Нестача добрив може скоротити експорт на 10 млн т пшениці і 5 млн т кукурудзи
Нестача добрив може скоротити експорт на 10 млн т пшениці і 5 млн т кукурудзи

Кабміну необхідно вирішувати питання дефіциту азотних добрив, інакше восени уряд зіткнеться в проблемою недобору врожаю і експорту зернових. Про це говориться в аналітичних даних, презентований «Союзом хіміків України» та Федерація роботодавців України (ФРУ). Нагадаємо, що за підрахунками установ, нехватка добрив на внутрішньому ринку – 34% (аміачної селітри – 25%, КАС – 39%, карбаміду – 40%).

«Якщо дефіцит азоту не буде заповнений, то збір пшениці ризикує скоротитися, щонайменше, до 18,8 млн. т, кукурудзи – до 22,4 млн. т. Валовий збір цукрових буряків та сої взагалі знаходиться під загрозою, сільгоспвиробники можуть просто не отримати урожай взагалі», – говориться в аналітичних даних, розповсюджених ФРУ та СХУ.

За їхніми розрахунками, в травні-червні 2017 року постане питання, яка частина врожаю експортувати, а який резервувати для внутрішнього ринку.

За результатами 2016 року на внутрішній ринок України було поставлено 12,3 млн. т пшениці, 9 млн. т кукурудзи, 1,6 млн. т цукру, 1,7 млн. т сої. Якщо приблизно ці обсяги будуть зарезервовані і в 2017 році, а на експорт відправиться залишок, то падіння з експорту складе до 10 млн. т пшениці, до 5 млн. т кукурудзи, а плани з розвитку експорту продукції цукрових і соєвої промисловості виявляться взагалі під загрозою зриву. При негативному розвитку подій Україна може недоотримати як мінімум $ 2,5 млрд. експортної виручки», – говориться в прес-релізі.

Серед інших наслідків дефіциту добрив аналітики СХА і ФРУ називають наступні:

- скорочення виручки від експорту сільськогосподарських культур як мінімум на $ 2,5 млрд призведе до падіння аграрної складової ВВП на 75-80 млрд грн;

- прогнозований на грудень курс долара в 30-32 грн/долар може бути досягнутий у вересні-жовтні;

- відсутність сезонного зниження цін на продукти харчування; зростання інфляції до 12% з прогнозованих 9,1%;

- зростання цін на всі імпортні товари, а особливо – бензин і дизельне паливо, може привести до нового витка зростання цін на всі товари.

«У цьому році посівні роботи в зв'язку з ранньою весною почалися раніше, ніж звичайно, посівна кампанія закінчиться в кінці квітня. Аграрії ще може встигнути довнести добрива, якщо їх поставки на внутрішньому ринку відновиться найближчим часом. Крайній термін поставок добрив – 20-25 квітня, внесення – 25-30 квітня... Ситуація може бути врегульована в разі негайного запуску, щонайменше, двох хімічних підприємств (черкаського Азоту і РівнеАзоту), а також введення в дію рішень про застосування антидемпінгових мит на імпортні добрива », – сказано в розрахунках ФРУ та СХУ», – наголошують у СХУ та ФРУ.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

23 вересня 2021
Огляд законопроєкту про організацію водокористувачів та меліорацію
Юрист Kosovan Legal Group Валентин Бичек проаналізував законопроект 5202 про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної...
22 вересня 2021
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань...
21 вересня 2021
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...