В Україні не сертифікований жоден органічний виробник
Жоден органічний виробник в Україні не пройшов сертифікацію

Україна входить до 20 країн світу з найбільшим земельним банком під органічним виробництвом. Про це повідомляє прес-служба BRDO.

Площа сертифікованої органічної землі складає понад 410 тис. га, що становить лише 1% від загального об’єму с/г угідь. Український ринок органічної продукції має величезний потенціал, але розвиток стримується відсутністю ефективного регулювання галузі.

Відповідний Закон досі не запрацював, тому жоден вітчизняний виробник не є сертифікованим за українським законодавством, а органічна продукція нерідко стає об’єктом фальсифікації.

Шляхи вирішення проблем ринку представники влади, бізнесу та експертних кіл обговорили 30 листопада під час регіонального круглого столу в Луцьку «Органічне виробництво: нові можливості для МСБ та сталого розвитку сільських територій».

Позитивним зрушенням із боку держави є прийняття Концепції розвитку фермерського господарства від 13.09.2017, що визначає пріоритетність розвитку органічного виробництва і запроваджує місцеві цільові програми підтримки. Зокрема, у Волинській, Житомирській та Чернігівській областях. Мета — стимулювання переходу господарств на виробництво органічної продукції.

Відкриваючи захід, перший заступник голови Волинської ОДА Олександр Степанцов відзначив: «Сільське господарство є однією з пріоритетних галузей для Волині. Особливо органічна продукція, що має високу додану вартість, створює нові робочі місця і кращу якість життя для наших громадян. На Волині реалізується програма підтримки органічних виробників, в рамках якої підприємцям компенсується 50% витрат на сертифікацію органічного виробництва. Вже сьогодні 17 місцевих операторів ринку пройшли сертифікацію за міжнародним стандартом і експортують до Європи».

На ринку дійсно спостерігається позитивна динаміка. Порівняно з 2011 р., кількість операторів органічного ринку збільшилась на 65% — до 400 суб’єктів. Виробниками продукції є 210 з них. При цьому така кількість виробників в Україні складає лише 0,61% від їхньої кількості в Іспанії (понад 34 тис.) та 0,84% в Німеччині (понад 25 тис.). 

Офіс ефективного регулювання BRDO провів аналіз регулювання галузі та презентував його у Зеленій книзі. Кабінетом міністрів прийнята лише 1/3 актів, передбачених Законом України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини». Нормативні прогалини на ринку органіки призводять до численних порушень і не дозволяють розвиватись органічному виробництву.

Унікальність у тому, що ринок розвивається в умовах абсолютної недієвості чинного законодавства у сфері органіки. Відповідний закон в Україні не запрацював, як наслідок — жоден український виробник не сертифікований за українським законодавством. 100% органічного ринку сертифіковано за іноземними стандартами, а відтак Держпродспоживслужба не може проконтролювати відповідність продукції. Через це товари на полицях наших магазинів часто стають об’єктом фальсифікації», — зазначив керівник сектору “Сільське господарство” BRDO Андрій Заблоцький, презентуючи результати дослідження.

Понад те, сегмент органічного сільського господарства взагалі не відображається державною системою статистики. Прогалини законодавства унеможливлюють створення самого органу з оцінки відповідності (сертифікації) у сфері органічного виробництва. Як наслідок, відсутній і реєстр виробників органічної продукції.

Водночас попит на українську органічну продукцію на зовнішніх ринках зростає. Експорт нашої продукції у 2016 р. досяг 73 млн євро, продемонструвавши зростання на 20 млн євро на рік. Серед основних імпортерів органіки з України — Німеччина, Польща, Британія, Австрія, Італія та Швейцарія. 47% експорту складають зернові, серед інших вагомих позицій — насіння, олійні культури, молочні продукти та мед.

Сьогодні сертифікація для експортерів органічної продукції з України є доволі складною процедурою та відбувається за еквівалентним стандартом, а частка органіки в загальному агроекспорті становить лише 0,5%. За умови, якщо Україна досягне визнання рівнозначності стандартів із міжнародними у сфері органічного виробництва та обігу, це значно спростить умови ведення бізнесу та збільшить виробничий та експортний потенціал України.

На цьому також наголосив ключовий експерт EU4Business|FORBIZ Джошуа Бадах: «Зважаючи на свої природні умови, Україна має величезний потенціал на ринку органічної продукції, яка є дуже затребуваною в Європі. Щоб повноцінно реалізувати його на міжнародному ринку, необхідно створити зрозуміле регуляторне поле й гармонізувати українське законодавство з європейськими стандартами. Це залучить додаткові інвестиції, позитивно вплине на зайнятість населення і розвиток сільських територій. Украй важливо створити більш сприятливі умови для роботи бізнесу та заохочення підприємництва до органічного виробництва».

Під час заходу також можна було ознайомитися із бізнес-кейсом «Фермерське господарство (органічне рослинництво)», котрий розроблено та представлено серед інших 23 кейсів на Платформі ефективного регулювання PRO www.regulation.gov.ua.

Участь у заході також взяли директор Департаменту продовольства Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Микола Мороз, директор департаменту агропромислового розвитку Волинської ОДА Юрій Горбенко, начальник Головного управління Державної служби з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів у Волинській області Богдан Лозинський, директор Волинської філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» Микола Зінчук, представники експертних та бізнесових кіл регіону.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

3 грудня 2021
Плюси та мінуси бюджетного закону 5600 в частині оподаткування АПК
Ухвалення у другому читанні та в цілому закону №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України...
2 грудня 2021
Закон 5600 – податкові зміни для агросектору: мінімальна плата за землю, оподаткування птахівників, акцизи
Законопроект 5600 вносить такі податкові зміни для роботи агросектору: для власників паїв – мінімальне податкове навантаження (МПЗ) на1 га...
29 листопада 2021
Іван Чайківський: Нагальним є ухвалення у парламенті закону про торгівлю
Бюджет 2022 року і держпідтримка АПК в сумі 4,6 млрд грн, прийняття закону про об’єднання водокористувачів (ОВК), державне регулювання цін на...