АЧС — «удар» по репутації свинини як виду м’яса
АЧС — «удар» по репутації свинини як виду м’яса

Те, що африканська чума свиней є фактором здорожчання м’яса — міф, але очевидно, що захворювання нанесло «удар» по репутації свинини як виду м’яса. Таку думку висловила віце-президент асоціації «Свинарі України» Оксана Юрченко.

Кількість випадків АЧС в Україні уже перевищила показники минулого року: зафіксовано 92 спалахи проти 91 за 2016 р. З огляду на природу захворювання, у 2018 р. випадків буде ще більше.

Далекоглядні виробники за роки присутності АЧС вклали інвестиції у покращення біобезпеки і це дало свої результати — цьогоріч спалахи «африканки» не реєструвалися серед великих господарств. Хвороба «зачепила» маленькі ферми (до 1000 голів). А це, по суті, «аматорське» ведення бізнесу, такі виробники не готові вкладати значні кошти у біобезпеку.

За словами Юрченко, на поширення АЧС впливає низка факторів. Зокрема, відсутня ідентифікація поголів’я свиней у присадибному секторі (нині такі господарства — основний фактор поширення хвороби), реєстр переміщення поголів’я. Це зменшує можливість Держпродспоживслужби відслідковувати та контролювати ситуацію із поголів’ям у населення.

Звісно, АЧС — це один із факторів ризику для галузі. Але говорити про те, що через африканську чуму в Україні різко скоротиться поголів’я, не можна. Згідно з аналітичними даними, у зонах ураження АЧС було ліквідовано близько 60 тис. голів (і промислові, й присадибні господарства). Для українського свинарства така цифра не є критичною», — вважає експерт.

Вона додає, те, що АЧС є фактором здорожчання м’яса — взагалі міф.

Коли стається спалах і про нього говорять скрізь — у ЗМІ, приватних розмовах тощо, це негативно впливає і на споживача, і на тих, хто хоче продати м’ясо. Дуже часто інформація доноситься до людей некоректно. Почувши про вірус, покупці самі відмовляються від свинини. А під час паніки на ринку, зокрема в регіоні спалаху, присадибники та перекупники намагаються продати побільше м’яса. Відповідно, що більше його потрапляє на прилавки, то відчутніше падає ціна», — пояснює віце-президент асоціації.

За її словами, АЧС, насамперед, — це «удар» по репутації свинини як виду м’яса.

Основний негативний наслідок від «африканки» — неможливість збувати свинину на більшість зовнішніх ринків. Тобто, на теперішній момент, ми маємо лише кілька альтернатив. Це Грузія, з якою Україна тісно співпрацює. Ця країна також позитивна на АЧС. Туди «їде» майже 70% свинини і тисячі живих свиней. Інші ринки для нас закриті. І, відповідно, поки в Україні є африканська чума свиней вони не відкриються. Звісно, можна говорити про певні країни Африки, азійського напрямку, найближчих сусідів — Грузію, але це й усе», — зазначає Юрченко.

Вона додає, якщо свинарство продовжуватиме розвиватися далі, а ринків збуту не буде, це призведе до перевиробництва, що негативно вплине на ціну.

А просідання ціни, яке тримається упродовж довгого періоду, — сигнал для виробника до звуження бізнесу», — підсумувала Оксана Юрченко.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

До теми

8 вересня 2017
Дніпропетровські фермери роблять із лісосмуг свинячий цвинтар
Через АЧС збут свиней в Україні та за її межами значно ускладнився. Про це повідомляє Kurkul.com. Як розповів один із власників...
31 серпня 2017
Відеоновини. Випуск 31.08.2017
У цьому випуску Ви побачите:  1. Аграрії можуть зупинити сільгоспроботи через проблеми зі сплатою ПДВ2. Коли запрацює зона вільної...
31 серпня 2017
На Київщині гинуть свині від африканської чуми
На території колишнього складу хімічних добрив, на околиці с. Фарбоване Яготинського району Київської області було виявлено чотири трупи домашніх...

Вибір редакції

9 квітня 2025
Артем Гудков: До серпня 2025 року хочемо запустити перший пілотний український агровиробничий кластер в Танзанії
Ринок Африки – стратегічна перспектива для українського агросектору та агрокомпаній, які хочуть масштабувати свій бізнес та посилитися...
20 червня 2025
Агросектор в очікуванні нового врожаю: що буде з експортом і цінами на зернові?
Що бдуе з цінами на зернові (пшениця, кукурудза, соя, ріпак, кукурудза) урожаю 2025 року? Розповів у блозі на AgroPolit.com співвласник,...
19 червня 2025
Експортна стратегія України 2030 року: як не втратити аграрні ринки?
Генрі КіссінджерХто контролює нафту, той контролює держави; хто контролює продовольство, той контролює людей! Уряд готує нову «Експортну...