Мінагрополітики напише новий порядок видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти
Мінагрополітики напише новий порядок видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти

Українські експортери харчової та тваринницької продукції б’ють на сполох – відсутність узаконеного механізму отримання міжнародних експортних сертифікатів обмежує їх вихід на зовнішні ринки. Це також створює додаткові корупційні ризики при їх видачі. Наразі головним арбітром у видачі експортних сертифікатів є Держпродспоживслужба. А за логікою процесу виписати новий механізм видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти мало б Міністерство аграрної політики та продовольства. Чому віз міжнародних сертифікатів у нині в законодавчому болоті та як його витягнути на світ божий? AgroPolit.com розбирався у ситуації.

Для початку нагадаємо, що у 2021 році експорт харчових продуктів тваринного походження становив – 69,3 млн т на загальну суму $27,7 млрд! Експорт здійснювався у 191 країну (тобто фактично в усі існуючі країни). Як виглядає експорт агропрлдукції у 2022 році – у графіці Мінагро.

 

  

Структура експорту АПК та харчової продукції за 2018-2020 роки

Нагадаємо, що до групи експорту агропродуктів належать: жири тваринні, м'ясо та субпродукти, м'ясо птиці, готові продукти із зерна, кондитерські вироби, молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед, риба і ракоподібні, продукти з риби, інші продукти тваринного походження та живі тварини. 

У групу експорту аграрної сировини відносяться: зернові культури (пшениця, ячмінь, соняшник, насіння соняшнику, олія, плоди олійних рослин, насіння, цукор, горіхи, какао та продукти з нього, овочі, продукція борошномельно-крупяної промисловості, алкогольні напої, продукти переробки овочів, різні рослинні продукти, кава, чай. 

Читати до теми: Структура аграрного експорту України з США, Китаєм, Ізраїлем, ОАЕ та ЄС за 2017-2020 роки

Держпродспоживслужба і проблема видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти

Голова правління Ліги виробників харчових продуктів Геннадій Кузнецов так пояснив AgroPolit.com суть проблеми:

Наразі немає законодавчо визначеного деталізованого порядку видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти, що експортуються. Відтак у кожній області процедура отримання цих документів іде в різнобій. Все це створює організаційні проблеми для операторів ринку і має суттєві корупційні ризики. Адже де немає чіткого порядку – є широке поле для зловживань. Крім того, відсутність деталізованого порядку видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти призводить до затримок при експорті – видача може затягнутися на тиждень-два. Тоді як у ЄС за більшістю позицій це займає 1 день!

Проблема із отриманням міжнародних сертифікатів на харчові продукти тваринного походження загострилась в останній рік-півтора. В час війни – постала особливо гостро, адже експорт – це додаткова валюта в країну, а відтак – стабільність гривні.   

Читати до теми: Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС – шість років: досягнення, провали та новий торговельний план з Європою

Відсутність порядку видачі міжнародних сертифікатів – створює широке поле для зловживань з боку ветеринарних інспекторів, які оформляють такі сертифікати. І ця ситуації неабияк ускладнює наш експорт», – розповідає джерело AgroPolit.com у Кабміні, добре знайоме із деталями законодавчого вирішення цієї проблеми на різних рівнях.

Воно наголошує, що в цьому році було щонайменше дві спроби вирішити дану проблему. Однак обидві були безрезультатними – їх «зарубали» лобісти збереження старого порядку. Ідеться про внесення відповідних змін у другому читанні до двох законопроектів:

4568 – Про матеріали і предмети, що контактують з харчовою продукцією

4558 – Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами


 

Законопроекти 8145 і 8150 – Мінагрополітики передають право написати порядок видачі міжнародних експортних сертифікатів.

 Як розірвати це недієздатне сертифікаційне коло?

У Лізі виробників харчових продуктів пропонують наступний варіант: внести зміни до діючих законів №771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», або до закону №2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

Цими змінами визначити, що деталізований порядок отримання міжнародних сертифікатів на харчові продукти тваринного походження розробляється і затверджується Мінагрополітики. Цей порядок повинен встановлювати підстави для видачи міжнародних сертифікатів та передбачати, що інспектори видають міжнародний сертифікат на харчові продукти походження за один день (за виключенням випадків, коли країна імпортер вимагає проведення перед експортом певних видів контролю, наприклад лабораторних досліджень)», – говорить у коментарі AgroPolit.com голова правління Ліги Геннадій Кузнецов.

