Мораторій — наріжний камінь популістів
Леонід Корейба, Голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні

Днями я брав участь у дискусійному клубі на тему «Мораторій на продаж землі — рятує чи вбиває Україну?». Поділ на команди «за» та «проти» за своєю природою був формальним. Троє експертів були за зняття хоч завтра — «команда реформістів», інші двоє разом зі мною як «команда поміркованих» — також за зняття, але...

Розпочнемо зі спільного:

  1. Всі зійшлися на тому, що порушуються конституційні права 7 млн українців. Рішення ЄСПЛ лише підсилює дану позицію. Проте, навіть тут знайшлися відмінності, адже частина трактує дане рішення як обов'язкове до застосування українськими судами, інші експерти наголошують, що воно лише містить рекомендаційний характер. Суттєва відмінність, але судова практика скоро сама надасть відповідь, наразі — питання риторичне.
  2. Ринок і так існує. Почувається непогано, всі більш-менш задоволені. Так лише емфітевзису за експертними оцінками було укладено на більш ніж $300 млн. Цікава також думка стосовно довгострокової оренди: наскільки критична відмінність між продажем та орендою на 50 років?
  3. Європейський напрямок стимулює до зняття мораторію. Серед європейських країн мораторію ви не знайдете. А всього в світі окрім нас є ще 5 країн із земельним мораторієм.

Читати до теми: ТОП-10 моделей земельного ринку: США, Польща, Румунія, Нідерланди, Німечиина, Швейцарія, Литва, Великобританія, Росія, Таджикистан

На цьому дискусія набирала обертів і, звісно, дійшли до питань, які нас розділили. Ключовими серед них є:

1. Були продемонстровані діаграми вартості 1 га с/г землі в Європі та очікуваної вартості від запуску ринку в нас. Так, у Польщі це $10 тис. га, а в Україні було зазначено $1 тис. га. Звісно, це можна розглядати як фантазію експертів, хтось зазначає $20 тис. га, та більшість схиляється до $1-2 тис. га. У процесі дискусії представники «команди реформістів» зазначили, що, на їхню думку, ціна дійде до $3 тис. га від початку запуску ринку.

Читати до теми: Противники та прихильники скасування земельного мораторію

МОЇ ДУМКИ: Ризиковано проводити експерименти в часи економічного спаду країни. Є висока ймовірність, що частину земель буде скуплено набагато дешевше від «справжньої» ринкової вартості. Дуже важливо також провести якісну інвентаризацію таких земель, адже понад 2 млн помилок на сьогодні містить Національна кадастрова система. Запуск ринку будь-якою ціною не вартий потенційних ризиків. Земля не любить поспіху.

2. «Команда реформістів» активно наголошувала на обізнаності власників паїв у свої правах та ринковій вартості своїх земель. Але як людина, котра постійно спілкується з власниками паїв у різних областях України, скажу, що це відверта маніпуляція. Переважна більшість власників паїв — пенсіонери. Звідки їм знати про ринкову вартість землі? Що таке $1000 для пенсіонера та агрохолдингу?

Читати до теми: Українська «земельна Санта-Барбара

МОЇ ДУМКИ: Я вважаю, що необхідно проводити навчання та доносити інформацію до простих людей, до власників паїв. Чому ніхто не задається питанням: кого найбільше хвилює ця проблема? Чому в обговоренні щодо зняття мораторію не беруть участі власники таких паїв? Лобістам зняття мораторію вже завтра, можливо, цікаво, щоб створити ринок, на якому продавці не "орієнтуються" у власних правах та можливостях, альтернативах. Але, як на мене, ми маємо докласти максимальних зусиль для того, щоб власники таких земель були ефективно поінформованими та залишилися зі своїми активами, які приноситимуть їм пасивний прибуток. Насамперед треба подумати про людей.

Інфографіка до теми: Структура земельної мапи України 2015-2017 роки – частина 1

Отже, мораторій необхідно скасувати, але слід провести інвентаризація та поінформувати людей про нові для них можливості. Мені особисто дуже сподобалося порівняння «команди реформістів» з власником нової іномарки. У мене є машина і я хочу на ній їздити, це моє право. Але ж спочатку потрібно отримати водійське посвідчення, чи не так?

Інфографіка до теми: Структура земельної мапи України 2015-2017 роки – частина 2

Вважаю, що в майбутньому варто обговорювати проекти закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», це значно цікавіше та важливіше. Але запустити ринок землі якнайшвидше не вийде: земля — не любить поспіху.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 лютого 2021
Що нам дасть запровадження ринку землі
Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення з’явився у жовтні 2001 року....
21 серпня 2019
Олександр Солонтай: «Сире» зняття мораторію стане початком кінця Зеленського
9-те скликання Ради! Чи стане воно ефективним завдяки моноїстичній більшості зелених? Чим займатиметься у ній аграрне лобі? Та чи здетонує земельна...
27 червня 2019
Які ходи зроблять король і дві королеви, і на що чекати: Пат чи мораторний Гамбіт?
Мета без плану - це просто мрія (Антуан де Сент-Екзюпері)...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...