Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році

Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики нардепи прийняли рішення про необхідність збільшення програм держпідтримки аграріїв на 2022 рік до 11,1 млрд грн. Нагадаємо, цього року з бюджету заплановані витрати на рівні 4,5 млрд грн.

Рішення комітету

Розглянувши та обговоривши питання щодо бюджетного фінансування агропромислової галузі у 2022 році, підкомітетом з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі прийнято рішення рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики:

1. Звернутись до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету стосовно врахування поправок та пропозицій Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (реєстр. № 6000 від 15.09.2021).

2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України і Міністерству фінансів України при доопрацюванні проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» до другого читання передбачити додаткові видатки згідно відомчої і програмної класифікації видатків і кредитування державного бюджету Міністерству аграрної політики та продовольства України за наступними напрямами:

Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників

Пропозиція 1

Збільшити видатки за загальним фондом за бюджетною програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» (КПКВК 2801580) на 6 706 000,0 тис. грн. до загальної суми 11 106 000,0 тис. гривень.

Обґрунтування:

Зазначені кошти буде спрямовано:

 • на державну підтримку розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції – 2 710 000,0 тис. грн.;
 • на фінансову підтримку розвитку фермерських господарств – 140 000,0 тис. грн.;
 • на часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва – 1 000 000,0 тис. грн.;
 • на фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів – 1 500 000,0 тис. грн.;
 • на фінансову підтримку розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства – 2 650 000,0 тис. грн.;
 • на надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб — членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування – 25 000,0 тис. грн.;
 • на державну підтримку страхування сільськогосподарської продукції – 2 031 000,0 тис. грн,
 • на державну підтримку сільськогосподарських товаровиробників, які використовують меліоровані землі – 500 000,0 тис. грн.;
 • на державну підтримку виробників картоплі – 250 000,0 тис. грн.;
 • на державну підтримку сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь – 250 000,0 тис. грн.;
 • на державну підтримку органічного виробництва – 50 000,0 тис. гривень.

Кредитування фермерських господарств

Пропозиція 2

Збільшити видатки за загальним фондом за бюджетною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам» (КПКВК 2801460) на 400 000,0 тис. грн. до загальної суми 500 000,0 тис. гривень.

Обґрунтування:

Додаткові кошти необхідні для забезпечення державною допомогою близько 800 фермерських господарств.

Видатки на Держгеокадастр та земельну реформу

Пропозиція 3

Збільшити видатки Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру (КПКВК 2803000) за загальним фондомна 235 000,0 тис. грн. до загальної суми 1 521 443,1 тис. гривень.

Пропозиція 4

Збільшити видатки Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру за бюджетною програмою «Керівництво та управління у сфері геодезії, картографії та кадастру» (КПКВК 2803010) за загальним фондомна 150 000,0 тис. грн. до загальної суми 1 027 601,3 тис. гривень.

Обґрунтування:

Для забезпечення реалізації державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Пропозиція 5

Збільшити видатки Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру за бюджетною програмою «Проведення земельної реформи» (КПКВК 2803020) за загальним фондомна 15 000,0 тис. грн. до загальної суми 154 421,8 тис. гривень.

Обґрунтування:

Для здійснення заходів, спрямованих на проведення земельної реформи, зокрема на ведення та функціонування, в тому числі адміністрування Державного земельного кадастру.

Пропозиція 6

Збільшити видатки Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру за бюджетною програмою «Загальнодержавні топографо-геодезичні та картографічні роботи, демаркація та делімітація державного кордону» (КПКВК 2803030) за загальним фондомна 70 000,0 тис. грн. до загальної суми 101 577,3 тис. гривень.

Обґрунтування:

У зв'язку із введенням в дію з 01.01.2021 року Закону України "Про національну інфраструктуру геопросторових даних" існує гостра необхідність у забезпеченні створення та функціонування національного геопорталу, геопорталів Державної геодезичної мережі та бази топографічних даних і наповнення їх актуальною і достовірною геодезичною і картографічною інформацією, базовими наборами геопросторових даних. У зв'язку з тим, що більшість картографічної інформації в Україні дуже застаріла, її створення (оновлення) та забезпечення відображення у відкритому для всіх користувачів доступі потребує значного обсягу робіт, а також забезпечення сучасною технічною компонентою. Виконання цих заходів у короткі строки зумовлено також тим, що актуальна і сучасна картографічна і геодезична інформація має стати основою більшості геоінформаційних систем, у тому числі Державного земельного кадастру, інших кадастрів, а також розроблення комплексних планів просторового розвитку територій.

Видатки на Державне агентство рибного господарства України

Пропозиція 7

Існує потреба у передбачені Державному агентству рибного господарства України у проекті Державного бюджету України на 2022 рік нової бюджетної програми «Селекція в рибному господарстві та відтворення водних біоресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні» (КПКВК 2804070) з обсягом видатків 152 515,9 тис. гривень.

Обґрунтування:

Охорона та відтворення водних біоресурсів є одним з пріоритетних завдань для держави. Водні біоресурси внутрішніх водойм та територіальних вод є стратегічним державним харчовим резервом, збереження та відтворення якого має забезпечувати держава. Відсутність зариблення протягом 2 суміжних років знижує очікуване промислове повернення на 35 %. Відповідно до науково-біологічного обґрунтування щорічно необхідно забезпечувати вселення водних біоресурсів до водойм загальнодержавного значення в кількості 60,0 млн екз.

3. Виділення видатків та їх збільшення за вказаними вище напрямками пропонуємо здійснити за рахунок:

 • надходжень від приватизації державного майна;
 • доходів від державного майна і майнових прав (орендна плата, реалізація майна, дивіденди від акцій, якими володіє держава тощо);
 • податкових надходжень, за рахунок суттєвого підвищення ефективності управління державним майном та адмініструванням податків.

4. Надіслати відповідні звернення до Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 вересня 2021
Мінекономіки заблокувало виплати держпідтримки виробникам органічної продукції
У бюджеті 2021 року заклали 50 млн грн дотацій для програми фінансової підтримки виробників органічної сільськогосподарської...
22 вересня 2021
У ВРУ ініціюють повернення в бюджетний кодекс пункту про держпідтримку АПК на рівні 1% аграрного ВВП
В Україні необхідно на рівні закону повернути в бюджетний кодекс пункт про те, що на підтримку АПК з бюджету в рік надають не менше 1% аграрного...
21 вересня 2021
Аграрії недоотримали майже 3 млрд грн держпідтримки
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...