Через 10—15 років в Україні може не залишитися чорноземів — прогноз
Через 10—15 років в Україні може не залишитися чорноземів — прогноз

З 2000 року вміст гумусу в українських ґрунтах впав на 3,36% — до 3,14%, і якщо так триватиме й далі, то через 10—15 років в Україні не залишиться чорноземів. Таку думку висловив економіст IMF group Ukraine Григорій Кукуруза під час круглого столу на тему: «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?» 28 липня в Києві.

За словами фахівця, багато хто дотримується думки, що 450 депутатів хочуть продати національне багатство країни і на цьому заробити, але насправді ситуація є абсолютно протилежною.

Україна не може забезпечити достатній рівень своєї продовольчої безпеки. Попри рекордний урожай минулого року в 66 млн т, і те, що ми за 8-ма позиціями увійшли до ТОП-10 експортерів, є значні проблеми. Ми експортуємо сировину. І тут немає чим пишатися», — зазначає Кукуруза.

На його думку, в українському аграрному секторі існує низка диспропорцій, які заважають розвиватися. Більш того, такі неврегулювання призводять до того, що Україна втрачає свою гордість — чорноземи.

Перша біда – роздрібний ринок оренди. Фермерське господарство, яка бажає розвиватися, мусить брати землі в оренду. Це призводить до того, що 50% земель, які обробляються, – в оренді. 60% з цих земель перебувають у короткостроковій оренді до 10 років», — зазначає економіст.

Так, часто складається ситуація, коли підприємці, які працюють на орендованих землях, не дбають про майбутнє. Одна з причин — небажання вкладати в те, що по праву їм не належить. Вирощують те, що дасть прибуток якнайшвидше, і не дотримуються правил, які зберігають ґрунти.

Із 2000 року вміст гумусу в українських ґрунтах впав на 3,36% — до 3,14%. При цьому, землі з вмістом гумусу нижче від 2,5% чорноземами вже не вважаються. Ці ігри з продовженням мораторію призведуть до того, що через 10—15 років у нас не залишиться чорноземів, про які ми так багато говоримо», — підраховує Кукуруза.

Другою проблемою він вважає монополізацію. І тут проблема не тільки в тому, що збільшилась питома вага агрохолдингів. (Тільки з 2005-го по поточний рік — з 8% вже до 17%). Але гірше, що водночас падають обсяги виробництва малих та середніх фермерів. Таким підприємцям потрібна своя земля, щоб вони могли виготовляти ту продукцію, якої немає у великих холдингів.

Також ми говоримо про іноземні компанії. Так от, вони вже в Україні. Наразі 1 млн га сільськогосподарської землі орендується транснаціональними корпораціями, які вирощують прості сировинні культури – рапс, соняшник та пшеницю. Подібну структуру потрібно змінити», — зазначає фахівець.

За його словами, відкриття ринку землі з усіма продуманими запобіжниками — це шлях до розвитку сільського господарства.

Що ми маємо в сухому залишку? Або ми проведемо земельну реформу, яка передбачає цивілізовані правила гри (ринок землі з обмеженнями, виключно для громадян України). Або буде просто зняття мораторію з 1 січня 2018 року без будь-яких запобіжників, яке дискредитує земельну реформу. У такому разі фермери не отримують захисту та можливостей для розвитку. Саме тому, говорячи про земельну реформу, потрібно розуміти підібраний під Україну формат», — підсумував Григорій Кукуруза.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

21 липня 2017
Українські чорноземи планують вивозити вагонами — заява
Катар планує вивозити українські чорноземи для створення у провінції Баладіят Еш-Шамаль оазу землеробства. Про це повідомив народний депутат Олексій...
13 липня 2017
Мораторій — причина буму агрохолдингів
Завдяки мораторію створюються дуже сприятливі умови для розвитку агрохолдингів. Таку думку висловив експерт із земельних питань Андрій Мартин,...
27 червня 2017
Депутат хоче ввести персональний земельний мораторій на майно Тимошенко
Олексій Мушак просить підтримати ініціативу Ігоря Петриченка щодо всеукраїнського мораторію на продаж особистої власності Юлії Тимошенко. Про це...

Вибір редакції

16 червня 2021
Порядок та напрямки отримання держпідтримки українським виробникам зрошувальної техніки – офіційно
Представникам АПК відвоювали фінансову підтримку українських виробників зрошувальної техніки з бюджету на 2021 рік. Це випливає із аналізу проекту...
4 червня 2021
Виноробство в Україні: сучасний стан і перспективи
Голова громадської спілки «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України»  Володимир Печко розповів про сучасний стан...
8 червня 2021
Нові інструменти та процедури у процесі просторового планування та впорядкування земель
Якщо вести мову про комплексні плани просторового розвитку громад, які вже сьогодні передбачені новим земельним законодавством і будуть...