З початку року Україна збільшила експорт агропродукції на 40%
З початку року Україна збільшила експорт агропродукції на 40%

За даними Державної служби статистики України, експорт агропродовольчої продукції у січні-березні 2017 року склав $4,6 млрд. Про це повідомляє заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», член-кореспондент НААН Микола Пугачов.

Це перевищило на $1,3 млрд – майже на 40% –  відповідний показник I кварталу 2016 року. 

Основними ринками збуту залишаються три регіони – країни Азії, Африки та ЄС. Загалом на них припадає близько 90% вартості українського експорту сільгосппродукції.

Позицію основного імпортера вітчизняної агропродукції утримують азійські країни, які за січень-березень 2017 року закупили українського продовольства на $2,0 млрд, зазначив експерт. Частка Азії за цей період склала 43,5% від загального експорту аграрної продукції.

Понад чверть вітчизняного експорту сільгосппродукції – 28,3% – припадає на країни Європейського Союзу. За січень-березень 2017 року вони закупили українського продовольства на $1,3 млрд.

Обсяги експорту до країн Африки склали 0,8 млрд дол. США – 17,4% від загального експорту аграрної продукції.

Характерною ознакою I кварталу 2017 року стало збільшення обсягів поставок української агропродовольчої продукції до всіх основних регіонів», - зауважив  Пугачов.

Найбільше виріс експорт до азійських та африканських країни.

Намітилося пожвавлення експорту вітчизняної сільгосппродукції до країн СНД, у торгівлі з якими в останні роки спостерігалося стабільне падіння. Країни цього регіону за січень-березень 2017 року імпортували українського продовольства на $0,3 млрд, що склало 6,5% від загального експорту аграрної продукції.

За результатами І кварталу 2017 року рейтинг країн – імпортерів вітчизняної агропродукції очолила Індія, яка закупила українського продовольства на $683 млн.

На другому місці – Єгипет, який імпортував з України сільгосппродукції на $455 млн.

Значну виручку українські експортери отримали також з Іспанії ($297 млн), Ірану ($255 млн), Італії ($228 млн), Туреччини та Нідерландів (по $226 млн).

Ці сім країн забезпечили понад 50% доходів від експорту продукції агропромислового комплексу у І кварталі 2017 року», - зазначив Микола Пугачов.

Визначальними позиціями у товарній структурі вітчизняного агропродовольчого експорту залишаються зернові культури (за рахунок кукурудзи і пшениці), насіння олійних (в першу чергу, соя), олія (в основному, соняшникова) та продукція харчової промисловості. Їх спільна частка перевищує 90% в аграрному експорті.

По всіх перерахованих групах продукції зафіксовано зростання експортних доходів відносно січня-березня 2016 року», - зауважив експерт.

Найбільші частки у загальній вартості закупівель українського зерна мають Єгипет (16,2%), Індія (11,0%), Іспанія (9,7%), Нідерланди (7,6%), Іран та Італія (по 6,8%), а також Ізраїль (5,5%). Разом з Тунісом та Південною Кореєю на ці країни припадає понад 70% вартості наших поставок зернових культур на зовнішні ринки.

Олійні культури принесли найбільші доходи від експорту до Туреччини (26,0%), Ірану (22,1%), Єгипту (15,0%), Ізраїлю (5,7%), Італії (5,2%) та Португалії (4,6%), що в сумі становило понад 75%.

Домінуючим покупцем жирів і олій українського виробництва традиційно виступає Індія з часткою 37,2%. Решта основних країн-імпортерів помітно відстають від неї: Китай (9,6%), Іспанія (7,4%), Нідерланди (4,7%), Італія (4,6%), Єгипет та Ірак (по 4,5%). За результатами І кварталу 2017 року спільна частка цих країн перевищує 70% у загальній вартості експорту товарів цієї групи.

В групі залишків та відходів харчової промисловості визначальною експортною позицією для України традиційно стала макуха. Вона вивозилася переважно до Туреччини (16,5%), Франції (10,9%), Білорусі (10,6%), Іспанії (8,1%), Італії (5,8%), Польщі (5,7%), а також Марокко, Індії та Нідерландів. Ці країни забезпечили вітчизняним експортерам більше 70% доходів від  реалізації макухи.

Майже вдвічі у порівнянні з минулим роком виросла вартість експорту м’яса українського виробництва. Це відбулося завдяки триваючій широкій географічній диверсифікації та закріпленні на нових ринках збуту після втрати російського.

У січні-березні 2017 року вітчизняна м’ясна продукція найбільшим попитом користувалася у Єгипті (12,5%), Нідерландах (12,1%), Азербайджані (9,5%), Білорусі (8,7%), Іраку (7,8%). Помітну роль у структурі закупівель відіграють також Об’єднані Арабські Емірати, Гонконг, Грузія, Казахстан, Саудівська Аравія та В’єтнам. Перелічені країни в I кварталі 2017 року акумулювали близько 80% всієї вартості експорту Україною м’ясопродуктів», - підсумував Пугачов.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...