Аграрії звернулися до Президента і прем’єр-міністра з вимогами щодо ринку землі
Аграрії висувають свої вимоги щодо ринку землі

Керівники найбільших аграрних об’єднань України звернулися до влади з вимогами щодо запуску ринку землі с/г призначення. Про це повідомляє прес-служба ВАР.

Аграрії, чиї інтереси вони представляють, занепокоєні відсутністю діалогу в розробці найбільш важливого земельного законопроекту з часів незалежності України, вважають оприлюднений урядом законопроект загрозою для аграрної галузі країни і просять про зустріч з прем’єром для обговорення своїх вимог. 

Відповідні звернення до Президента України, прем’єр-міністра, Голови Верховної Ради, голів парламентських депутатських фракцій та груп підписали очільники Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР), Асоціації «Свинарі України» (АСУ), Асоціації виробників молока України (АВМ), Національної асоціації цукровиків України «Укрцукор», ГС «Аграрний союз України», Асоціації «Союз птахівників України» та Асоціації фермерів та приватних землевласників України.

Як відомо, згідно з Меморандумом з МВФ про економічну та фінансову підтримку, прийняття Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується у травні 2017 року. Це дозволить діючому мораторію на продаж с/г земель втратити силу з кінця поточного року, а ринку землі почати діяти з 1 січня 2018 року.

Урядовий законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» був оприлюднений 12 квітня 2017 року. Запропонована Кабміном модель ринку викликає глибоке занепокоєння українських аграріїв, адже вона порушує їхні законні інтереси.

По-перше, даний законопроект у разі прийняття позбавить переважну більшість с/г виробників права на придбання землі. Таким чином закладаються привілеї для певних суб’єктів, які зможуть купувати землю без конкуренції. Водночас ті, хто мав би стати ключовим учасником ринку с/г землі, — аграрні підприємства, які дійсно на ній працюють, — залишаються поза цим ринком, а новими власниками української землі с/г призначення стануть люди, які не мають ніякого відношення до аграрного товаровиробництва.

Більш того, такий підхід прямо суперечить статті 14 Конституції України, якою встановлено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону. При цьому статтею 13 Конституції України передбачена рівність усіх суб’єктів права власності перед законом», — йдеться у зверненні.

По-друге, ринок землі має передбачати не лише наявність об’єкту купівлі-продажу (землі), а й бути забезпечений грошовими коштами. Але, за даними Проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах України», банки не кредитують під заставу землі, що не перебуває під мораторієм, через високі ризики. Вони обумовлені помилками та відсутністю інформації в Державному земельному кадастрі, який наповнений лише на 69,8%, та Реєстрі прав на нерухоме майно (наповнений лише на 13,8%). Позицію банківських установ щодо кредитування під заставу землі яскраво ілюструє коефіцієнт ліквідності земельних ділянок, який Нацбанк встановив на рівні лише 0,35 (аналогічний показник для автомобіля чи квартири 0,75).

За наявності цих проблем і відсутності прописаних в урядовому законопроекті шляхів їхнього вирішення запуск ринку землі з 1 січня 2018 року є вкрай передчасним і призведе до непоправних наслідків для економіки й нацбезпеки України. Згідно з аналізом аграріїв, потенційними негативними наслідками стануть, зокрема, втрата земельного банку, блокування банківського кредитування і залучення капіталу в Україну, а відтак — втрачені можливості для зростання — без залучення іноземних інвестицій не буде і очікуваного росту споживання, що стимулює розвиток національної економіки та зростання ВВП.

Саме тому аграрії вимагають від влади провести спільну зустріч за участі Прем’єр-міністра, міністра аграрної політики та продовольства, керівників та членів Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, представників провідних аграрних асоціацій та Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад».

Своє звернення сільськогосподарські об’єднання підкріпили аналізом поточної ситуації у земельних відносинах в Україні і запропонованих законопроектів, опитуванням керівників і власників 485 українських агропідприємств, яке проводилось 27 квітня під час Agri Invest Forum 2017, щодо їхнього бачення ринку с/г землі та консолідованими вимогами аграріїв щодо запровадження ринку землі в Україні.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...