Втім, на думку опитаних AgroPolit.com урядовців, найбільше шансів пройти Раду у законопроекту 8145

Треба віддати належне членам аграрного комітету, які на одному з останніх своїх засідань погодились зареєструвати окремий проект. В результаті 21 жовтня 2022 року у парламенті з’явився проект закону № 8145 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сферах забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини та благополуччя тварин, а також державного контролю у зазначених сферах». У наших експортерів харчових продуктів тваринного походження з’явилась надія, що третя спроба буде таки вдала, і процедура отримання відповідних сертифікатів в Україні нарешті таки буде врегульована», – говорить співрозмовник видання в уряді. 

Читати до теми: На межі зупинки – за пів року імпорт продовольства та живих тварин в Україну може стати

Неврегульованість цього питання призводить до численних зловживань з боку представників контролюючих органів влади. Правом оформлення міжнародних сертифікатів, а також ветеринарних документів на сьогодні наділені виключно представники Держпродспоживслужби. Має місце штучна монополія ветеринарів, що працюють в системі Держпродспоживслужби по відношенню до будь-яких інших ветеринарів, що працюють поза зазначеною системою. Це суперечить актам права ЄС, відповідно до яких право видачі зазначених документів мають не лише представники контролюючих органів, а й інші особи, які у контролюючих органах не працюють. Тому є очевидним необхідність розширення в Україні кола осіб, що мають право оформлення міжнародних сертифікатів на вантажі, а також ветеринарних документів на тварин», – сказано у пояснювальній записці до законопроекту 8145, який має у своєму розпорядженні AgroPolit.com.

Автори законопроекту 8145 пропонують передати Мінагрополітики повноваження написати порядок видачі міжнародних сертифікатів на експортні вантажі з харчовими продуктами та похідні від нього підзаконні акти. Тож затверджувати порядок видачі відповідних ветеринарних документів замість Державного департаменту ветеринарної медицини з державною інспекцією ветеринарної медицини буде Мінагро. Воно ж буде затверджувати і гігієнічні вимоги до різних категорій харчових продуктів.

Є ще один законопроект у парламенті. , зареєстрований у парламенті законопроект №8150 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення вимог законодавства про харчові продукти, корми, ветеринарну медицину та благополуччя тварин». На сторінці 37, говорить Кузнецов,  міститься оновлена версія статті 60 (Умови, які застосовуються до вантажів з харчовими продуктами, що експортуються) Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Нагадаємо, що Держпродспоживслужба при видачі згаданих сертифікатів на експорт спирається на норми цієї статті. Однак вони не вирішують існуючу проблему. 

Основні положення діючої статті 60: 

  • Якщо цього вимагає країна-імпортер, вантажі з експортованими харчовими продуктами повинні супроводжуватися оригіналами міжнародних сертифікатів або інших документів, які вимагаються законодавством країни призначення, виданих компетентним органом.
  • Міжнародні сертифікати видаються виключно за зверненням оператора ринку і заповнюються українською мовою та/або англійською мовою або мовою країни призначення. Міжнародні сертифікати на вантажі з окремими видами харчових продуктів нетваринного походження видаються за формою, погодженою компетентним органом України та компетентним органом країни призначення, або за формою, встановленою країною призначення. Компетентний орган розробляє, затверджує та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті методичні рекомендації щодо здійснення експорту вантажів з окремими видами харчових продуктів нетваринного походження та порядку оформлення (заповнення) відповідних міжнародних сертифікатів.
  • Якщо інше не встановлено законом, розмір плати, яка стягується з оператора ринку на користь компетентного органу за видачу міжнародного сертифіката на вантаж з харчовими продуктами нетваринного походження, становить 0,05 місячного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на дату відповідного звернення оператора ринку.
  • Якщо інше не встановлено законом, міжнародний сертифікат на вантаж з харчовими продуктами нетваринного походження видається державним інспектором не пізніше одного робочого дня з дати звернення оператора ринку до територіального органу компетентного органу (без урахування часу, необхідного для проведення лабораторних досліджень (випробувань), якщо такі вимагаються країною призначення), за умови що в результаті перевірки вантажу встановлено його відповідність вимогам країни призначення.

Тобто у цій статті немає чітко визначеного механізму отримання цього сертифікату, вона дуже поверхово вирішує дане питання.  

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 жовтня 2022
У Мінагрополітики ініціювали зміни до законодавства про харчові продукти, корми, ветеринарну медицину та благополуччя тварин
Мінагрополітики представило Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики комплексні зміни до низки законів щодо удосконалення вимог...
9 травня 2022
Кабмін затвердив постанову про державний контроль за якістю харчових продуктів та кормів на період війни
7 травня 2022 року уряд ухвалив Постанову, яка затверджує особливості здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчові...
14 травня 2018
Від початку 2018 року Україна збільшила експорт тваринницької продукції
У І кварталі 2018 року Україна збільшила обсяг експорту тваринницької продукції. Про це проінформував заступник...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...