Бюджет-2019 і зміни до Бюджетного та Податкового кодексів: що чекає аграріїв?
Бюджет-2019 і зміни до Бюджетного та Податкового кодексів: що чекає аграріїв?

Агросектор на 2019 рік отримав 5,9 млрд грн на пряму підтримку з бюджету, тоді як у 2018 році на потреби АПК надали 6,3 млрд грн. Про це повідомляє власний кореспондент з парламенту після голосування за бюджет. За проект бюджету на наступний рік проголосували 240 нардепів о 6 годині ранку 23 листопада.

Нагадаємо, що прийнятий раніше законопроект №5131 затвердив суму щорічної держпідтримки АПК у обсязі не менше 1% від ВВП (це закріплено на 5 років). У 2019 році мало би бути також 1% ВВП на підтримку АПК, тобто 6,9 млрд грн. Однак Мінфін не дав на це добро і зменшив суму на 1 млрд грн.

Порівняльний аналіз розподілу видатків державного бюджету у 2018 та 2019 (проект) роках дивіться в інфографіці далі. Як освоюється державна підтримка у 2018 році агросектором — у графіці «Структура використання 12,8 млрд грн із загального фонду бюджету на потреби Мінагро та підтримку АПК». Більше про особливості бюджетної кухні на 2019 рік читайте у матеріалі Бюджетний пиріг-2019 – можливості та виклики.

Тож що отримали аграрії з новим бюджетом-2019? У законі №9000 прийнято наступне:

1)  Загальну суму прямої підтримки зменшено на 1 млрд грн, вона становить 5,9 млрд грн.

2) Через зменшення загальної суми на 1 млрд грн скоротилося фінансування з бюджету двох програм для аграріїв:

  на програму тваринництва направлять 3,5 млрд грн замість обіцяних 4 млрд грн2018 році ця сума становить 4 млрд грн, із яких на 26 жовтня на руки аграріям перераховано лише 593 млн грн);

на компенсацію вартості с/г техніки сума зменшилась на 500 млн грн — лишилося близько 800 млн грн (мало би бути 1,3 млрд грн, тоді як у 2018 році — 945 млн грн, з яких використано станом на 26 жовтня лише 293 млн грн).

3) за рештою програм цифри лишилися незмінні.  Тобто 800 млн грн закладено на фінансову підтримку розвитку фермерських господарств, 400 млн грн – держпідтримку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників. 

Важливо, що для агросектору є цікаві зміни й у прийнятих змінах до Бюджетного Кодексу та до Податкового Кодексу України (ПКУ).

У чому вони полягають?

1)    Депутати «збили» закладену у ПКУ норму про обов’язкову індексацію орендованих с/г земель і закріпили «пільговий період» для агровиробників-орендарів на 2019-2023 роки.

Наразі в оренді по Україні перебуває приблизно 27 млн га с/г земель. В середньому орендар платить близько 10% від мінімальної оцінки землі орендодавцю на рік за 1 га землі, що у перерахунку становить 4 тис. грн за 1 га, — розповідає у ексклюзивному коментарі AgroPolit.com в.о. голови аграрного комітету, нардеп Олександр Бакуменко. — Якби запровадили норму про індексацію на показник інфляції (+ близько 10%), то ця сума зросла б у середньому на 400 грн на 1 га. Тобто сумарно по країні це означало б додаткові витрати для виробників щороку у сумі 8-10 млрд грн».  

2) У змінах до Бюджетного Кодексу нардеп Олег Кулініч подав поправку, яка дозволила зберегти 20% компенсації за придбання с/г техніки українського виробництва. Її прийняли. Нагадаємо, що бюджетний комітет разом із Мінфіном через дефіцит бюджету на 2019 рік планував знизити її до 10%, хоч це й суперечить нормам закону про держпідтримку для АПК.

