Раді запропонували два шляхи консолідації земель у великі масиви
Раді запропонували два шляхи консолідації земель у великі масиви

У парламенті обговорили два шляхи консолідації земель. Про це на своїй сторінці Facebook повідомляє голова підкомітету з питань земельних відносин Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Кулініч. 

Ініціатор - комітет ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин, який організував круглий стіл «Консолідація земельних ділянок, розташованих у масивах земель сільськогосподарського призначення».

На засіданні розглядалося 2 законопроекти - №6049 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації використання масивів земель сільськогосподарського призначення» (ініціатори законопроекту: Івченко Вадим Євгенович, Лабазюк Сергій Петрович, Кириленко Іван Григорович, Одарченко Юрій Віталійович, Козаченко Леонід Петрович) та №6049-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (ініціаторами законопроекту виступили 24 народні депутати). 

Проблема консолідації земель надзвичайно гостро стоїть в аграрному секторі, і вона ніяк не вирішувалася протягом дуже довгого часу.

Корінь проблеми консолідації, на вирішення якої направлені обидва законопроекти – у розпаюванні земель колишніх колгоспів, яке відбулося у 90-х-2000-х роках по всій країні. Саме непродумана методологія паювання призвела до того, що масиви земель були розділені на значну кількість земельних ділянок. Причому переважна більшість їх власників не використовувала і ніколи не буде використовувати їх самостійно. Якщо б цей факт було передбачено з самого початку, ми б зараз не ламали голову з приводу консолідації», - вважає народний депутат Олег Кулініч.

Депутат підкреслює, що сьогодні спостерігається підвищення відсотку так званих одноосібників. І це, з одного боку, слід вітати, адже це – зайнятість і шлях до створення середнього класу на селі. Але в якій ситуації опиняється цей одноосібник? «Земельна ділянка, яка йому належить, зазвичай розташована всередині масиву. Для того, щоб дістатись до неї, потрібно прокласти дорогу по іншим ділянкам. Це, звісно, створює безліч перешкод орендарям. Сільськогосподарська техніка не буде ходити «зигзагами» і оминати ділянки всередині поля. Масив, який обробляється, повинен мати чіткі замкнені контури, інакше ефективність його використання суттєво знижується. В результаті ми маємо зниження ефективності обробітку земель та постійний конфлікт між одноосібником і орендарем.

Є й інша проблема.

Усі ми знаємо ситуацію, коли на одному полі працюють одночасно декілька орендарів. Земельні ділянки кожного орендаря хаотично розкидані по всьому масиву. На практиці орендарі за усною домовленістю просто ділять масив на декілька частин, і кожен використовую свою. Але юридично це ніяк не оформлюється», - розповідає Кулініч

На його думку, з юридичної точки зору кожен такий орендар – правопорушник, адже він використовує не тільки свою ділянку, а й ділянки іншого орендаря. За самовільне зайняття земель є адміністративна і навіть кримінальна відповідальність. Ця проблема взята на озброєння рейдерами. Достатньо орендувати одну–дві ділянки посеред поля і вимагати кошти за відмову використовувати їх самостійно.

Тому я вважаю, що завдання нашого Комітету – знайти комплексне та збалансоване рішення проблеми. Ми маємо встановити правила співжиття на одному масиві декількох землекористувачів. Причому зробити це так, щоб інтереси кожного не постраждали. Ми з колегами у якості вирішення цієї проблеми пропонуємо законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» (р.№ 6049-1)», - підкреслює депутат.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 липня 2017
Запропоновано механізм передачі земель, які залишилися в колективній власності
Аграрний комітет парламенту прийняв за основу проект Закону №6049-1 від 23.02.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо...
22 березня 2017
Як побороти «шахматку» на українських полях
Відома ситуація: на одному полі є декілька орендарів. Деякі з них здають свої паї в оренду, інші — обробляють самостійно. Паї і тих, і тих...

Вибір редакції

17 вересня 2020
Приречені на сМЕРТь: у міністерстві пояснили, як аграріям компенсуватимуть збитки
Декілька років поспіль українські аграрії страждають від несприятливих погодних умов і наслідків зміни клімату. Особливо дістається фермерам півдня...
14 вересня 2020
Розвиток українсько-китайської співпраці: загрози й можливості
Якщо проаналізувати стан українсько-китайського співробітництва у 2014-2019 рр., помітно, що політичний діалог із КНР уже не такий динамічний,...
11 вересня 2020
Поради уряду: як вирішити проблему посухи – агрострахування, зменшення ставки ПДВ, пільгова «нічна» електроенергія
Ще навесні 2020 року у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України анонсували надання грошової компенсації...