Загроза дефіциту сільськогосподарської техніки в Україні – реальність та перспективи
Загроза дефіциту сільськогосподарської техніки в Україні – реальність та перспективи

Сертифікація нової сільськогосподарської техніки з 2022 року під питанням, якщо депутати не змінять закон і не повернуть Мінагрополітики цю функцію. Мало того, що світові виробники зіткнулися з проблемою нестачі комплектуючих, що ускладнило виготовлення сільгосптехніки взагалі і створило відкладений попит на аграрні агрегати по всьому світу, так ще й українські посадовці створили перешкоди для реєстрації техніки нового зразка в Україні. Для вітчизняних агровиробників «домашні» проблеми мають вирішитися вже 3 листопада, коли на порядок денний у Верховній Раді буде винесено один з двох законів про сертифікацію. Йдеться про законопроєкт №6070, який регламентує порядок та правила реєстрації нової сільгосптехніки, та альтернативний закон №6070-1.

AgroPolit.com розібрався в питанні можливого виникнення дефіциту нових тракторів і комбайнів.

Читати до теми: Кабмін оприлюднив порядок компенсації витрат товаровиробникам, які використовують меліоровані землі

Проблема сертифікації для нової сільгосптехніки

Українські аграрії зіткнулися з бюрократичним казусом, який може завадити їм купувати техніку новітніх моделей. Отримавши у 2020 та 2021 році рекордні врожаї, вітчизняні аграрії вирішили вкласти кошти в модернізацію власних підприємств і, що логічно, оновити парк техніки. Однак, як з'ясувалося, мало того, що на світових ринках панує чималий ажіотаж з придбанням сільгосптехніки, про що буде сказано далі, так ще й вітчизняне законодавство встромило палку в колеса українському АПК.

Сутність проблеми полягає в тому, що під час передачі повноважень від Мінекономіки до Мінагрополітики забули про повноваження із сертифікації нової техніки через те, що МЕРТ було занадто великим і там не завжди розуміли, що відбувається в окремих підрозділах і фізично не встигали відстежити актуальні питання.

Як прокоментував ситуацію секретар аграрного комітету Іван Чайківський:

Свого часу створили дуже велике міністерство, яке не могло до кінця впоратися зі своїми обов'язками. Тому вони банально не відстежили, що скасування функції призначення органів з оцінки відповідності, які могли видавати сертифікати затвердження купівлі/продажу і реєстрації нових зразків сільськогосподарських тракторів, не передані до Мінагро».

Казус виник через те, що Міністерство економіки видало наказ від 08.07.2021 № 210 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Міністерства економічного розвитку і торгівлі України», згідно з яким втратили чинність накази Мінекономрозвитку № 890 від 02.08.2013 та № 213 від 09.02.2016, які уповноважували ДП «УкрЦВТ» та ДП «НТЦ «АгроСЕПРО» НААН» на виконання робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів затвердження типу щодо тракторів та іншого переліку техніки.

Однак, за словами Івана Чайківського, критичної шкоди аграріям це не завдасть, хоча придбання нових зразків техніки наразі неможливе.

«Держспоживслужба як реєструвала раніше, так і реєструє зараз техніку на ті моделі, які раніше отримали відповідне погодження. Проблема виникла з сертифікацією нових моделей. Однак я впевнений, що відповідний законопроєкт, який має вирішити це питання, досить швидко ухвалять у залі Верховної Ради», – заявив Чайківський.

Читати до теми: Роман Лещенко анонсував розширення держпідтримки для виробників сільгосптехніки

Два варіанти уникнення дефіциту нової с/г техніки

Вирішити проблему із завезенням нових моделей с/г техніки можна, і над цим у парламенті працюють. Сьогодні у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти, які мають вирішити питання із сертифікацією нової техніки:

  1. №6070 – Проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення функцій технічного регулювання у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу.
  2. №6070-1 – Проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення функцій технічного регулювання у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу.

Обидва законопроєкти мають однакову назву та передбачають поновлення функцій сертифікації нових видів сільськогосподарської техніки. Відмінність полягає у підзвітності компаній, які отримають право сертифікувати продукцію.

За словами секретаря аграрного комітету Івана Чайківського, основна відмінність цих двох проєктів полягає в тому, що №6070 – передбачає сертифікацію нової техніки безпосередньо компаніями-дистриб'юторами, які постачають нові зразки на український ринок, а проєкт №6070-1 – акцентує увагу на тому, що визначати компанії, які мають право видавати такі сертифікати, залишає за собою Мінагрополітики, підвищуючи контроль за ситуацією на державному рівні.

Так прокоментував ситуацію один з авторів законопроєкту №6070 народний депутат, член аграрного комітету Олександр Гайду:

Під час засідання підкомітету з питань інновацій та інфраструктури у сфері агропромислового комплексу обговорили проєкт закону №6070-1, який є альтернативним до законопроєкту №6070 щодо здійснення функцій технічного регулювання у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу. Цим проєктом закону передбачено врегулювання питань щодо діяльності органів з оцінки відповідності вимогам Технічного регламенту затвердження типу с/г техніки, що надасть змогу розблокувати роботу таких органів та забезпечить їх повноцінне функціонування. Крім того, законопроєкт законодавчо врегульовує питання створення, призначення та функціонування органу, який здійснює оцінку і підтвердження відповідності сільськогосподарських й лісогосподарських транспортних засобів», – заявив Гайду.

За його словами, ці законопроєкти детально будуть розглядати нардепи під час засідання комітету Верховної Ради з питань аграрної політики.

