Що принесе АПК і українцям заборона пальмової олії в харчах?
Що принесе АПК і українцям заборона пальмової олії в харчах?

В Україні хочуть заборонити використання пальмової олії під час виготовлення харчових продуктів, а також накладати штрафи за порушення цієї норми на виробників. Це, на думку експертів, призведе до часткового подорожчання «харчів». AgroPolit.com розбирався у деталях пальмової справи та розпитав про те, які наслідки чекають населення й агроринок, у експертів.

Два законопроекти від Олега Ляшка

Нагадаємо, що лідер Радикальної партії Олег Ляшко та інші народні депутати Верховної Ради України зареєстрували два законопроекти, які мають на меті заборонити використання пальмової олії на території країни та ввести адміністративну відповідальність і штрафування підприємців та бізнесменів, які будуть й надалі виробляти та реалізовувати харчові продукти, зокрема, й молочні, зі вмістом пальмової олії.

  1. №3871 «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів» був взято за основу. Мета: пряма заборона використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів,  молока та молочних продуктів і встановлення адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення.
  2. №2351-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів», який забороняє використання в продуктах харчування пальмової олії і встановлює штраф від 20 до 200 неоподаткованих мінімумів.

 «У 2017 році Україна імпортувала 212 тис. т пальмової олії на суму майже у $8 млн. Зростання обсягів імпорту пальмової олії зумовлене прагненням здешевити продукцію, але це здешевлення загрожує здоров’ю українців, бо пальмова олія є головним подразником для виклику симптомів раку», - головний аргумент від Олег Ляшко чому не можна.

Читати до теми: За використання пальмової олії в продуктах пропонують встановити штраф у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів — законопроект

Є ще один аргумент, окрім здоров’я. На думку політика, заборона пальмової олії збереже українських корів. «Європейська комісія заборонила використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів. Зокрема, Європейський орган з безпеки харчових продуктів у своєму звіті засвідчив, що пальмова олія є канцерогенною рослиною, викликаючи рак, цукровий діабет. Хтось завозить сьогодні тонни пальмової олії і «заправляє» грошима, а мільйони українців хворіють на рак. І Україна посідає перші місця у світі по захворюваності на онкологічні захворювання.

Ми мільярди витрачаємо з державного бюджету, щоб врятувати здоров’я та життя українців, а інші експортують і замовляють пальмову олію. Що менше пальмової олії, то більше корів в українських селян, то більше продажу натурального якісного українського молока. Пальмову олію нехай їдять ті, хто її привозить. А українці повинні їсти якісну натуральну доступну продукцію. Я прошу підтримати цей епохальний для українського селянства законопроект», - розповів Ляшко.

Читати до теми: Лідер Радикальної партії Олег Ляшко розповів про небезпечність використання пальмової олії у продуктах харчування.

Пальмова олія переважає в молочній продукції

Фото взято з: or-za.com

За оцінками експертів, найбільше українці споживають пальмової олії у молоковмісних продуктах. За минулий рік у переробку надійшло 4 млн т молока, із них певна частка - це молоковмісні продуктів (там використовується пальмова олія). Так, за оцінкою директора аналітичного агентства «Інфагро» Василя Вінтоняка, українці зменшили на 15% споживання сирних продуктів, бо вже знають, що це таке, відчули різницю з натуральним молоком.

Читати до теми: Заборона пальмової олії призведе до значних технологічних та фінансових складнощів, — ЄБА

«Виробництво сирних продуктів у нас сягає до 70 тис. т. У переробку надходить 4 млн т молока, з яких 1 млн т у молочному еквіваленті вивозиться з України. 25-27 тис. т продається на внутрішньому ринку молочної продукції. Спредів – близько 25 тис. т. Це найбільш ємкі продукти, які містять замінники молочних жирів. Виробництво сиру в нас сягає близько 100 тис. т (за винятком сирних продуктів). Загалом за минулий рік жирних сирів - 207 тис. т разом із сирними продуктами. Майже половина продукції сирної групи в Україні виробляється із використанням пальмової олії», - розповідає Вінтоняк.

Він нагадав, що час від часу піднімали  питання про заборону й раніше.

Я думаю, що немає перспектив затвердити такі законопроекти. Нереально - просто взяти й заборонити використання пальмової олії у харчовій промисловості. Є певні харчові технології, де вони просто необхідні як інгредієнт. Ніхто не може змусити не використовувати той чи інший інгредієнт. Використовується пальмова олія і в кондитерській, хлібопекарській галузях, тому на одній молочній галузі не зациклюються», - розповів Вінтоняк.

Наслідки заборони

Голова Ради директорів спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський також  вважає, що використовувати можна.  Але контролювати, щоб  у продуктах не було підміни понять у назвах. «Використання різних замінників молочних продуктів взагалі повинно відображатися в назві. Споживач має право обрати імітаційний продукт чи натуральний молочний. Ось ціна така, і ви в праві вибрати продукт собі по гаманцю. Але такий імітаційний продукт мусить виготовлятися із високоякісної сировини. Тому треба використовувати, контролювати та забезпечити використання фракції пальмового масла з показниками безпечності, які відповідають у даному випадку європейським директивам», - зазначив Чагаровський.

Він додав, що сьогодні споживач знає, що таке спред  і масло. «І зараз надається перевага купівлі натурального. Якщо подивитися на динаміку розвитку виробництва спредів та масла, то ми бачимо, що в останні чотири роки відбувається падіння виробництва спредів», - пояснює Чагаровський.

