Через відсутність ринку землі власники паїв втрачають 86 млрд грн, — експерт
Через відсутність ринку землі власники паїв втрачають 86 млрд грн, — експерт

Відсутність нормального ринку землі завдає власникам паїв 86 млрд грн збитків. Про це в колонці на «Економічній правді» написав професор Університету Піттсбурга, член Ради Національного банку України Тимофій Мілованов, повідомляє АgroРolit.com.

Нагадаємо, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського значення обходиться економіці України в мільярди доларів втраченої продуктивності та відрахувань у бюджет.

Експерт пише, що більшість йому відомих економістів підтримують необхідність скасування мораторію на продаж землі, але є політичний і публічний спротив. Водночас противники ринку бояться, що у людей заберуть землю за безцінь, а ті, хто за ринок, кажуть, що нікого не примушуватимуть продавати землю.

Для багатьох українців земля — це щось особливе. Це точно не товар. Можливо, земля — це суть українців, те, що дозволило українцям вижити як нації. Українці пережили голодомор, війни, революції, економічні кризи завдяки домашньому господарству. Пам'ятаю, як моя мама-інженер садила картоплю у 1990-х, як ми рахували мішки з картоплею у підвалі, щоб вистачило на зиму", — написав Тимофій Мілованов.

Він зазначає, що українці бояться, що у них відберуть землю, і на те є причини: всі бачать наслідки приватизації. Дехто розбагатів, але більшість не отримала нічого.

Усі знають про рейдерство, коли бізнес забирають силою. Чи може держава гарантувати, що після скасування мораторію будуть справедливі ринкові ціні на землю і не буде рейдерства? Це риторичне питання. Схожа проблема була у банківському секторі. В українців за безцінь відібрали їхні гроші. Шахраї створювали банки, збирали кошти населення та компаній і виводили їх на свої фірми. Держава, включно з НБУ, до 2014 року це дозволяла", — зазначає Мілованов.

Він зазначив, що тільки після Революції Гідності НБУ закрив шахрайські банки та почав вимагати показувати справжніх власників і джерела грошей. Посилився фінансовий моніторинг операцій. Заборонили видавати кредити пов'язаним особам.

Результат? Довіра до банківської системи почала відновлюватися. Поступово люди почали збільшувати обсяги грошей на депозитах", — пише експерт.

Він вважає, що є багато уроків для ринку землі, зокрема, для захисту українців від рейдерства. Ось вони:

1. Дати можливість продавцю односторонньо скасовувати угоду протягом певного періоду, наприклад, до отримання грошей та три місяці після отримання грошей.

2. Держава повинна вимагати оприлюднення імені справжнього нового власника землі. Держава може визначити критерії, яким повинен відповідати новий власник: фермер, відсутність зв'язків з Росією та кримінальних зв'язків, офіційний бізнес.

3. Держава мусить з'ясувати джерело грошей на придбання землі.

4. Створити інститут омбудсмена на ринку землі. Він опікуватиметься правами продавців та покупців землі. Важливою частиною мусить бути захист непрофесійних учасників ринку від шахрайства та надання правової допомоги.

Можна стандартизувати угоди, щоб селяни не ставали жертвами агресивної правової поведінки покупців. Уявіть контракт, який напишуть для селянина юристи аграрного холдингу. Усі ризики будуть на селянах, а права — у холдингу.

5. Створити земельний аналог фонду гарантування вкладів. Він може виплачувати компенсації, видавати й повертати землю ошуканим продавцям паїв. Важливу роль відіграватиме Антимонопольний комітет, який повинен стежити за відсутністю змови та неринкового впливу на ціни й угоди.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 серпня 2018
Аграрії отримають право обмінюватися земельними ділянками – закон
Власники земельних ділянок усіх форм власності матимуть право обмінюватися ними в межах одного земельного масиву, а земельні ділянки під лісосмугою...
22 травня 2018
Рада прийняла у першому читанні законопроект про консолідацію земель – офіційно
Сьогодні Верховна Рада України проголосувала в першому читанні законопроект №6049-Д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України...
8 травня 2018
Ціна мораторію на продаж землі в Україні – мільярди доларів, – Світовий Банк
Мораторій на продаж землі сільськогосподарського значення обходиться економіці України в мільярди доларів втраченої продуктивності та відрахувань у...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...