Посівній компанії загрожує зрив — заява
Посівній компанії загрожує зрив — заява

Посівна компанія в Україні може опинитися під загрозою зриву. Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація.

Нагадаємо, цього тижня парламент розгляне соєво-ріпакові правки та три законопроекти про землю.

Організація звернулася з відкритим листом до Голови Верховної Ради України щодо необхідності термінового прийняття законопроектів №6606 та №7403-2.

Цей пленарний тиждень у Верховній Раді України може стати вирішальним для посівної кампанії 2018 року. 3 квітня на розгляд Парламенту планується винести ключові для сільського господарства законопроекти, зокрема, проект Закону «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» №6606 від 21 червня 2017 року та проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур» №7403-2 від 29 грудня 2017 року.

Європейська Бізнес Асоціація неодноразово наголошувала на необхідності їх термінового прийняття з метою вирішення проблем неможливості ввезення зразків засобів захисту рослин для державних випробувань й науково-дослідної діяльності та повернення відшкодування ПДВ для сої та ріпаку", — йдеться у повідомленні.

Щодо неможливості ввезення зразків ЗЗР для державних випробувань

Починаючи з 2017 року, виробники оригінальних та високоякісних ЗЗР зіткнулися з фактичною неможливістю проведення державних випробувань і, в подальшому, державної реєстрації ЗЗР через вимогу щодо підтвердження реєстрації препарату у країні виробництва, яка нещодавно з’явилася в українському законодавстві.

На практиці цю вимогу в більшості випадків неможливо виконати, оскільки виробники ЗЗР можуть одночасно реєструвати інноваційні препарати в різних країнах. Крім того, через відсутність у країні виробництва препарату бур’янів, шкідників, хвороб та сільськогосподарських культур, які є в країні призначення такого препарату, реєстрація в країні виробництва не проводиться у зв’язку з її фактичною недоцільністю.

Хочемо зазначити, що така вимога щодо надання підтвердження реєстрації препарату у країні виробництва відсутня в законодавстві ЄС, США та інших цивілізованих країн та фактично є торгівельним бар’єром.

Можемо констатувати, що протягом останніх двох сезонів Україна вже втрачає позиції в очах міжнародної бізнес-спільноти. Країна, що прямує в напрямку європейської інтеграції, зволікає з прийняттям євроінтеграційного законопроекту та власноруч позбавляє аграріїв можливості застосовувати оригінальні продукти нового покоління, створені на основі новітніх досягнень. Ціла низка інноваційних оригінальних препаратів уже не потрапила до українських аграріїв.

Більше того, втрат зазнає і українська наука. Станом на початок 2018 року провідні виробники оригінальних ЗЗР уже скоротили свої інвестиції в науково-дослідну діяльність в Україні на 60%. За оцінками представників Агрохімічного комітету Асоціації, які представляють біля 90% ринку оригінальних ЗЗР, заблокованими залишаються близько 95% інноваційних препаратів.

З метою вирішення цього питання, ще у червні 2017 року було розроблено законопроект №6606 про скасування вимоги щодо підтвердження реєстрації препарату у країні виробництва при ввезенні зразків ЗЗР для випробувань.

Хочемо додати, що з початку цього року цей законопроект уже чотири рази потрапляв до порядку денного Парламенту, але, на превеликий жаль, щоразу часу на його розгляд не вистачало. Це набуває надзвичайної терміновості зараз у зв’язку з початком вегетаційного періоду у рослин й, відповідно, періоду внесення препаратів. Тому ми сподіваємося, що цього тижня вищезгаданий законопроект потрапить до п’ятірки пріоритетних.

Щодо повернення відшкодування ПДВ для сої та ріпаку

В грудні 2017 року Верховна Рада України прийняла так звані «соєві правки», відповідно до яких скасовується відшкодування ПДВ на сою з 1 вересня цього року та рапс з 1 січня 2020 року.

Таким чином, виробники сої та ріпаку будуть поставлені в нерівні конкурентні умови з виробниками інших культур, оскільки втратять право отримувати державну фінансову підтримку через механізм відшкодування ПДВ при експорті.

Соя і ріпак українського виробництва мають стабільно високий попит на високомаржинальних ринках ЄС. З огляду на той факт, що олійножирова галузь України переробляє тільки 27% виробленої сої і 7% виробленого ріпаку, фермери, які вирощують сою та ріпак, змушені будуть скоротити посіви цих культур, а ті, хто вклався в посівний матеріал сої, з високою ймовірністю зазнають збитків.

Скасування ПДВ при експорті змусить фермерів скоротити посіви сої та ріпаку, що призведе до того, що наші європейські партнери змушені будуть віддати перевагу поставкам цих культур з інших регіонів, таким чином ми можемо втратити ринок ЄС.

Скасування відшкодування ПДВ на ріпак і сою може призвести до «викреслювання» даних культур з сівозміни та втрати технологій роботи з ними. Зменшення кількості культур у сівозміні несе загрозу поступового виснаження ґрунтів.

Законодавче вирішення цього питання вже є – у грудні минулого року був зареєстрований законопроект №7403-2 про відновлення відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку.

Законопроекти №6606 та №7403-2 є доленосними як для посівної кампанії, яка має стартувати з дня на день, так і для майбутнього українського сільського господарства і його інноваційної складової. Саме тому Асоціація закликає поставити на голосування ці законопроекти протягом цього пленарного тижня", — зазначає Європейська Бізнес Асоціація.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...