Земельна реформа — пошук оптимального рішення
Земельна реформа — пошук оптимального рішення

Земля в ілюмінаторі: з 2000-х років ринок перебуває у підвішеному стані. Реформа, яка вже давно назріла, гальмується зусібіч. На даний момент у Верховній Раді обговорюють три варіанти земельної реформи, втім, жоден із них не є ідеальним. Тим часом, ринок у невизначенні: агрохолдинги та фермери намагаються вберегти землі, які орендують, а пайовики — отримати якомога більшу ціну. Мораторій, який мав бути тимчасовим заходом для «захисту селян», їх же і вбиває, адже селяни не мають змоги продати свій пай або здавати в оренду за значно вищу ціну. AgroPolit.com послухав, який вихід бачать експерти з цієї ситуації та для кого мораторій є ідеальним рішенням.

Мораторій — не панацея

Мораторій на землі с/г призначення діє в Україні вже понад 16 років. Відтоді ані політики, ані бізнесмени, ані навіть суспільство не виробили загальноприйнятної позиції щодо реформування земельних відносин, які так і залишаються «у повітрі».

Така ситуація пов’язана з тим, що ні власники, ні бізнес (у переважній більшості) поки що не бачать необхідності скасувати обмеження. «Власники ділянок не працюють на них, тому що не мають досвіду чи ресурсів, — пояснює експерт з питань земельних відносин Андрій Мартин. — Агробізнес цікавлять стабільність землекористування і можливість дешевого доступу до землі на умовах оренди. А політики, як завжди, зацікавлені в підтриманні суспільних фобій, які зможуть експлуатувати на виборах».

Читати до теми: Шпаргалка для реформаторів: як не прогавити  цивілізований ринок землі

За роки дії заборони в Україні поширилося дуже багато надуманих фобій про ринок землі. Є три основні.

Перша фобія — землю розкрадуть. Тим не менш, варто підкреслити — значна частина обмежень, за які борються політики, вже є у чинному законодавстві. «Юридичні особи та іноземці в принципі не мають права купувати землю с/г призначення в нашій країні, і це ніяк не пов’язано з мораторієм», — каже Мартин.

Друга стсоується обмеження територіального характеру — не у всіх регіонах можна купувати землю. Законодавство про іноземні інвестиції дає право уряду визначати території, де іноземці не зможуть ні купувати землю, ні брати її в оренду. За словами Мартина, «ці обмеження просто не застосовуються».  

Третя — право переважної купівлі земельної ділянки жителями сільської громади, в якій вона знаходиться, та орендарями. Крім цього, встановлюються кваліфікаційні вимоги до покупців. Є ще антимонопольне законодавство, яке встановлює конкурентні ринкові умови та має бути застосоване у разі накопичення землі в одних руках.

Також законодавство практично унеможливлює зміну цільового призначення землі. «Якщо ви купуєте ділянку с/г призначення, — пояснює Мартин, — ви й надалі повинні будете використовувати її як землю с/г призначення, і змінити це можете тільки за окремою складною процедурою».

Попри те, що європейське земельне законодавство зарегульоване, все ж є багато способів придбати землю, навіть якщо ви юридична особа. Так, у Європі землю купувати не потрібно — достатньо придбати корпоративні права на компанію, яка нею володіє, пояснює він:

Це дуже велика проблема для багатьох країн ЄС, де суворо регулюються ринки с/г земель. Вони намагаються регулювати саму транзакцію (давати дозвіл на придбання), але дуже часто, якщо землю купила юридична особа, то далі саму землю перепродавати не треба — далі продаються корпоративні права на юридичну особу».

Бум агрохолдингів

Експерти відзначають, що головними бенефіціарами нинішнього земельного status quo є агрохолдинги: вони отримали доступ до значних масивів землі, яку змогли сконцентрувати за відносно невеликі кошти. Заборона на продаж земель створила умови, за яких агрохолдингам не потрібно витрачати гроші на придбання земельних ділянок. «Хоча декларується, що завдяки наявним заборонам Україна захищає селян, насправді вони створюють сприятливі умови для розвитку великих агрохолдингів. Вони змогли стати настільки великими саме тому, що їм не треба витрачати гроші на придбання землі у власність», — вважає Андрій Мартин.

