Форвардна програма та подвійні складські свідоцтва ДПЗКУ. Що вони означають для фермерів?
Цьогорічні програми підтримки ДПЗКУ для фермерів

П’ятий рік поспіль ДПЗКУ розпочинає програму форвардних закупівель. Цього року корпорація планує профінансувати її на суму 1 млрд грн для закупівлі 550 тис. т зерна. Всі ці кошти корпорація спрямує на підписання контрактів – переважно з малими й середніми товаровиробниками. Крім того, ДПЗКУ надасть для фермерів пільгові умови зберігання зерна на елеваторах та гроші під заставу зерна за програмою подвійних складських свідоцтв. Як це все працюватиме? Деталі дізнавався AgroPolit.com на круглому столі на тему «Держава та сільгоспвиробники: що потрібно українському фермеру», де зібралися представники ДПЗКУ, Мінагрополітики та фермери.

ФОКУС – НА ДРІБНИХ ВИРОБНИКІВ

Основне завдання Міністерства аграрної політики та продовольства України у 2017 році, яке поставив міністр Тарас Кутовий, – підтримка малих та середніх с/г виробників, розповідає заступник директора департаменту стратегії та економічного розвитку Мінагрополітики Наталія Чернюк. І на це кинуто всі сили.

По-перше, каже вона, згідно з стратегічним планом розвитку АПК, одним із пріоритетів є реформування системи державної підтримки. Задля цього вже розроблено проект закону «Про стимулювання розвитку аграрного комплексу», який регулюватиме відносини державної політики щодо підтримки фермерів, стимулювання виробництва, створення сприятливих умов для сільськогосподарських виробників, зокрема й фермерських господарств.

По-друге, пояснює Чернюк, цього року на підтримку аграріїв бюджетом виділено 5,5 млрд грн, з яких на фінансову підтримку товаровиробників піде 4,7 млрд грн, на здешевлення кредитів – 300 млн грн, 550 млн – на придбання техніки вітчизняного виробництва, решта – на закладання садів і тваринництво.

Роком раніше працювала програма здешевлення кредитів. За словами Чернюк, нею скористалися 663 підприємства. Загальна сума виділених коштів торік склала близько 285 млн грн».

Також нинішнього року міністерство працюватиме над покращенням конкретних механізмів для підтримки фермерів, підкреслює заступник директора департаменту стратегії та економічного розвитку Мінагрополітики.

Основними напрямками роботи стануть удосконалення законодавчої бази для підтримки виробників та підвищення їхньої конкурентоспроможності. Одним із інструментів є державна форвардна програма, яка реалізується в рамках ПАТ «ДПЗКУ» та ПАТ «Аграрний фонд», – пояснила Наталія Чернюк. В ексклюзивному коментарі AgroPolit.com вона додала, що «форвардна програма є обов’язковою і Мінагрополітики підтримує її в повному обсязі. ДПЗКУ є одним із головних операторів програми, тому зі свого боку даємо повне сприяння».

Форвардна програма ДПЗКУ

До виконання останнього завдання у ДПЗКУ взялися ще минулого року. Так, 22 грудня 2016 року в.о. голови ДПЗКУ Олександр Григорович підписав меморандум із головою «Аграрний союз України» Геннадієм Новіковим, у якому винесли основні умови співпраці з сільськогосподарськими виробниками на 2017 рік.

Головна ціль меморандуму – підтримка виробників і доступ до елеваторів на вигідних умовах», – нагадав заступник голови правління ДПЗКУ Віталій Шулежко.

У 2017 році, повідомив він, корпорація планує закупити сумарно 5 млн т зерна для експорту та переробки. Значну частину куплять у рамках програми форвардних закупівель, відзначив він. «Головне завдання корпорації – програма форвардних закупівель. У минулому році ми вперше розпочали закупівлі восени за програмою осіннього форварду. Нинішнього року на підтримку аграріїв виділимо більше 1 млрд грн – для того, щоб закупити 550 тис. т зернових», – повідомив заступник голови корпорації, додавши, що ДПЗКУ готова збільшувати фінансування, якщо у цьому будуть зацікавлені фермери. Шулежко також наголосив, що всі поставки та договори за два попередні маркетингові роки виконані в повному обсязі.

Станом на початок 2017 року ДПЗКУ вже підписала 17 договорів за осінньою програмою форвардних закупівель», – каже начальник відділу форвардних закупівель ПАТ «ДПЗКУ» Наталія Головань. Вона повідомила, що перші виробники вже отримали авансові кошти, а решта отримає по 780 грн за тонну після огляду стану зернових на полях.

Нещодавно також стартувала весняна форвардна програма.

Сьогодні почали погоджувати документи. Чекаємо початку вегетації, коли зможемо оглянути озимі культури», – розповіла про стан її впровадження Головань. За цієї програмою корпорація закуповуватиме ярі пшеницю, ячмінь, кукурудзу та сою. «В рамках програми ми плануємо закуповувати пшеницю, ячмінь, кукурудзу та сою. Як і минулого року, збір необхідних документів для укладання договорів поставки зерна майбутнього врожаю здійснюватиметься через відповідні регіональні відділення», – наголосила вона. «Попередня оплата за пшеницю, ячмінь і кукурудзу становить 2580 грн за тонну, оплата за сою – 4980/тонна. Остаточний розрахунок відбуватиметься на день поставки товару за ринковою ціною, яка склалася на філії ДПЗКУ у день поставки товару», – пояснює вона питання формування ціни.