Відзначився і бюджетний комітет у бюджетну ніч. Він прийняв важливу зміну – розширили програму дії для тваринників. Для цього програму «Державна підтримка галузі тваринництва» змінили на нову під назвою «Державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва)». Що це означає? Включення до програми компенсації  по тваринництву всіх аграрії, які здають в експлуатацію об’єкти переробки та зберігання. Тобто у 2019 році той, хто здає переробний завод чи елеватор зможе отримати до 30% компенсації з бюджету вартості об’єкту за цією програмою. На 2019 рік таких об`єктів теж одиниці і їх всі знають.

Окрім того, є зміни у фінаснуванні лісової галузі. У бюджеті-2019 року на охорону і відтворення лісів виділено 365 млн грн. Також внесено зміни до Бюджетного кодексу, якими передбачено існування для цих потреб спеціального фонду у складі державного бюджету. Так, 26% ренти за спеціальне використання лісових ресурсів (у частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування) будуть зараховувати до спеціального фонду державного бюджету. Ці кошти (близько 300 млн грн у 2019 році) будуть використовуватись для ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів в лісовому фонді. 37% ренти за спеціальне використання лісових ресурсів пропонується спрямувати до загального фонду бюджетів міст республіканського значення, районних бюджетів та бюджетів ОТГ. Решта 37% надійдуть до загального фонду державного бюджету. Крім того, були внесені зміни до Податкового кодексу, які вдвічі збільшують рентну плату і, відповідно, прогнозовані доходи бюджету. Також було врегульоване питання оподаткуванн

Що я вам можу сказати про нічне прийняття бюджету? Ми вже бачимо, як з бюджету забрали мільярд гривень на підтримку аграріїв. Не маю сумніву – це лише перша ластівка, й надалі ми почуємо ще не одну неприємну новину. Аграрії забезпечують значну частку експорту і ВВП. І саме на цю галузь варто було б робити ставку, збільшувати інвестиції й підтримку фермерів, щоб отримати реальне зростання економіки. Та Уряд вкотре, замість того, щоб нагодувати курку, яка несе золоті яйця, пускає її під ніж», – заявив нардеп Геннадій Новіков на своїй сторінці у ФБ.

Нових деталей додала на прес-конфенеції і міністр фінансів Оксана Маркарова, презентуючи прийнятий бюджет.

Одна зі змін — перенаправлення фінансування з сектору АПК на Фонд мінрегіонрозвитку (1 млрд грн). Спочатку сума була 7,1, а у другому читанні було прийнято близько 6 млрд грн. Ми хочемо максимально залучати банківські структури для програми фінансування АПК. Хочемо, щоб банки фінансували аграріїв, а не посадовці перерозподіляли кошти»,  — заявила вона.

Довідка: Бюджет має 1,112 трильйона грн видатків і 1,026 трильйона грн доходів. Дефіцит — 89,99 млрд грн. З 1 січня 2019 року прожитковий мінімум — 1853 грн, мінімальна зарплата — 4173 грн. Зростання ВВП — 3%. Інфляція — 7,4%, а індекс цін виробників — 10,1%. Мінфін запланував зібрати на 2,9 млрд грн додатково податку на прибуток, на 9 млрд грн більше ренти на газ завдяки підвищенню цін на нього на 23%. Ще 1,4 млрд грн планується отримати від власних надходжень бюджетних установ. Важлива зміна — Мінфін врахував пропозицію депутатів збільшити кошти, що переказуються Нацбанком, на 2 млрд грн до 47,6 млрд грн. Додатковий ресурс очікується від точкового підвищення різних видів рент: за використання лісових ресурсів, видобуток нафти, газового конденсату та залізної руди (сумарний ефект — додаткові 1,03 млрд грн). Надходження від екологічного податку зростуть на 1,42 млрд грн, від акцизів — на 2,5 млрд грн.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 грудня 2018
«Покращили»: Рада позбавила аграріїв на 5 років права отримувати щороку додатково кілька мільярдів з бюджету
Парламент і бюджетний комітет позбавили аграріїв додаткових кількох мільярдів держпідтримки з бюджету на 2020-2025 роки. Про це свідчить аналіз...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...