Читати до теми: Земельна іпотека: який варіант спрацює в Україні?

Та не лише земля допомагає розширювати великі аграрні компанії.

Ще одна причина — доступ до дешевого західного кредитування. На думку дослідниці з Австрії Крістіни Планк, холдинги знають, як залучати іноземний капітал. «Фінансово організації розцінюють землю лише як спосіб вкладення грошей, причому с/г компанії стають все більш залежними від міжнародних фінансових організацій», — наголосила вона.

Українські агрохолдинги мають доступ до двох джерел фінансування. Перше — європейський фондовий ринок, на якому вони можуть залучати гроші міжнародних банків розвитку, наприклад, ЄБРР. Друге  — інвестиційні та пенсійні фонди. Фермери, значною мірою, не мають достатніх ресурсів, щоб співпрацювати з великими західними кредиторами, тому саме їх має підтримувати держава. 

Такий стан речей, за словами еколога сільського господарства  Михайла Амосова, сприяв створенню як позитивних, так і негативних рис великих аграрних компаній. До основних переваг він зараховує доступ до досягнень науково-технічного прогресу, потенціал для розвитку с/г технологій, можливість забезпечити продовольчу безпеку та фінансова забезпеченість, тобто доступ до дешевих кредитних ресурсів. З іншого боку, є й недоліки. Зокрема, ризикуючи збанкрутувати, компанії становитимуть значний тиск на бюджет.

Мрія потягнула за собою безліч наслідків і ми будемо розраховуватися за кредити, які вона отримувала», — каже Амосов.

Більш свіжим прикладом є ситуація з хорватським холдингом Agrokor, оборот якого займає 15% ВВП країни. Зараз компанія перебуває у стадії банкрутства і є таким собі дамоклевим мечем для економіки всієї країни.

Вихід із глухого кута

Реформа земельного ринку, яка б врахувала інтереси всіх сторін та зберегла рентабельність с/г є найкращим рішенням для вітчизняного АПК.

Сьогодні мораторій — це дуже серйозний бар’єр, який стримує розвиток людського потенціалу в сільській місцевості. Він не дозволяє людям самостійно займати агробізнесом», — відзначив Андрій Мартин.

Для селян та фермерів, вважає Крістіна Планк, доцільно розвивати нішеве господарство та перейти на органічне виробництво. Наприклад, в Австрії 20% фермерів почали виробляти органіку після того як найбільші компанії почали збирати землі у власність. «Фермери вибрали шлях сильнішого розвитку органічного фермерства. Тепер 20% ферм — органічні. І це одна з основних стратегій виживання малих ферм», — пояснює дослідниця.

Читати до теми: Вісім «бімб» земельного закону Олексія Мушака

Вона також додала, що без подальшого розвитку демократії та гарантування прав власності ринок землі може не спрацювати. «Країну потрібно привести до демократії, оскільки, хоч як часто б реформувався ринок, все одно будуть сили, які матимуть більший доступ, ніж інші, якщо країна не буде демократичною», — наголосила австрійська науковиця. 

Окрім цього, є ще низка необхідних кроків. Михайло Амосов перелічує деякі з них:

  • чітка система оподаткування;
  • навчальні центри для підготовки фермерів на прикладі Латвії, де вже діють такі заклади;
  • дотації для дрібних та середніх фермерських господарств.

Земельна реформа, якої сьогодні так бояться, насправді буде корисна всім. Власники землі отримають справедливішу ціну за своє майно, а бізнес буде впевнений у тому, що його інвестиції в безпеці. Ні для кого не секрет, що вже сьогодні є «тіньовий» ринок землі, який не грає на руку ні одній, ні іншій стороні. А кого цікавить гра з нульовою сумою!?

