Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
AgroPolit.com і сервіс автоматичного аудиту земельних ділянок Feodal.online підготували дослідження щодо земель, які обробляють холдинги, фермери та ОСГ у 2017-му, 2018-му та на 1 червня 2019 року.
У дослідженні бралися дані статистичної звітності про результати посіву, подані товаровиробниками трьох категорій — ОСГ, фермерами та холдингами. Дві останні групи ми поділили на підгрупи, щоби показати максимально точну розбивку по обробітку земель.
Аби отримати максимально точні дані, землі, які належать фермерам, ми розділили на 4 підгрупи:
Холдинги розділили на 3 підгрупи:
Важливо, що у останній графі холдингів (із розміром +50 тис. га і більше) ви не побачите компаній із земельним банком понад 200 тис. га. Питання, чому? Тому що такі великі агрохолдинги складаються із кількох менших юркомпаній, які і представлені у цій розбивці залежно від їхнього зембанку.
Динаміка даних, наведених у графіку, дає можливість зробити наступні висновки: кількість відзвітованих підприємств зменшується за збільшення посівних площ і це свідчить про консолідацію агробізнесу в меншу кількість юросіб та збільшення «офіційного» обробітку землі. Наприклад, у Львівській області збільшення посівних площ пов'язане з розлісненням полів, а вже в Кіровоградській статистика свідчить про вихід бізнесу з «тіні» (неофіційного обробітку)», — говорить засновник «Feodal» Андрій Дем’янович.
Що ми побачили?
У 2017 році загальна площа під посівами сільськогосподарських культур становила 27,046 млн га. На цих землях працювали 40,011 тис. аграрних компаній (принаймні ті, хто відзвітував про свою діяльність). Серед них юридичними особами було засіяно 18,9 млн га, а особистими господарствами (ОСГ) – 8,1 млн га.
Варто зауважити, що серед цих 40 тис. компаній, фермерських підприємств було зареєстровано 39,864 тис. і вони обробляли 15,9 млн га.
У свою чергу, холдингів у 2017 році нараховувалося 146, вони обробляли приблизно 2,9 млн га.
Вже у 2018 році ситуація почала змінюватися: загальна площа посівів с/г культур збільшилася до 27,682 млн га. Загальна кількість аграрних підприємств дещо зменшилася. Їх стало 39,561 тис.
З них юридичні особи засіяли 19,2 млн га, а ОСГ – 8,3 млн га. Серед зареєстрованих компаній фермерських господарств було 39,401 тис. фермерських господарств (на 463 менше, ніж у 2017 році), які обробляли 15,7 млн га; а холдингів нараховувалося 160 (на 14 більше, ніж у 2017 році) і вони обробляли 3,5 млн га.
У 2019 році (на 1 червня) тенденція на збільшення засіяних масивів (чи деклараціїї про це відповідним держслужбам) збереглася: загальна площа посіву збільшилася до 27,842 млн га. Загальна кількість компаній, які відзвітували про посів, виявилася дещо меншою за попередній рік – 38,451 тис. З них ОСГ засіяли 8,393 млн га, а юрособи – 19,449 млн га.
Фермерські підприємства у кількості 38,268 тис. (на 1,133 тис. менше, ніж у 2018 році) господарювали на 15,9 млн га. У свою чергу, холдинги, яких налічується 160, збільшили показники оброблюваних земель до 3,6 млн га.
Це лише маленька частинка аналітичної інформації по землях України, яку ми зібрали та підготували у зручному для вас форматі – онлайн-довіднику! Найближчим часом AgroPolit.com спільно з Feodal.online презентує його аграрному ринку. У ньому ви побачите максимум інформації про структуру українських земель, хто обробляє с/г землі, які основні типи й види грунтів, що з орендою, хто такі власники паїв та потенційні прокупці, що буде з ціною землі та ще багато чого цікавого. Ми постійно тримаємо руку на пульсі земельної теми. У нашому щоденному онлайн-блозі «Ринок землі в Україні: хронологія земельної реформи» ви можете знайти все щодо цієї теми, а у спецтемі «Вільний ринок землі від «А» до «Я» – енциклопедія реформи» подано найцікавіші матеріали. Чому така увага до теми землі? Тому що, за нашими підрахунками, правильний запуск ринку (його модель — питання окремої дискусії) землі протягом 10 років може приневести в Україну від $46-50 млрд інвестицій», — говорить редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!