Інститут аграрної економіки зробив заяву щодо соєво-ріпакових правок
Інститут аграрної економіки зробив заяву щодо соєво-ріпакових правок

Визначення найбільш оптимального підходу до механізмів запровадження змін режиму оподаткування ПДВ експортних поставок олійних культур може суттєво вплинути на ефективність агропромислового комплексу України. Про це заявив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

Нагадаємо, законопроет про соєво-ріпакові правки може позбавити фермерів 15–18 млрд грн доходів.

Наприкінці минулого року парламент України вніс зміни щодо оподаткування ПДВ операцій з експорту олійних культур, нагадав експерт. Згідно з ними, з 1 вересня 2018 року запроваджується звільнення від оподаткування податком на додану вартість експортних операцій по сої, а з 1 січня 2020 року – і щодо ріпаку.

Це рішення одразу чітко розділило учасників вітчизняного ринку олійних на два полярні табори. Воно має своїх прихильників, але ще більше – противників.

На думку науковців Національного наукового центру «Інституту аграрної економіки», ці зміни містять цілу низку ризиків практично для усіх учасників ринку олійних культур: виробників, переробників, трейдерів.

Ці ризики стосуються, насамперед, перехідного періоду від сировинної моделі до виробництва продукції з доданою вартістю. Адже саме у цей час учасники ринку можуть втратити частину своїх доходів у вигляді невідшкодованого ПДВ, зменшення закупівельних цін, втрати зарубіжних ринків збуту тощо.

Крім того, існує загроза репутаційних втрат нашої держави на зовнішніх ринках. Вони, перш за все, пов’язані із обмеженням експорту, а тому і конкуренції.

Водночас, попри згадані ризики, однозначно можна вітати політику нарощування доданої вартості за рахунок зменшення експорту сировини на користь розширення експорту продукції переробки олійних культур, освоєння ринків готової продукції, зазначив Юрій Лупенко.

Тим більше, що Україна має власний позитивний досвід з соняшниковою олією, з її експорту наша держава нині є світовим лідером.

Різні оцінки запровадження нового режиму оподаткування експорту олійних культур викликали широкий резонанс у суспільстві, серед усіх учасників ринку.

Наразі у Верховній Раді України зареєстровано 2 альтернативні законопроекти. Але вони також не є однозначними, зауважив академік.

Зокрема, запропоноване законопроектом №7403-2 повернення до стандартного режиму оподаткування експортних поставок сої та ріпаку може призвести до суттєвих втрат Держбюджету-2018. Адже сум бюджетного відшкодування ПДВ за експорту сої з вересня у ньому не передбачено.

Натомість законопроект 7403-д спрямований на збереження доходів лише крупних товаровиробників, дискримінуючи малих, які не мають можливості самостійно забезпечити експорт сої та ріпаку.

 

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 червня 2018
Аграрії не можуть оформити контракти на поставку сої, бо Президент досі не підписав закон №7403-д про відшкодування ПДВ при експорті олійних
Аграрії не можуть оформити форвардні контракти на поставку сої через те, що Президент України Петро Порошенко досі не підписав соєво-ріпаковий проект...
24 травня 2018
ЄБА закликала Президента ветувати соєво-ріпаковий законопроект
Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) звернулася до Президента України Петра Порошенка з проханням накласти вето на ухвалений Верховною Радою...
23 травня 2018
ВАР розробить новий законопроект для підтримки дрібних виробників сої та ріпаку
Всеукраїнська аграрна рада (ВАР) розробить новий проект закону, який дозволить малим фермерам об’єднувати у кооперативи й експортувати сою та...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...