Півроку Олександра Григоровича: підсумки та плани нинішнього керівника ДПЗКУ
Олександр Григорович в.о голови правління ПАТ "ДПЗКУ"

5 квітня – півроку як Олександр Григорович став в.о. голови правління Державної продовольчо-зернової корпорації України. Latifundist.com підготував інтерв’ю Олександра Григоровича з підсумками роботи за останні шість місяців і планами діяльності на наступний маркетинговий рік. AgroPolit.com подає найцікавіші його тези про те, чим жила компанія та які її подальші плани.

Підсумки півріччя

Першочерговим завданням для мене як керівника було підвищення ефективності діяльності держкорпорації за рахунок впровадження принципів прозорого корпоративного управління, забезпечення прибуткової діяльності компанії та її виробничих підрозділів, а також – зміцнення репутації надійного державного гравця на зерновому ринку. Оскільки корпорація має зобов’язання за Генеральним договором із китайським партнером – компанією ССЕС, налагодження двосторонньої співпраці було пріоритетним у реалізації стратегічних завдань і в цьому напрямку ми досягли певних результатів – відновили діалог, вперше розпочали осінній форвард, значно активізували торгівлю. Все це стало основою для отримання згоди китайських партнерів на реалізацію спільних проектів розвитку за рахунок кредитних коштів та їхнього позитивного рішення щодо зниження відсоткової ставки за китайським кредитом.

Читати до теми: Перемоги та виклики ДПЗКУ – яким був для держкорпорації 2016 рік

Окрім того, за останні шість місяців відбулося значне нарощення виробничих показників. Наші лінійні елеватори вже виконали план заготівлі на цей маркетинговий рік на 96% – від початку маркетингового року заготовлено понад 2,6 млн тонн зерна. Переробні філії також суттєво наростили виробничі обсяги – за останні півроку перероблено 115 тис. тонн проти 86 тис. тонн у аналогічному періоді минулого сезону. Експорт борошномельної продукції за цей період зріс у 2,5 разу і склав 28 тис. тонн.

Фінансова ситуація

2016 рік ДПЗКУ закінчила з операційним прибутком у 957 млн грн, а кількість збиткових підприємств скорочено у 1,5 разу. Загалом, фінансовий результат від діяльності виробничих підрозділів склав 159 млн грн.

Основну частину прибутку держкорпорації формує трейдинговий напрямок, тому із нарощенням експортних поставок, відповідно, збільшуються і доходи корпорації. У 2016 році фінансовий результат від торговельної діяльності склав 797 млн грн, що становить близько 95% загального операційного прибутку корпорації.

Позитивно на ці показники вплинули і зміни у самій організації. Насамперед, ми змінили підходи у системі закупівель, зробивши акцент на малі та середні фермерські господарства. Для розвитку такого партнерства було підписано Меморандум із Аграрним союзом України.  На даний момент частка сільгоспвиробників у структурі закупівель ДПЗКУ сягає 70% (проти 21% у минулому періоді). Для корпорації пряма співпраця з фермерами є також запорукою прозорості у закупівлях та подальшого гарантованого повернення ПДВ – на сьогодні корпорації вже відшкодовано 607 млн грн податку на додану вартість.

До того ж,  наразі ми оптимізуємо кадрову політику та впроваджуємо заходи для підвищення ефективності роботи кожного працівника.

Все це є частиною комплексної стратегічної програми ДПЗКУ на 2017 рік, яка включатиме і проекти з розвитку персоналу, і програму модернізації наших підприємств, і реалізацію проектів корпоративної соціальної відповідальності. Девіз програми – «Інвестуємо в успіх». І ми дійсно налаштовані на подальшу успішну діяльність, адже наш головний орієнтир – досягнення конкретних результатів, а не просте виконання поточних завдань.

Китайський кредит

Компанія була й залишається надзвичайно закредитованою – через півторамільярдний доларовий кредит, і ми несемо суттєве фінансове навантаження. Прибуток від операційної діяльності, попри його значне зростання, покриває платежі за кредитом лише частково.

Загалом, минулого року фінансові витрати зросли на 14%, порівняно з 2015 роком, і склали понад 2 млрд гривень. За минулий рік ми сплатили $ 79 млн відсотків за кредитом, а цього року сума відсотків становитиме $ 86 млн. Загалом, за період користування кредитом держкорпорацією вже сплачено понад $ 327 млн відсотків та додаткових комісій.

Читати до теми: Тарас Кутовий: ставку за китайським кредитом для ДПЗКУ знизять

По-друге,  на збільшення фінансових витрат ДПЗКУ суттєво вплинуло і  зростання курсу долара США. Курсові збитки за минулий рік склали понад 1,6 млрд гривень. Із 2014 року корпорація несла значні збитки через курсові різниці.  Так, за 2014–2016 роки накопичений збиток ДПЗКУ, внаслідок курсових коливань, становив $ 292 млн. На сьогодні частину цієї суми нам вже вдалось поступово перекрити за рахунок операційного прибутку. Але сума накопиченого збитку й досі залишається суттєвою, становлячи $ 212 млн.

Тому зменшення фінансового навантаження на корпорацію завдяки зниженню кредитної ставки було для нас одним із найважливіших питань у переговорах із китайською стороною.