На його думку, ініціативи Ляшка – передвиборчий популізм. «Весь світ застосовує пальмову олію для виробництва харчових продуктів. Вона використовується як для виробництва кондитерських виробів, так і для виробництва дитячого харчування, для імітаційних молочних продуктів. Тому весь світ це виробляє, а в нас заборонятимуть... Треба забороняти виробництво продуктів із показниками безпечності, які не відповідають цим показникам. Понад те, сама пальмова олія складається з олеїнової та стеаринової фракцій. Так, олеїнова фракція використовується як для виробництва дитячих продуктів харчування, так і для адаптованих сумішей замінників дитячого молока», - розповів Чагаровський.

ПОЗИЦІЯ ДЕПУТАТІВ

Фото взято з: komp-r.ucoz.ru

Ми поцікавились у народного депутата України Миколи Лушняка про його ставлення до заборони.  «Повна заборона - це радикально. Треба підійти до питання більше з професійного погляду, взяти висновок, де олія в нас є необхідною, у яких галузях. А в харчовій галузі кардинальна заборона, я вважаю, не призведе до ніяких тотальних наслідків. Тому в харчовій галузі я повністю підтримую заборону пальмової олії. Таке враження, що в нас пропаде завтра шоколад чи будь-яка інша продукція - це не ті продукти харчування, без яких людина не обійдеться. Це є брехня і маніпуляція людською свідомістю. Нічого не станеться. Молочними продуктами ми забезпечені. Будь-які привезені пальмові жири, які в нас не культивуються в державі, є шкідливими для нашого організму. Тобто, це зло для держави, якщо ми можемо зробити життя наших людей, дітей і майбутнє трішки чистішим, значить, це треба робити. Так що я не вважаю, що заборона матиме якісь глобальні наслідки для нас», - зазначив нардеп. Він наголошує, що недобросовісні переробники за рахунок дешевизни «пальми» здешевлюють свою продукцію, а ціну ставлять як за натуральний продукт. «Наприклад, споживачам пропонується бренд «селянське масло», а натомість людина купує продукт, який містить 60% пальмової олії», - розповідає народний депутат Лушняк.

Читати до теми: ЄС ввела законодавчу заборону на «подвійні стандарти» якості продуктів

Його колега по аграрному комітету нардеп Валентин Дідич у коментарі AgroPolit.com зазначив, що треба не забороняти,  а контролювати  якість продуктів на виході.

«Взагалі-то я до всіх заборон ставлюся з підозрою. Питання в тім, що, може, пальмова олія й не винна в тому, що використовується неякісно або не так як слід. Це харчовий продукт, енергетичний продукт, тож заборонити його як продукт ми не можемо, бо він є. Потрібно вивчити академічно його вплив на шкідливість і вплив на стан здоров’я людини, визначити куди «пальму» можна використовувати та в яких цілях. У даному випадку законопроект прийнято, але він через парламентську залу прийде тільки після того, коли буде чітко визначено академічну довідку щодо шкідливості самої пальмової олії й межі його застосування. Щоби ми не «городили городи» й не зробили шкоду самій Україні та виробництвам. Шкідливість харчового продукту не встановлена. Я сам голосував, щоб прийняти цей закон, і готовий надалі підтримувати, але за умови глибокого вивчення цього питання та внесення пропозиції на наш комітет і парламент, щоб ми могли вивчити те, що насправді», - пояснює він.

СВІТОВИЙ ДОСВІД

На думку Валентина Дідича, має бути спеціальне позначення на етикетці продуктів із використанням «пальми».  «Пальмова олія в світі не заборонена до вжитку, є чітко визначені правила щодо її маркування та позначення на упаковці (не дрібним шрифтом)», - пояснює Дідич.

Вадим Чагаровський додає, що у світі є замінники молочного жиру, котрі називаються «імітаційними» продуктами, тому покупець знає, який харч він купує у магазині. Наприклад, у Болгарії всі продукти, які виробляються з використанням замінників молочного жиру називаються «імітаційними», для них є окрема поличка в магазині, на поличці одразу написано «імітаційні» продукти. Там стоїть сметана, так звана, сири із рослинного жиру, спреди тощо… Тож споживач бачить такий продукт і його вартість, склад, маркування, він сам в праві обрати - купувати йому цей продукт, чи ні. Але прямої заборони використання немає», - розповів Чагаровський.

Читати до теми: Заборона на пальмову олію призведе до подорожчання продуктів, — експерт

Тож, на думку опитаних AgroPolit.com експертів, не потрібна повна заборона використання пальмової олії. Перш ніж щось законодавчо ухвалювати, кажуть вони, слід провести чіткий аналіз наслідків. А за безпеку харчів на українських прилавках  має дбати Держпродспоживслужба, якій уже з квітня 2018 року «розв’язали руки» в питанні проведення перевірок бізнесу.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

25 квітня 2018
За використання пальмової олії в продуктах пропонують встановити штраф у розмірі 200 неоподаткованих мінімумів — законопроект
У Верховній Раді України зареєстровано Проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання пальмової олії у...
19 квітня 2018
Заборона пальмової олії призведе до значних технологічних та фінансових складнощів, — ЄБА
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) звернулася до голови Верховної Ради України з проханням не підтримувати проект Закону №3871, яким пропонується...
17 квітня 2018
Заборона на пальмову олію призведе до подорожчання продуктів, — експерт
Заборона на використання пальмової олії в продуктах харчування призведе до їхнього подорожчання. Про це в своєму блозі написала професор кафедри...

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...