Нардеп назвав три основні умови для ефективної реалізації земельної реформи
Нардеп назвав три основні умови для ефективної реалізації земельної реформи

1 січня 2019 року буде припинено дію мораторію на продаж земель с/г призначення, який було введено законом. Тому питання відкриття ринку землі має бути вирішено негайно. Про це у своєму блозі у виданні Лівий берег написав народний депутат, президент УАК Леонід Козаченко.

Нагадаємо, відсутність ринку землі та низка популістичних кроків уряду погіршили економічні показники України.

На думку Козаченка, відкриттю ринку землі заважає відсутність у держави необхідних коштів, які потрібно надати тим, хто хоче цю землю придбати.

«За власний кошт її не купиш - потрібні дешеві кредити. Де отримати їх на п’ять чи більше років? Хто може їх надати? Допоки це питання зависає у повітрі, ми не зможемо вирішити «земельне питання». Якщо дрібний або середній фермер матиме вільний доступ до дешевих кредитних ресурсів і їх становище не відрізнятиметься від тих можливостей, які мають потужні агрохолдинги, отримуючи ці кошти за межами України, одну з найскладніших проблем, яка стримувала запровадження ринку землі, буде вирішено», - зауважує нардеп.

Він переконаний, що Україні потрібен Національний Іпотечний земельний банк, який має бути створений за участі держави і провідних світових іпотечних банків або міжнародних фінансових інституцій. Саме вони забезпечать його професійне управління й унеможливлять корупційні схеми.

Друге складне питання – ринок буде ліберальним – тобто відкритим для усіх с/г господарств – від дрібного до великого - чи лише для тих, хто прагне створити сімейний бізнес і буде обмеженим 200 га на одну фізичну особу?

Хотілося, щоб ринок землі був ліберальним. Але існує велике «але»… Як зробити все можливе і неможливе, щоб захистити національні інтереси й не дати іноземцям, «ласим на чужі ковбаси», першими заволодіти нашою рідною землею? Адже відкритість акціонерних товариств дає можливість таке зробити. Як застерегти себе від цього? Я не хочу, щоб за рахунок найкращої в світі землі багатіли й без того багаті іноземці, а українці залишались бідними, безправними й безпорадними. Це питання теж залишається відкритим. Якщо знайдемо інструмент впливу на процес контролю за продажем землі іноземцям, то ринок має буде відкритим для усіх», - говорить Козаченко.

На думку нардепа, зробити це буде вкрай важко. Тому на найближчі 10 років краще і безпечніше давати можливість купувати землю винятково юридичним і фізичним особам, але це мають бути товариства з обмеженою відповідальністю, бенефіціарів яких легко контролювати. До них можуть приєднатися і фізичні особи фермери. На другому етапі ринок землі може повністю стати лібералізованим.

Ще одне важливе питання – це можливість максимально дозволеної концентрації земель у одного суб’єкта господарювання юридичної чи фізичної особи. Від правильного Державного регулювання буде залежати можливість усунення монополій та посилення конкуренції в аграрному середовищі. Тому вкрай важливо запровадити обмеження на площу земельних ділянок, які будуть скуповуватись на рівнях громади, району, області, а також загальнонаціональному рівні.

Поки що профільні громадські організації пропонують своє бачення обмежень - на рівні громади не більше 20%, області – 10%, держави – не більше 2%. Цифри можуть коливатись, але такий підхід нівелює створення монополій і дає можливість Державі краще контролювати тих, хто оброблятиме землю.

Не менш хвилює й ще одна проблема: хто отримає право першим купувати землю? Згідно із діючою Конституцією та чинним законодавством, перевагу матиме той, кому хоче продати землю сам її власник. Щоб уникнути зловживань, потенційний продавець має викласти за наділ ринкову ціну. Для цього буде організовано відкритий аукціон. Якщо у названого власником земельної ділянки потенційного покупця не буде бажання, або не вистачить коштів, то право купити землю отримає будь-який місцевий житель, якщо такого теж не виявиться, тоді її отримає той, хто наразі її орендує, а якщо ні – будь-хто з українських суб’єктів господарювання. Через 10 років до них зможуть приєднатися іноземці й відкриті акціонерні товариства», - додає Козаченко.

На думку нардепа, ці три головні питання є запорукою ефективної реалізації земельної реформи.

«Якщо їх вирішимо, ринок землі може бути відкритим найближчим часом, але не раніше другої половини 2019 року. Якщо й надалі зволікатимемо й триматиме це питання «законсервованим», то реально ринок землі запрацює вже через кілька років», - говорить він.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

22 травня 2023
Земля України попри війну – надійний інвестиційний ресурс
Сільськогосподарська земля України залишається надійним інвестиційним об'єкт. Аналіз ринку землі читайте на AgroPolit.com у блозі голови асоціації...
18 травня 2023
Зернова угода і стратегія розвитку повоєнного аграрного потенціалу України
Зернова угода продовжена ще на два місяці. Тож зерновий коридор Чорним морем діятиме до 18 липня 2023 року. Світ продовжить отримувати українську...
17 квітня 2023
Зерновий фронт ЄС: чому Польща, Угорщина, Словаччина блокують аграрний експорт з України?
Був один, а стало два «фронти» для України. Перший – військова агресія росії. Другий (економічний) відкрився наприкінці минулого...