Новий адміністративно-територіальний устрій – чого очікувати українцям в наступному році
Новий адміністративно-територіальний устрій – чого очікувати українцям в наступному році

Процес децентралізації в Україні та реформування адміністративно-територіального устрою, розпочатий ще минулим урядом під керівництвом Володимира Гройсмана, продовжує реалізовуватися новою командою. Представники політсили Зеленського, які складають більшість у парламенті, взялися за зміни до Конституції, адже це дасть змогу продовжити процес об’єднання громад та створить необхідне законодавче підгрунтя.

Нагадаємо, влітку ми вже з'ясовували, якою буде подальша доля децентралізації, а також – як у найближчому майбутньому утворюватимуться громади (добровільно, примусово чи якось інакше).

Сьогодні ситуація виглядає наступним чином: станом на 21.10.2019 р. 4542 громади утворили 992 ОТГ. Це понад 10,8 млн мешканців і понад 41% території України. Після внесення змін до Конституції України ОТГ мають покрити всю територію країни. Більше не буде територій, на які поширюється юрисдикція органів місцевого самоврядування. Усі місцеві адміністрації буде ліквідовано. На рівні округів утворять префектури, які очолюватимуть префекти.

Олександр Корнієнко, голова підкомітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розповів про ключові моменти програми під час публічної презентації змін до Конституції України та приорітетів уряду щодо реформування місцевого самоврядування.

Ми хочемо зробити так, щоб процес об’єднання громад завершився якомога швидше. Сьогодні у нас пів країни об’єднані, а половина – ні. Частина країни з прямими міжбюджетними відносинами, а частина з непрямими, частина громад – спроможні, інші – ні. І така реальність не подобається людям, вони хочуть бачити закінчення цієї реформи. І не лише на рівні сільських та селищних територій, а й на рівні всієї країни. Адже система організації влади в містах, теж, багатьох не влаштовує. Ми бачимо це зараз при обговоренні законопроекту про місто Київ», – заявив Корнієнко.

Як повідомив представник Слуги Народу, навіть не зважаючи на широке коло обговорення цього питання і жваву дискусію, всі нардепи сходяться в одному, що та система управління, яка написана в Конституції, застаріла для нашої країни і потребно шукати нову модель. Корнієнко вважає, що таку схему довго шукати не потрібно, адже ми її бачили в дії у 2015 році під час місцевих виборів, коли перші об’єднані територіальні громади отримали свою владу.

За його словами, децентралізація проводиться по європейським зразкам. Базовий документ – європейська хартія місцевого самоврядування. Україна ратифікувала ті принципи і використовує їх для змін у власній країні.

Новий текст змін до закону про місцеве самоврядування ми повинні виписати таким чином, щоб повноваження місцевого самоврядування в громадах дозволяли вирішити весь спектр питань, які там можуть виникнути. Без залучення органів рівня, наприклад, обласної ради. Те, що стосується життя людей, має вирішуватися на місцях», – впевнений Корнієнко.

Громада, округ, регіон

Корнієнко повідомив про зміни, які очікуються внести в управління ОТГ.

За його словами буде запроваджена трирівнева ситема адміністративно-територіального устрою: громада (базовий), Округ (Субрегіональний), регіон.

 

Префекти

Місцеві адміністрації буде ліквідовано, а на рівні округів працюватимуть префекти, які будуть держслужбовцями, призначеними президентом (за поданням Кабміну), й по суті представлятимуть державу.

Повноваження префекта полягають у забезпеченні взаємодії територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійсненні нагляду за додержанням ними Конституції і законів України. Також префекти мають координувати виконання державних програм, спрямовувати і організовувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади та забезпечувати їхню взаємодію з органами місцевого самоврядування в умовах воєнного або надзвичайного стану, надзвичайної екологічної ситуації», – заявив Корнієнко.

Як пояснив представник партії «Слуга народу», префект не буде особисто вирішувати долю рішень місцевого самоврядування, він лише контролюватиме їхню законність.

Префект – це не адміністрація, яка управляє областю. Виконавча влада – це виконкоми, а префект буде слідкувати за дотриманням законності і реалізацією програм – це зовсім інша функція», – пояснює Корнієнко.

На запитання журналіста AgroPolit.com про примусове об’єднання громад, які до визначеного терміну не захучуть чи не зможуть об’єднатися, Олександр Корнієнко пояснив, що насильно об’єднувати громади ніхто не буде, але обмовився, що громади будуть змушені об’днатися у відповідності до нового закону про територіальний устрій, або це зробить за них держава.

Насильно громади ніхто об’єднувати не буде. У нас продовжує діяти закон про добровільне об’єднання. В процесі імплементації змін до Конституції буде прийнято закон про адміністративно-територіальний устрій, який встановить нові правила. Громади будуть покривати всю територію України. Згідно з новим законом, буде визначено, яким чином новий устрій буде активовано на території громади», – пояснює Корнієнко.

Також Корнієнко повідомив, що ситуація з окупованими територіями та окремими регіонами Донбасу буде розглядатися окремо.

Зараз там діють військово-цивільні адміністрації, і вони, на мою думку, цілком вправно виконують свої функції. Коли ми дійдемо до імплементації реформи, будемо дивитися на ситуацію з окупованими землями на Донбасі та в Криму. Можу вас запевнити, що в Конституції і в законі про адміністративно-територіальний устрій виписані всі моменти по території України разом з окупованими територіями».

Як пояснив Олександр Корнієнко, після того як Конституційний суд поверне проект змін до Конституції зі своїми висновками, цей проект буде винесено до зали Верховної Ради на голосування у першому читанні ще під час роботи цієї сесії. До другого читання нардепи планують долучитися вже наступного року під час чергової сесії.

Варто зауважити, що, за урядовими даними, 10 областей України налічують малочисельні громади, які володіють обмеженою кількістю ресурсів і не зможуть власними силами впоратися із завданням повноцінного розвитку.

До того ж, формування нових ОТГ має включати дані аналізу спроможності громад, адже від реальних, а не уявних можливостей (і зафіксованих показників) залежить буде ОТГ успішно розвиватися чи ні.

Хворостяний Віталій, журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

31 грудня 2019
Уряд схвалив законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України» – деталі
Уряд схвалив законопроект №8051 «Про засади адміністративно-територіального устрою України, який визначає основні засади...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...