В рамках форвардної програми ДПЗКУ планує у два етапи проавансувати сільгоспвиробників на загальну суму понад 1 млрд грн, закупивши до 200 тис. т продовольчої та фуражної пшениці, 200 тис. т кукурудзи та до 150 тис. тонн ячменю і сої. Вже згадана весняна форвардна програма відбуватиметься у два етапи. Під час першого виробники подають заяви на участь у програмі до регіональних відділень ДПЗКУ та укладають договори поставки в центральному офісі корпорації. Після цього корпорація здійснює попередню оплату на поточний рахунок виробника.

У рамках другого етапу, за словами Головань, відбуватиметься «поставка зерна в кількості та якості згідно з умовами договору на філії держкорпорації, а також остаточний розрахунок у вигляді другого траншу».

Однією з ключових умов програми є укладання договорів страхування посівів майбутнього врожаю та огляд стану посівів безпосередньо на полях с/г виробника.

У порівнянні з 2016 роком зменшилася вартість користування коштами для аграріїв, розповідає начальник відділу форвардних закупівель ПАТ «ДПЗКУ» Наталія Головань. Так, якщо минулого року фермери сплачували 1,06 грн за тонну в день, то за весняним форвардом – 89 коп/т. Оплата за сою дещо більша: 1,71 коп/т.

Окрім цього, фермери отримають пільгові умови зберігання зерна на елеваторах корпорації, наголосила Наталія Головань: «Філії ДПЗКУ прийматимуть зерно по собівартості та триматимуть по собівартості до моменту переоформлення».

На даний момент, корпорація має 53 елеватори у 20 областях України.

Варто відзначити, що в річному еквіваленті відсоток за користування коштами складає 15%. Втім, з урахуванням того, що програма діє від 3 до 6 місяців, витрати вдвічі менші. Відтак, левова частка з них складається таким чином:

·   страховий внесок;

·   відсоток по кредиту з прив’язкою до курсу долара (12,5% річних);

·   послуги нотаріуса: 2,000 грн + 0,1% державне мито.

За програмою, заставою є зерно майбутнього врожаю.

Програма подвійних складських свідоцтв

Також представник державної компанії розповіла про програму подвійних складських свідоцтв. За словами начальника відділу форвардних закупівель ПАТ «ДПЗКУ» Наталії Головань, вона дає можливість виробнику отримати частину коштів у день оформлення заставного свідоцтва. Решту виробник отримає протягом 60 днів після дня оформлення свідоцтва.

Якщо у виробника на нашій філії є товар і йому потрібні гроші сьогодні, він може на 60 днів отримати 70% вартості товару, за ціною, яка діє на цей день. Протягом цих 60 днів якщо ціна влаштовує виробника, ми переоформлюємо товар і доплачуємо решту вартості», – наголосила вона.

За її словами, у 2016 році виробники, які брали участь у цій програмі, змогли додатково отримати від 90 до 400 грн за тонну зерна.

Форвард і складські свідоцтва працюють, – фермери

На перевагах двох вище представлених програм ДПЗКУ наголосив голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков. Основна перевага програми форвардних закупівель, на його думку, – це відсутність посередників та можливість доступу до більших ринків.

Малі й середні виробники, які не мають можливості експорту, отримали надійного оператора в особі ДПЗКУ, – вважає Новіков. – Старт непоганий. Усі, хто уклав договір, гроші отримали вчасно. Зараз намагаємося побудувати відносини без посередників і отримати від цього зиск».

Він анонсував створення бонусної програми для виробників, які мають на меті об’єднатися в кооперативи, щоб формувати спільні партії зерна. Нагадаємо, з такою ініціативою нещодавно виступив міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий, щоб полегшити умови роботи фермерів. Величина бонусу залежатиме від кількості зерна та об’єму партії, пояснив очільник Аграрного союзу України.

Голова групи підприємств у Чернігівській області Наталія Тоцька вважає, що співпраця є вигідною для товаровиробників.

Осінній форвард був дуже вигідним. Ми підписали контракти у листопаді, а в січні вже отримали кошти», – відзначила вона. Група компаній працює з ДПЗКУ, починаючи з 2014 року, і має, за словами Тоцької, позитивні результати співпраці. Основні переваги форвардної програми, на її думку, полягають у наступному: «Програма виявилася дуже вигідною. Ми отримуємо 70% коштів від суми контракту, які можемо використати для проведення посівної. Ці гроші даються під заставу майбутнього врожаю, а ще – ставки значно менші за ті, які пропонують банки».

Програма форвардних закупівель – новий ефективний інструмент для фермерів, наголошує Геннадій Новіков. «Якщо ним скористається навіть 10 людей, це означатиме, що ці люди знайшли те, що вони більше ніде не змогли знайти», – прокоментував він.

Фермери кажуть, що вони зацікавлені брати участь в програмах і сподіваються, що ще більше їхніх  колег  долучиться до кінця цього року. Потенціал для цього значний – в Україні нараховується до 40 тис. фермерів.

Як бачимо за підсумками минулого року дві програми спрацювали досить ефективно, хоча були певні недоліки. Але тим неменше вони будуть розширюватися в цьому році. Кошти під це, в разі збільшення заявок з боку виробників, знайдуть, запевнили в ДПЗКУ та Мінагрополітики.

Олександр Ярощук, для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

21 березня 2017
Перемоги та виклики ДПЗКУ – яким був для держкорпорації 2016 рік
За 2016 рік Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) зазнала серйозних змін. Оновилося керівництво компанії: замість Бориса Приходька...
10 березня 2017
663 підприємства скористались програмою здешевлення кредитів
У 2016 році Програмою здешевлення кредитів, ініційованої Мінагропродом, скористалися 663 підприємств, що в 1,6 разів більше, ніж у 2015 році....
9 березня 2017
ДПЗКУ пропонує аграріям додатковий прибуток
Програму закупівель зерна за подвійними складськими свідоцтвами розпочала ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...