НАССР під мікроскопом: все, що треба знати виробнику
Володимир Лапа, голова Держпродспоживслужби

Законом України №771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – закон) передбачено обов’язковість розроблення, введення в дію та застосування постійних процедур, які засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).

Впровадження НАССР – це досить тривалий процес, який стосується всіх служб і персоналу. Він не обмежується лише розробкою документації та наведенням елементарного порядку на виробництві. Важливо, щоб усі учасники харчового ланцюжка аж до кінцевого споживача були свідомі своєї відповідальності. На загал оператори й експерти харчового ринку запевняють, що більшість підприємств переробної галузі уже працюють за цією системою.

Читати до теми: Товарний безвіз для АПК. Як підняти з колін тваринництво?

Стежити за тим, щоб підприємства виконували норми закону, має Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та прав споживачів. Держпродспоживслужба здійснює державний аудит постійних процедур, котрі засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках. Державний аудит здійснюється за умови письмового повідомлення оператора ринку не пізніше ніж за три робочих дні до вживання такого заходу. Тобто бізнес попереджають про такий захід. Це необхідно для того, щоби представники підприємства встигли підготувати всю необхідну документацію.

Для державного контролю за впровадженням постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), наказом Мінагрополітики від 6 лютого 2017 року №41, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 р. за №357/30225, затверджено форми акта, складеного за результатами державного аудиту щодо дотримання операторами ринку вимог законодавства.

Читати до теми: КОРОТКА ІНСТРУКЦІЯ ПО ЗАПОВНЕННЮ ПЛАНУ HACCP

Відповідно до Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб’єктів господарювання, яка належить:

- до високого ступеня ризику – не частіше від одного разу на два роки;

- до середнього ступеня ризику – не частіше від одного разу на три роки;

- до незначного ступеня  ризику – не частіше від одного разу на п’ять років.

Планові перевірки у 2018 році відбувалися відповідно до Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2018 рік, затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 16 листопада 2017 року №139. План розміщено на сайті Державної регуляторної служби.

Читати до теми: Виробникам харчової продукції приготуватися: перевірятимуть без попередження

Відповідно до законодавства, Держпродспоживслужбою затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2018 рік (наказ від 28 листопада 2017 року №1131).

Відповідно до статті 20 Закону, оператори ринку відповідають за виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють.

Водночас при запровадженні перевірок відповідно до плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) щодо дотримання статей 20 та 21 Закону України у разі потреби необхідно застосовувати вимоги пункту 4 частини першої статті 64 Закону (невиконання операторами ринку обов’язку щодо впровадження системи НАССР), а саме:

невиконання обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб – у розмірі від 30 до 75 мінімальних заробітних плат (від 125 190 грн до 312 975 грн);

на фізичних осіб-підприємців – у розмірі від 3 до 14 мінімальних заробітних плат (від 12 500 грн до 58 422 грн)  і зупинення роботи потужності.

Нагадаємо, Згідно ст. 8 Закону про держбюджет на 2019 рік мінімальна зарплата становитиме 4173 грн.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 січня 2019
Комбікормовий завод Ukrlandfarming отримав сертифікат НАССР
Комбікормовий завод ТОВ СП «Весна 21» отримав сертифікат НАССР, який гарантує виробництво безпечних кормів для курей-несучок. Про це...
21 грудня 2018
До кінця року Держпродспоживслужба опублікує проект закону про ветеринарну медицину – Лапа
До кінця 2018 року для громадського обговорення буде представлений проект нового закону про ветеринарну медицину: Держпродспоживслужба закликає всіх...
30 липня 2018
Володимир Лапа: Іноді складно зрозуміти чого більше – продукції чи льоду
Реформа системи контролю безпечності харчової продукції в Україні поступово завершується. Після 4 років перехідного періоду та 3 років мораторію на...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...