість оренди гектару сільськогосподарські землі у 2023 році? Детально у ексклюзивному блозі на AgroPolit.com розповів співзасновник...