Через відсутність ринку землі власники паїв втрачають 86 млрд грн, — експерт
Через відсутність ринку землі власники паїв втрачають 86 млрд грн, — експерт

Відсутність нормального ринку землі завдає власникам паїв 86 млрд грн збитків. Про це в колонці на «Економічній правді» написав професор Університету Піттсбурга, член Ради Національного банку України Тимофій Мілованов, повідомляє АgroРolit.com.

Нагадаємо, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського значення обходиться економіці України в мільярди доларів втраченої продуктивності та відрахувань у бюджет.

Експерт пише, що більшість йому відомих економістів підтримують необхідність скасування мораторію на продаж землі, але є політичний і публічний спротив. Водночас противники ринку бояться, що у людей заберуть землю за безцінь, а ті, хто за ринок, кажуть, що нікого не примушуватимуть продавати землю.

Для багатьох українців земля — це щось особливе. Це точно не товар. Можливо, земля — це суть українців, те, що дозволило українцям вижити як нації. Українці пережили голодомор, війни, революції, економічні кризи завдяки домашньому господарству. Пам'ятаю, як моя мама-інженер садила картоплю у 1990-х, як ми рахували мішки з картоплею у підвалі, щоб вистачило на зиму", — написав Тимофій Мілованов.

Він зазначає, що українці бояться, що у них відберуть землю, і на те є причини: всі бачать наслідки приватизації. Дехто розбагатів, але більшість не отримала нічого.

Усі знають про рейдерство, коли бізнес забирають силою. Чи може держава гарантувати, що після скасування мораторію будуть справедливі ринкові ціні на землю і не буде рейдерства? Це риторичне питання. Схожа проблема була у банківському секторі. В українців за безцінь відібрали їхні гроші. Шахраї створювали банки, збирали кошти населення та компаній і виводили їх на свої фірми. Держава, включно з НБУ, до 2014 року це дозволяла", — зазначає Мілованов.

Він зазначив, що тільки після Революції Гідності НБУ закрив шахрайські банки та почав вимагати показувати справжніх власників і джерела грошей. Посилився фінансовий моніторинг операцій. Заборонили видавати кредити пов'язаним особам.

Результат? Довіра до банківської системи почала відновлюватися. Поступово люди почали збільшувати обсяги грошей на депозитах", — пише експерт.

Він вважає, що є багато уроків для ринку землі, зокрема, для захисту українців від рейдерства. Ось вони:

1. Дати можливість продавцю односторонньо скасовувати угоду протягом певного періоду, наприклад, до отримання грошей та три місяці після отримання грошей.

2. Держава повинна вимагати оприлюднення імені справжнього нового власника землі. Держава може визначити критерії, яким повинен відповідати новий власник: фермер, відсутність зв'язків з Росією та кримінальних зв'язків, офіційний бізнес.

3. Держава мусить з'ясувати джерело грошей на придбання землі.

4. Створити інститут омбудсмена на ринку землі. Він опікуватиметься правами продавців та покупців землі. Важливою частиною мусить бути захист непрофесійних учасників ринку від шахрайства та надання правової допомоги.

Можна стандартизувати угоди, щоб селяни не ставали жертвами агресивної правової поведінки покупців. Уявіть контракт, який напишуть для селянина юристи аграрного холдингу. Усі ризики будуть на селянах, а права — у холдингу.

5. Створити земельний аналог фонду гарантування вкладів. Він може виплачувати компенсації, видавати й повертати землю ошуканим продавцям паїв. Важливу роль відіграватиме Антимонопольний комітет, який повинен стежити за відсутністю змови та неринкового впливу на ціни й угоди.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 серпня 2018
Аграрії отримають право обмінюватися земельними ділянками – закон
Власники земельних ділянок усіх форм власності матимуть право обмінюватися ними в межах одного земельного масиву, а земельні ділянки під лісосмугою...
22 травня 2018
Рада прийняла у першому читанні законопроект про консолідацію земель – офіційно
Сьогодні Верховна Рада України проголосувала в першому читанні законопроект №6049-Д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України...
8 травня 2018
Ціна мораторію на продаж землі в Україні – мільярди доларів, – Світовий Банк
Мораторій на продаж землі сільськогосподарського значення обходиться економіці України в мільярди доларів втраченої продуктивності та відрахувань у...
26 квітня 2018
Аграрії закликали Кабмін прискорити процес передачі права розпорядження землями ОТГ
В рамках конференції Agri Invest Forum 2018, яка відбудеться 16 травня у Виставковому центрі «АККО Інтернешнл»,...
2 жовтня 2017
Громади не отримають право розпоряджатися землями
У разі прийняття законопроекту №7118 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого...

Вибір редакції

15 березня 2019
ТОП-7 експортерів м'яса птиці (бройлерів) за 2018 рік
Україна поставила на зовнішні ринки у 2018 році 326,793 тис. т м’яса бройлерів, тоді як у минулому році було 269,484 тис. т. Тобто за рік...
18 березня 2019
Експортний агроатлас — птахівництво заробило для України $503 млн валютної виручки у 2018 році
Українські птахівники заробили за 2018 рік для країни $503,015 млн, експортувавши на зовнішні ринки 329,253 тис. т м’яса птиці. Такі дані...
13 березня 2019
Наслідки «соєвих правок» — чи почують депутати експортерів?
У загальній посівній площі частка олійних культур, передусім соняшнику, а також сої та ріпаку, динамічно зростала, сягнувши у 2017 році близько 40%....