Олександр Ярощук для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

13 липня 2017
Мораторій — причина буму агрохолдингів
Завдяки мораторію створюються дуже сприятливі умови для розвитку агрохолдингів. Таку думку висловив експерт із земельних питань Андрій Мартин,...
15 червня 2017
Земельна реформа допоможе українському селу ожити
Рекордні показники українського АПК не сприяють зростанню добробуту власників землі та розвитку сільських територій. Про це заявив перший заступник...
28 грудня 2016
Земельна реформа повинна бути проведена до 2020 року
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявляє про необхідність проведення земельної реформи в агропромисловому секторі до 2020 року. Про це...
14 липня 2016
Головне завдання Мінагрополітики сьогодні ― земельна реформа ― Рутицька
Ключовим завданням Міністерства аграрної політики і продовольства України на найближчі декілька місяців є врегулювання питання землі. Про це сьогодні...
15 квітня 2016
Новий прем’єр-міністр має визначитись щодо мораторію на продаж землі — Івченко
Народний депутат Вадим Івченко звернувся до новообраного прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з питанням щодо програми уряду, в якій у розділі...
12 вересня 2018
Коаліційна безпорадність Кабміну, Ради та Президента – угода в частині АПК виконана лише на 30%
Ще рік лишився чинному парламенту до перевиборів, а виконання Коаліційної угоди в аграрній частині «зависло» в повітрі. Скільки аграрних...
18 листопада 2017
Є чим пишатися — 7 перемог українських аграріїв
19 листопада в Україні щорічно відзначають День працівників сільського господарства. AgroPolit.com проаналізував аграрний запас нації за 26 років і...
7 вересня 2017
Противники та прихильники скасування земельного мораторію
Президент Петро Порошенко вважає неконституційним мораторій на продаж землі і закликає парламент  якнайшвидше його скасувати. Про це він заявив...
30 листопада 2017
Петер Блезер: В Україні – ідеальні для ведення сільського господарства умови
Німецький бізнес готовий інвестувати в Україну. Це вони підтвердили під час круглого столу, який відбувся у рамках виставки сільськогосподарської...
29 липня 2016
Олексій Мушак: Якщо і далі продовжити мораторій, то ми просто підтримаємо холдинги у скупці українських земель задешево
Аграрне лобі у Верховній Раді – одне з найбільших. У парламенті зібралися представники найрізноманітніших напрямків, проте молодого покоління...
10 лютого 2016
Максим Мартинюк: Оскільки мораторій продовжено на 1 рік, то, навряд чи щось почнеться раніше 1 січня 2017 року
Уряд продовжив дію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2017 року. Це означає, що питання ринку землі...
12 липня 2017
Земельна реформа на одному розвороті
Земельна реформа – єдина з усіх реформ, яка лагідна до громадян України та відразу позитивно впливає на їхні доходи. Цим вона кардинально...
9 лютого 2017
Земельна реформа в Україні: приватизація чи ефективний менеджмент?
Ринок землі неможливий без попередньо проведеної повної земельної реформи. А це — узгодження Дорожньої карти реформ у сфері земельних ресурсів...
2 грудня 2016
Хто кого: прихильники земельних аукціонів чи зняття мораторію?
Земельні аукціони на право продажу оренди землі чи зняття мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення… Що дасть більший...

Вибір редакції

15 березня 2019
ТОП-7 експортерів м'яса птиці (бройлерів) за 2018 рік
Україна поставила на зовнішні ринки у 2018 році 326,793 тис. т м’яса бройлерів, тоді як у минулому році було 269,484 тис. т. Тобто за рік...
18 березня 2019
Експортний агроатлас — птахівництво заробило для України $503 млн валютної виручки у 2018 році
Українські птахівники заробили за 2018 рік для країни $503,015 млн, експортувавши на зовнішні ринки 329,253 тис. т м’яса птиці. Такі дані...
13 березня 2019
Наслідки «соєвих правок» — чи почують депутати експортерів?
У загальній посівній площі частка олійних культур, передусім соняшнику, а також сої та ріпаку, динамічно зростала, сягнувши у 2017 році близько 40%....