У свою чергу, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький повідомив в коментарі AgroPolit.com, що голосування закону про відновлення функціонування органу, відповідального за сертифікацію нової техніки, планується на 3 листопада поточного року.

Варто зауважити, що до моменту ухвалення одного із законопроєктів агровиробники опинилися у своєрідному законодавчому вакуумі. Як результат, виробники і дилери техніки не мають права продавати нові моделі під новий сезон.

Як прокоментував ситуацію Іван Чайківський:

Ситуацію намагаються оперативно виправити. Ми всі розуміємо, що займатися сертифікацією має відповідний орган, з відповідною кваліфікацією. Однак нам варто рухатися ще й в напрямку погодження наших законів до європейського законодавства і загальної уніфікації сертифікатів, щоб не створювати додаткових перешкод для виробників техніки. Однак до цього нам ще йти років п'ять як мінімум».

Читати до теми: Мінагрополітики опрацьовує додаткові програми підтримки виробників сільськогосподарської техніки – Лещенко

Дефіцит комплектуючих для сільськогосподарської техніки у світі

Окрім внутрішнього фактору, на ринок с/г техніки України тисне «світовий». Однією з причин нестачі комплектуючих до сільськогосподарської техніки став «азіатський слід». Адже у світі виник дефіцит чипів та напівпровідникових мікросхем, які використовуються у виробництві різноманітної техніки, включно із сільськогосподарською, і на 80% створюються в країнах Азії (переважно це Тайвань та Корея).

Однак якщо поглянути на ситуацію неупереджено, то з'ясується, що у процесі виникнення дефіциту техніки існує ціла низка причин та наслідків. Як повідомляє Кurkul.com у своєму дослідженні аналогічної проблеми, про дефіцит комплектуючих було відомо ще навесні 2021 року. Першими забили на сполох виробники гаджетів, комп’ютерів, згодом — автобудівники. Тепер хвиля докотилась і до тракторів, комбайнів та іншого. Ключова причина — зупинка виробництва у час найжорсткішого карантину в Азії. Так, роботу відновили досить швидко, але за цей час запаси чипів на складах помітно схудли, певні позиції було повністю вичерпано, і виник дефіцит окремих видів чипів. Одночасно у світі почала відроджуватися економіка і виявилось, що попит зріс і на сільгосптехніку. І тут знову сказала своє слово Азія. Тільки тепер акцент змістився з Китаю до Індії. Саме ця країна викликала різкий сплеск попиту на трактори у світі. Решта держав Азійсько-Тихоокеанського регіону також доклали зусиль до нечуваного ажіотажу на сільгосптехніку. Та й США також не лишилися осторонь сільськогосподарського питання: працівники однієї з компанії-виробника техніки влаштували страйк. Понад 10 000 працівників заводів цієї компанії у США вирішили зупинити роботу після того, як не змогли домовитись із керівництвом про розмір підвищення зарплат. І всі ці складові спричинили виробничі та логістичні проблеми.

У свою чергу, Україна має уважно слідкувати за світовими тенденціями та подіями, щоб вчасно реагувати на виклики і за можливості їх попереджувати. Адже станом на сьогодні нам доводиться гасити пожежі.

Нагадаємо, за даними Тraktorist.ua, Європа — основний постачальник техніки в Україну. У загальному сегменті вона займає близько 50% від усієї імпортної техніки. Крім того, найбільша частка ринку за Німеччиною. 25% з усієї імпортної техніки постачається саме з цієї країни. 20% у США і 9% — у Китаю.

Динаміка виробництва вітчизняної техніки

У 2018 р. загальне виробництво сільгосптехніки в Україні знизилося вдвічі – на 73 869 шт. у порівнянні з 2013 р. Помітним стало зниження виробництва техніки для обробітку ґрунту на 3 625 шт. або на 16%, тракторів на 500 шт. (17%), сівалок на 1800 шт. (32%), заготівлі сіна на 700 шт. (30%), комбайнів і жаток на 21 шт. (31%).

Але натомість помітним стало збільшення у виробництві вантажівок і причепів на 3000 шт. або на 61%. Також значно збільшилося виробництво техніки для внесення добрив на 1577 шт. або на 170%. З 2014 р. почалося виробництво техніки для тваринництва, обсяг становив 98 700 шт. або 74,29% від загальної кількості, але у 2018 р. знизилося більш ніж втричі – на 68500 шт. або на 69,40% і займає 44,88% від загального виробництва сільськогосподарської техніки.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

17 лютого 2021
Держпідтримка АПК – програми на 2021 рік: тваринництво, компенсація придбання с/г техніки, кредити, фермери, кооперативи, посуха, зрошення, органічна продукція, картоплярство
Уряд показав розподіл 4,5 млрд грн державної підтримки агросектору з бюджету на 2021 рік за основними програмами. Презентація проекту відбулася на...
8 жовтня 2019
В Україні працюють над підвищенням рівня екологічності с/г техніки
7 жовтня відбулася чергова зустріч заступника міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького з...
6 серпня 2019
Програма компенсації відсотків на покупку української с/г техніки найпопулярніша серед аграріїв
Найбільшою популярністю серед аграріїв користується програма компенсації техніки вітчизняного виробництва. Таку інформацію повідомила...

Вибір редакції

21 січня 2022
Продовольча безпека України, або гасіння пожежі без жодної стратегії
Зростання цін на енергоносії, добрива, продукти харчування та інше вкотре змушує замислитися про готовність України до нагальних викликів та...
18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...