На Львівщині турецька компанія за підтримки місцевої влади відбирає землі у фермерів: названо схеми
На Львівщині турецька компанія за підтримки місцевої влади відбирає землі у фермерів: названо схеми

На Львівщині новостворені компанії, пов’язані з великим дорогобудівельним турецьким підприємством "Онур", користуючись лазівками у законах, підтримкою місцевої влади та іншими факторами впливу, стали перешкоджати фермерам проводити свою діяльність. Про це повідомляє Kurkul.com.

Нагадаємо, в НАБУ «нарили» земельної корупції на 450 млн грн.

Перші конфлікти по цій справі виникли ще восени минулого року на Бродівщині.

«Губернатор області пішов на співпрацю з турецькою компанією "Онур", найбільшим підрядником із будівельних робіт у Львівській області. І, з допомогою глави Буської адміністрації пана Петра Мороза, на території даного району, де якраз розташовані виробничі бази "Онур", почав збирати для турків землю. Глава адміністрації почав їздити селами, збирати голів сільрад, керівників ФАПів, земельників, поставивши завдання: максимально сприяти, щоб землі перейшли до Онур. Ті чітко взяли під козирок. Почали збирати бази всіх земель померлих громадян, які не переоформлені, з подальшою передачею менеджерам турецької компанії. У підсумку назбирали якусь частину земель. Розуміючи, що вони розосереджені, на полях це окремі шматочки, вирішили зайти на поле, яке найбільше сподобалося. І почали його обробляти», ― розповідає Юрій Одноріг,  заступник директора ПП «Західний Буг».

Одним зі способів отримання земель новоспеченими аграріями є пошук і переоформлення земель так званої відумерлої спадщини. Тобто тих паїв, власники яких померли, а спадкоємці не мають коштів на переоформлення землі або не зробили цього з інших причин. Такі паї обробляються фермерами вже багато років, а орендна плата за них сплачується безпосередньо сільрадам, у межах яких розміщена земля.

Дочірні підприємства компанії «Онур» почали шукати спадкоємців паїв та переоформляти землю на них своїм коштом, водночас укладаючи договори оренди. Так вони отримують право обробітку якоїсь частини землі на полі. Від місцевих фермерів вони вимагають поділитися рештою «нічиїх» земель за пропорцією 50 на 50.

Утворюється так звана «шахматка», коли окремі паї в середині поля належать різним власникам і поле в цілому обробити без їхньої згоди неможливо. Ділитись землею наполегливо радять і голови сільрад та упорядники на місцях", – говорять фермери.

«Нам почали ставити ультиматум: ви повинні поступитися землею компанії, на які вона зайшла, обмінятися таким чином, щоб у них були цілісні масиви. Далі – інші ділянки, які не переоформлені, також переходять до цієї компанії в розрахунку 50 на 50. Мовляв, компанія тільки зайшла, їй треба з чогось починати. В результаті почалося протистояння. Така схема була задіяна проти нашого підприємства. Вони шукають поле, заходять на нього і кажуть, що в цій сільраді у них зареєстровано 25 га. Мовляв, ми їх будемо обробляти і не цікавить, що їх обробляли інші. Починається тиск із боку голови райдержадміністрації, який спускає на фермерів голів сільрад. А коли ставилося питання по переоформленню, інтереси фермерів взагалі не враховувалися. На яких підставах фермер повинен ділитися ділянками померлих громадян, які він обробляв купу років, і при цьому платив сільраді за тими ставками, які платить іншими пайовикам. Готовий переоформляти, шукати спадкоємців. Ніхто при цьому не постраждає. Ми готові заплатити за всі роки оренди. Але навіщо тоді їх переоформляти, якщо все одно змушують поділити 50 на 50. У нашому випадку таких земель виявилося 100 га», ― говорить Юрій Одноріг.

У свою чергу, керівники афільованих з «Онуром» підприємств називають ситуацію, яка склалася, «здоровою конкуренцією». Про це зокрема заявив під час прес-конференції у Львівському прес-клубі представник ТОВ «Агросетон» Валентин Коваленко.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...