Головний «кріейтор» земельної реформи проти довгострокової оренди
Головний «кріейтор» земельної реформи проти довгострокової оренди

Дискусія щодо альтернативи впровадження ринку землі сільськогосподарського призначення через удосконалення договорів оренди суперечить бізнес-логікі. Про це на своїй сторінці у Facebook пише перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

«Дискусія щодо відкриття ринку землі, яку довгий час доводилося підтримувати хіба що не силоміць, нарешті набуває формату загальнонаціональної. У ході обговорення, зокрема, можна почути, що альтернативою впровадженню ринку може бути опція оренди, удосконалена можливістю використовувати такі договори в якості застави. Однак навіть якщо не зважати на грубе порушення діючим мораторієм конституційних прав громадян (а не зважати на це не можна ні з юридичної, ні з етичної точки зору), то теза про універсальність формату оренди не витримує перевірки бізнес-логікою», – заявив він.

На його думку, через мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення ринок оренди землі є занадто великим – в рік договорів оренди землі укладається на близько півтора млн гектарів.

Зараз в Україні ринок оренди через відсутність альтернативного варіанту земельних відносин є надактивним. Понад половину сільськогосподарського земельного фонду (16,6 млн га приватних земель і майже 5 млн га державних) передано в користування. У порівнянні з європейськими країнами, в яких запущено ринок землі, кількість земельних трансакцій у нас є критично-високою. Так, якщо в ЄС операції оренди та передачі прав власності на землю охоплюють всього 2% площі земель, то в Україні, за даними Моніторингу Світового банку, тільки ринок оренди досягає 4,27%. Тобто щорічно фермерам доводиться переоформляти від 1,14 млн га до 1,56 млн га, що, очевидно, негативно відображається на їх кінцевій рентабельності. І лише низька вартість оренди робить такі операції виправданими – за рахунок пайовиків», – каже перший заступник міністра.

Разом з цим, за словами політика, зняття мораторію не повинно йти врозріз інтересів орендрів.

Крім адміністративних витрат, формат тимчасового користування має й інші недоліки – він надає високоризикованого статусу проектам із довгим терміном окупності, а також не створює умов для дбайливого використання землі. Безумовно, зняття мораторію не повинно зруйнувати існуючу систему взаємовідносин в АПК і інтереси поточних орендарів мають бути захищені. Однак у державі нарешті має бути утворена повноцінна власність на землю, а права власників паїв розблоковані від штучних обмежень», – додав Максим Мартинюк.

Втім, як раніше писав AgroPolit.com, така думка першого заступника йде врозріз баченню відкриття ринку землі с/г призначення самого міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового. Очільний відомства минулого місяця заявив, що основою концепції земельної реформи в Україні має стати запровадження купівлі-продажу та застави прав оренди земельної ділянки.  

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

9 грудня 2019
Роман Лещенко: Мораторій – це найкраща форма розкрадання української землі
Уповноважений президента з земельних питань Роман Лещенко розповів AgroPolit.com в ексклюзивному інтерв'ю про свої відносини з Володимиром Зеленським...
9 грудня 2019
Діджиталізація у сфері земельних відносин
Чому «оцифровування» неймовірно актуальне для України? Діджиталізація — буквально «оцифровування» — у широкому...
6 грудня 2019
Обіцяли – зробили? Як оцінила агроспільнота перші 100 днів уряду
Агроспільнота оцінила 100 днів роботи нового уряду з розвитку сектору. Для цього AgroPolit.com провів опитування «Відповідають за...