Нестача добрив може скоротити експорт на 10 млн т пшениці і 5 млн т кукурудзи
Нестача добрив може скоротити експорт на 10 млн т пшениці і 5 млн т кукурудзи

Кабміну необхідно вирішувати питання дефіциту азотних добрив, інакше восени уряд зіткнеться в проблемою недобору врожаю і експорту зернових. Про це говориться в аналітичних даних, презентований «Союзом хіміків України» та Федерація роботодавців України (ФРУ). Нагадаємо, що за підрахунками установ, нехватка добрив на внутрішньому ринку – 34% (аміачної селітри – 25%, КАС – 39%, карбаміду – 40%).

«Якщо дефіцит азоту не буде заповнений, то збір пшениці ризикує скоротитися, щонайменше, до 18,8 млн. т, кукурудзи – до 22,4 млн. т. Валовий збір цукрових буряків та сої взагалі знаходиться під загрозою, сільгоспвиробники можуть просто не отримати урожай взагалі», – говориться в аналітичних даних, розповсюджених ФРУ та СХУ.

За їхніми розрахунками, в травні-червні 2017 року постане питання, яка частина врожаю експортувати, а який резервувати для внутрішнього ринку.

За результатами 2016 року на внутрішній ринок України було поставлено 12,3 млн. т пшениці, 9 млн. т кукурудзи, 1,6 млн. т цукру, 1,7 млн. т сої. Якщо приблизно ці обсяги будуть зарезервовані і в 2017 році, а на експорт відправиться залишок, то падіння з експорту складе до 10 млн. т пшениці, до 5 млн. т кукурудзи, а плани з розвитку експорту продукції цукрових і соєвої промисловості виявляться взагалі під загрозою зриву. При негативному розвитку подій Україна може недоотримати як мінімум $ 2,5 млрд. експортної виручки», – говориться в прес-релізі.

Серед інших наслідків дефіциту добрив аналітики СХА і ФРУ називають наступні:

- скорочення виручки від експорту сільськогосподарських культур як мінімум на $ 2,5 млрд призведе до падіння аграрної складової ВВП на 75-80 млрд грн;

- прогнозований на грудень курс долара в 30-32 грн/долар може бути досягнутий у вересні-жовтні;

- відсутність сезонного зниження цін на продукти харчування; зростання інфляції до 12% з прогнозованих 9,1%;

- зростання цін на всі імпортні товари, а особливо – бензин і дизельне паливо, може привести до нового витка зростання цін на всі товари.

«У цьому році посівні роботи в зв'язку з ранньою весною почалися раніше, ніж звичайно, посівна кампанія закінчиться в кінці квітня. Аграрії ще може встигнути довнести добрива, якщо їх поставки на внутрішньому ринку відновиться найближчим часом. Крайній термін поставок добрив – 20-25 квітня, внесення – 25-30 квітня... Ситуація може бути врегульована в разі негайного запуску, щонайменше, двох хімічних підприємств (черкаського Азоту і РівнеАзоту), а також введення в дію рішень про застосування антидемпінгових мит на імпортні добрива », – сказано в розрахунках ФРУ та СХУ», – наголошують у СХУ та ФРУ.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...