Які портові зернові термінали відкриються в 2018 році
Які портові зернові термінали відкриються в 2018 році

За оцінкою Міністерства аграрної політики і продовольства, валовий збір зерна в Україні у 2017 році складе 62 мільйони тонн. Які нові потужності запрацюють, повідомляє видання «Порти України».

Нагадаєм, що НІБУЛОН спустив на воду нове судно для перевантаження зерна.

Найбільший інвестиційний проект не тільки в морській галузі, але, схоже, і в Україні, сьогодні реалізує компанія «М. В. Карго» за допомогою Адміністрації морських портів України в порту «Південний». Компанія будує новий зерновий термінал потужністю 5 млн тонн на рік із ємностями для одноразового зберігання 290 тис. т. зернових.

Підтримку їй надає американська компанія Cargill, яка в подальшому викупить частку в побудованому об’єкті й стане оператором і ключовим клієнтом терміналу. Кредитне фінансування закупівель та будівництва здійснюють ЄБРР і Міжнародна фінансова корпорація.

До речі, Cargill Inc. — найбільша світова компанія, що інвестує в харчове виробництво. Її дохід (у 2016 році — $107,1 млрд) перевищує ВВП України ($93,27 млрд).

Компанія «М. В. Карго» також веде будівництво нового причалу №25 довжиною 436 м із глибиною 16 м, який зможе приймати судна класу Post-Panamax дедвейтом понад 100 тис. т.

Днопоглиблювальні роботи в акваторії порту «Южний» контролює Адміністрація морських портів України.

Вартість всього проекту, включаючи днопоглиблення, — $ 150 млн. Він реалізується за графіком — роботи ведуться цілодобово, вже виконано понад половину обсягу робіт. Завершення будівництва заплановано на перше півріччя 2018 року.

Продовжить свій поетапний розвиток в порту «Південний» і найбільший у країні зерновий термінал «ТІС-Зерно». Термінал сьогодні є лідером в країні за обсягами перевалки. У 2016—2017 МР він перевалив 5,8 млн т зернових. Рекорд місячної навантаження було встановлено в серпні 2017 року – 800 тис. т.

У 2018 року там планують побудувати додаткові ємності для зернових на 75 тис. т. одноразового зберігання. В цілому пропускна спроможність терміналу зросте ще на 1 млн т. У подальших планах компанії будівництво нового причалу для прийому кейпсайз, розширення залізничних потужностей і доведення річний пропускної спроможності до 15 млн т.

В Одеському морському порту компанія «Бруклін-Київ» спільно з АМПУ реалізує великий проект нового зернового терміналу потужністю 4,5 млн т. Будівництво триває з 2012 року і повинно було завершитися в 2016 році. Але АМПУ, яка повинна була побудувати новий причал 1-z, призначений для роботи зернового терміналу, не вклалася в намічені терміни. Інвестору довелося організовувати перевалку зерна через причал розташованого по сусідству контейнерного терміналу.

Однак сьогодні в учасників проекту є впевненість, що у 2018 році причал завдовжки 340 м буде зданий в експлуатацію, а компанія «Бруклін Київ» додасть до своїх ємностей для зберігання зернових ще 12 силосів місткістю 72 тис. т. Це дозволить компанії нормалізувати свою роботу і наростити потужність терміналу як мінімум на 1 млн т на рік.

У тому ж Одеському порту компанія «Олімпекс Купе» будує четверту чергу свого терміналу. Її потужність — орієнтовно близько 1 млн тонн на рік. Вже закуплена і до кінця нинішнього року має запрацювати нова потужна суднонавантажувальних машина з новітньою системою пилоподавлення. Вона зможе працювати як в експортному, так і в імпортному варіанті, наприклад, приймаючи зерно з річкового тоннажу. У лютому 2018 року планується завершення будівництва 12 силосів ємністю 60 тис. т одноразового зберігання.

У Миколаєві реконструюється Миколаївський комбінат хлібопродуктів, придбаний групою компаній OREXIM. Старі складські ємності на 62 тис. т. переобладнуються, за рахунок нових силосів, що є більш потужними і призначені для одночасного зберігання зерна до 120 тис. тонн, а для шроту, макухи — до 30 тис. т. На причал Миколаївського морського порту, де працює стивідорна компанія групи OREXIM, буде виведена галерея, і вже влітку 2018 роки там планується запуск зернового терміналу потужністю 2 млн т на рік.

У морському порту «Чорноморськ» компанія «Трансгрейнтермінал» у 2018 році планує завершити будівництво першої черги свого терміналу. Зокрема, будуть здані силоси на 75 тис. т одноразового зберігання. Потужність першої черги — приблизно 1,5 млн т на рік.

В акваторії порту «Октябрськ» будує зерновий термінал компанія «Евровнешторг». До кінця нинішнього року вона планує запустити побудований за власний рахунок підхідний канал і морський причал довжиною 280 м із глибинами «на виріст» у 12,5 м (глибини БДЛК поки 10,3 м), а на початку наступного року — першу чергу терміналу зі складськими ємностями на 90 тис. тонн одноразового зберігання. Орієнтовна потужність першої черги терміналу — 1 млн тонн. В цілому ж проект передбачає наростити потужності до 4 млн т на рік із ємностями одноразового зберігання в 190 тис. т.

Нарешті, вже згадана вище компанія «Новотех-Термінал» повинна добудувати свій зерновий комплекс в Одеському порту, довівши його до проектної потужності 3 млн т зерна на рік.

У підсумку 2018 рік може стати рекордним в історії України за обсягом введених в експлуатацію термінальних зернових потужностей — 14 млн т і ємностей для одноразового зберігання на 916 тис. т.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

13 серпня 2018
В 7-ми регіонах аграрії завершили збирати ранні зернові
В Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Полтавській та Закарпатській областях завершено збирання ранніх зернових...
24 квітня 2018
Україна в 2018/19 МР експортує 43 млн т зерна – прогноз
У 2018/19 маркетинговому році (МР) обсяг експорту зернових культур з України може зрости на 6% у порівнянні з показником, очікуваним за підсумками...
13 лютого 2018
Пропозиція зернових у світі сягнула рекордного показника за всю історію
Згідно з останніми прогнозами ФАО, обсяг виробництва зернових у світі в 2017 році значно перевищив обсяг, прогнозований у грудні. По це йдеться в...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...