Під час нашої зустрічі з керівництвом Ексімбанку КНР – наприкінці березня цього року, –  ми нарешті отримали остаточне погодження китайських партнерів на зниження кредитної ставки. Віце-президент банку пан Юань Сінюнь офіційно повідомив, що, відповідно до звернень держкорпорації, Ексімбанк КНР погоджується знизити процентну ставку за кредитним договором. Наразі ми ще очікуємо на офіційний лист-підтвердження з боку Ексімбанку.

Останнім часом активізувалася торговельна співпраця з китайськими партнерами. Перші за цей маркетинговий рік обсяги зернових – 30 тис. тонн – були законтрактовані у жовтні минулого року. Вже в листопаді ми продали ще 90 тис. тонн, і з грудня почалися перші відвантаження. Загалом із жовтня ДПЗКУ вже продала на адресу китайської компанії понад 365 тис. тонн зерна. На даний момент із законтрактованого обсягу ми відвантажили більш ніж 200 тис. тонн.

Цього року ми очікуємо на подальшу активізацію двосторонньої торгівлі зерновими та початок реалізації проектів розвитку інфраструктури ДПЗКУ, а саме – постачання в Україну засобів захисту рослин та закупівлі вагонів-зерновозів для вирішення проблем дефіциту рухомого складу для зернових перевезень. Третім спільним проектом має стати модернізація та реконструкція Миколаївського портового елеватора.

Форвардна програма

У цьому маркетинговому році плануємо провести значно масштабнішу форвардну програму, ніж у попередні роки. Ми отримали суттєву підтримку китайської корпорації  ССЕС, а з цим – можливість для подальшого розширення програми. Тобто, у разі отримання заявок від сільгоспвиробників на суму авансування понад 1,1 млрд гривень, фінансування форвардної програми може бути збільшено.

Загалом, за форвардною програмою цього року заплановано закупити 200 тис. тонн озимої та ярої пшениці, 100 тис. тонн озимого та ярого ячменю, 200 тис. тонн кукурудзи та 50 тис. тонн сої.  Будуть запропоновані додаткові обсяги – ДПЗКУ не відмовить у закупівлі.

Читати до теми: ДПЗКУ запропонувалу фермерам ряд стимулів 

На сьогодні  ми отримали заявок від сільгоспвиробників на суму авансування більш ніж 160 млн грн. І це вже у 1,5 разу більше, ніж за весь форвард минулого року. До того ж, це лише заявки щодо озимих культур.

На сьогоднішній день ми укладаємо договори виключно із малими та середніми сільгоспвиробниками. Середній договірний обсяг пшениці врожаю 2017 року становить близько 750 тонн.

Ми також налаштовані на значне розширення співпраці з фермерами та останнім часом особливо йдемо їм назустріч. Наприклад, із метою зменшення фінансового навантаження на сільгоспвиробників під час участі у форвардній програмі, ми вирішили зменшити коефіцієнт за користування авансовими коштами з 1,06 до 0,89 гривень за тонно-день. Це приблизно відповідає зменшенню відсоткової ставки з 15% до 12,5% річних. А якщо врахувати, що період користування коштами складає від 3 до 6 місяців, цей відсоток є значно меншим.

Також було зменшено обсяги мінімальної договірної партії зерна із 500 до 100 тонн. Крім того, під час формування форвардної партії на філії держкорпорації для учасників форвардної програми діятиме пільгова ставка на зберігання збіжжя до моменту переоформлення його на ДПЗКУ.

Модернізація виробничих потужностей

Модернізація – це, насамперед, інвестиції у розвиток та підвищення ефективності роботи кожного нашого елеватора. Минулого року нам вдалося модернізувати значну кількість обладнання на лінійних елеваторах – автонавантажувачі, пробовідбірники. Було також реалізовано проекти з енергоефективності, закуплено сучасне обладнання для ВТЛ. Якщо, наприклад, 2015 року загальний обсяг капітальних інвестицій склав 18 млн грн, то 2016-го на модернізацію підприємств було спрямовано понад 116 млн грн.

Читати до теми: ДПЗКУ планує закупити 500 вагонів-зерновозів до кінця року

Планом капітальних інвестицій на модернізацію підприємств корпорації цього року передбачено спрямувати майже 138 млн грн. План включає як реалізацію нових проектів із реконструкції та технічного переоснащення, так і завершення проектів модернізації, розпочатих у минулому році. Зокрема, цьогоріч плануємо оновити зерносушарне обладнання, модернізувати або частково придбати авто та вагонні ваги, авторозвантажувачі, зерноочисне обладнання, а ще – оновити технологічне обладнання на переробних філіях держкорпорації. Окрім того, частину коштів буде спрямовано на автоматизацію виробничих процесів та подальше впровадження системи кількісно-якісного обліку на наших підприємствах.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 листопада 2019
Шість тез Ірини Марченко про реформу ДПЗКУ
Голова «Державної продовольчо-зернової корпорації України» (ДПЗКУ) Ірина Марченко торік разом зі своєю командою розробила й захистила...
17 січня 2019
Фінансові показники 6-ти державних агрокомпаній серед ТОП-100 найбільших за І півріччя 2018 року
Міністерство економіки та торгівлі (МЕРТ) оприлюднило фінансові показники  ТОП-100 державних компаній (ДП) за І півріччя 2018 року, серед...
20 липня 2017
ДПЗКУ — приватизація чи деградація?
Уряд готує перезавантаження приватизаційної програми в країні. Таке завдання поставив у травні 2017 року прем’єр Володимир Гройсман....

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...