Прийняття законопроекту забезпечить дотримання прав суб’єктів господарювання під час здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень правоохоронними органами
ВР підвищить захист прав суб’єктів господарювання під час досудового розслідування

Верховна Рада прийняла законопроект №7275 від 10.11.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування». Про це повідомляється на сайті ВР.

Ініціатор законопроекту — Володимир Гройсман.

Головний комітет — з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Нагадаємо, що крім цього уряд планує захищати бізнес від незаконних перевірок та обшуків. Відповідний законопроект було схвалено 8 листопада та незабаром буде подано на розгляд уряду.

Сталося! Щойно Верховна Рада підтримала (312-ма голосами!!!) розроблений урядом, Мін’юстом та бізнес-асоціаціями законопроект, який зупинить незаконні маски-шоу на підприємствах. Влада продемонструвала фантастично ефективну роботу. Ще тільки у вересні відбулося перше засідання робочої групи по напрацюванню законодавчих змін, яку я очолювала. А вже сьогодні цей законопроект №7275 став законом!», — пише на своїй сторінці у Facebook заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова.

Проект Закону спрямований на вирішення визначених пунктом 3 Протоколу проблемних питань та підвищення рівня захисту суб’єктів господарювання під час досудового розслідування кримінального провадження.

Зокрема, проектом Закону пропонується внести зміни до статей 60, 214 КПК та надати право заявнику отримувати витяг з ЄРДР щодо його заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а також встановити обов’язок слідчого, прокурора надати такий витяг через 24 годин із моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення.

Запропоновані зміни нададуть можливість заявникам оперативно отримувати підтвердження факту початку досудового розслідування за їх заявами чи повідомленнями про кримінальні правопорушення, або ж оскаржувати бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР встановленому законом порядку.

Водночас проектом Закону пропонується внести зміни до статей 3, 28, 303 та 308 КПК, згідно з якими особа, щодо якої (зокрема, її майна) здійснюються процесуальні дії, та яка не є стороною кримінального провадження, має право заявляти клопотання про здійснення кримінального провадження у розумні строки та оскаржувати, зокрема, порушення таких строків.

Запровадження зазначених змін надасть можливість особам, яким тривалий час не вручено повідомлення про підозру, однак стосовно яких фактично здійснюються процесуальні дії, захищати свої права та законні інтереси.

Також проектом Закону з метою забезпечення додаткових гарантій законності при проведенні обшуку пропонується внести зміни до статей 27, 107, 222 та 236 КПК. Зокрема, передбачено обов’язкову відеофіксацію проведення такої слідчої дії як обшук,  а також під час розгляду клопотань слідчим суддею за виключенням вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій. При цьому відеозапис, забезпечений слідчим, прокурором є невід’ємним додатком до протоколу обшуку.

Разом із тим передбачено право сторони захисту самостійно здійснювати відеофіксацію проведення обшуку. Водночас такі особи попереджаються про їх обов’язок не розголошувати відомості досудового розслідування без письмового дозволу слідчого, прокурора, а також про відповідальність за розголошення таких відомостей. При цьому проектом Закону пропонуються відповідні зміни до статті 387 Кримінального кодексу України, якою передбачено кримінальну відповідальність за розголошення даних оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування.

Крім того, запропоновані зміни до статті 236 КПК передбачають право особи, у житлі чи іншому володінні якої проводиться обшук, користуватися правовою допомогою адвоката на будь-якій стадії  його проведення.

Для захисту учасників кримінального провадження від необґрунтованого вилучення документів та комп’ютерної техніки пропонується у статтях 160, 164, 165 КПК передбачити обов’язок сторони обвинувачення обґрунтовувати необхідність вилучення оригіналів документів або їхніх копій, а у статті 168 КПК передбачити заборону вилучення електронних інформаційних систем та обов’язок сторони обвинувачення робити копії необхідної інформації без вилучення техніки, на якій вона зберігається, із залученням спеціаліста. 

Виготовлені належним чином копії такої інформації прирівнюються до оригіналу з метою забезпечення їх доказової сили, що також дозволить у значній мірі захистити інтереси суб’єктів господарювання, які потерпають від фактичного блокування своєї діяльності внаслідок необґрунтованого вилучення комп’ютерної техніки та серверного обладнання в рамках кримінального провадження.

Проектом Закону також передбачено внесення змін до статті 284 КПК, згідно з якими доповнено перелік підстав для закриття кримінального провадження. Зокрема, кримінальне провадження закривається у разі наявності не скасованої постанови слідчого, прокурора  про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9 частини першої статті 284 КПК, у кримінальному провадженні щодо того ж діяння, що розслідувалось із дотриманням вимог щодо підслідності.

Крім того проектом Закону передбачено внесення змін до статті 315 КПК з метою встановлення додаткових гарантій захисту особи, у житлі чи іншому володінні якої здійснено обшук із застосуванням відофіксації, від розголошення відомостей про особисте та сімейне життя чи обставин, які принижують гідність особи. Пропонується встановити, що з метою підготовки до судового розгляду суд розглядає клопотання учасників судового провадження про здійснення судового розгляду у закритому судовому засіданні, та вирішує це питання згідно з вимогами статті 27 КПК.

З метою захисту прав суб’єктів господарювання під час здійснення досудового розслідування проектом Закону також пропонуються зміни до Закону України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави», згідно з якими  розширено повноваження Кабінету Міністрів України у сфері здійснення контролю з метою узагальнення відомостей про порушення прав чи законних інтересів осіб правоохоронними органами та підготовки керівникам цих органів обов’язкових до розгляду рекомендацій.

Парламент прийняв розроблений урядом та Міністерством юстиції України спільно з парламентарями та експертами законопроект, який зупинить маски-шоу на підприємствах. Дякую всім представникам бізнес-асоціацій та громадських структур, які долучилися до розробки законопроекту МаскиШоуСтоп, та депутатам, які його оперативно розглянули і прийняли в цілому. Ми сказали, що зупинимо маски-шоу, і ми це зробили! Що ми маємо в результаті: Докази, отримані під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації — визнаються недопустимими. Докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника – визнаються недопустимими. Запроваджується обов’язкова звуко- і відеофіксацію проведення обшуку. Докази, отримані в ході обшуку та не зафіксовані технічними засобами, визнаються недопустимими. Забороняється вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп’ютерної техніки, серверів та мобільних телефонів суб’єктів підприємницької діяльності. Забороняється повторне порушення закритих кримінальних проваджень. Заявнику надається право отримати підтвердження реєстрації кримінальної справи. Забезпечуються розумні строки провадження кримінальної справи: гарантується право оскарження бездіяльності слідчого та право внесення клопотання про застосування розумних строків провадження», — про це на своїй сторінці у Facebook міністр юстиції України Павло Петренко.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

3 грудня 2021
Плюси та мінуси бюджетного закону 5600 в частині оподаткування АПК
Ухвалення у другому читанні та в цілому закону №5600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України...
2 грудня 2021
Закон 5600 – податкові зміни для агросектору: мінімальна плата за землю, оподаткування птахівників, акцизи
Законопроект 5600 вносить такі податкові зміни для роботи агросектору: для власників паїв – мінімальне податкове навантаження (МПЗ) на1 га...
29 листопада 2021
Іван Чайківський: Нагальним є ухвалення у парламенті закону про торгівлю
Бюджет 2022 року і держпідтримка АПК в сумі 4,6 млрд грн, прийняття закону про об’єднання водокористувачів (ОВК), державне регулювання цін на...