Аграрний комітет звернувся до Президента щодо проблеми АЧС
Аграрний комітет звернувся до Президента щодо проблеми АЧС

Сьогодні на засіданні Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин першим питанням на розгляді було - епізоотична ситуація щодо АЧС, шляхи попередження та подолання. Про це повідомляє на своїй сторінці Facebook заступник голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин в Верховної Ради Олександр Бакуменко.

Нагадаємо, з початку 2017 року в Україні виявлено 36 випадків АЧС (станом на 16.02.2017), у тому числі вперше на території Тернопільської, Донецької, Херсонської та Дніпропетровської областей.
Останній випадок АЧС зареєстровано 16.02.2017 в м. Лубни Полтавської області.

Він привів останню статитистику. "Всього, з 2012 року на території України зареєстровано 184 випадки захворювання на АЧС в 22 областях України. Станом на 16.02.2017 карантин діє у 41 неблагополучному пункті по АЧС в Миколаївській (1), Одеській (1), Полтавській (8), Київській (2), Хмельницькій (2), Кіровоградській (3), Закарпатській (1), Луганській (4), Харківській (5), Тернопільській (1), Донецькій (1), Херсонській (3), Дніпропетровській (3), Вінницькій (3), Рівненській (1), Черкаській (1), Чернігівській (1) областях.При проведенні заходів з ліквідації АЧС з 2012 року в епізоотичних осередках вилучено та знищено понад 120 тис. голів свиней: 2014 р. - 339 гол.; 2015 р. - 67832 гол.; 2016 р. - 51927 гол.; 2017 р. - понад 2800 голів", - говорить депутат. 

Відповідно до інформації обласних державних адміністрацій станом на 10.01.2017 збитки за вилучених внаслідок проведення карантинних заходів свиней в особистих селянських господарствах з 2012 року склали 14,18 млн грн, пояснює він, а в спеціалізованих свинарських господарствах – 115,96 млн грн.

Враховуючи динаміку розповсюдження захворювання впродовж 2014-2016 років та здатність вірусу АЧС за короткий проміжок часу поширюватися на значні території, у 2017 році можна очікувати біля 200 випадків захворювання, при цьому кожен 4-й випадок ймовірно буде в свиногосподарстві, в першу чергу, з низьким рівнем біозахисту. Прояв хвороби у 100 населених пунктах призведе до витрат у сумі понад 40 млн грн (з розрахунку 200 гол. свиней в населеному пункті, середня вага 80 кг та ціна 25 грн за 1 кг). При цьому збитки значно зростуть якщо АЧС буде виявлено у великих населених пунктах (районні центри) та регіонах з високою щільністю свинопоголів’я. Якщо тенденція до розповсюдження АЧС зберігатиметься протягом найближчих років - втрати поголів’я до 2020 року перевищать 1,2 млн голів чи 4 млрд грн, а непрямі втрати зростуть на 5-7,5 млрд гривень", - каже Бакуменко. 

Члени  аграрного комітету одноголосно прийняли рішення звернутия до  Президента. Подаємо зміст документу без змін. 

Проект рішення за результатами обговорення, з метою забезпечення дієвого контролю за дотриманням ветеринарного законодавства та недопущення поширення збудників особливо небезпечних хвороб тварин:
1. Звернутись до Президента України щодо необхідності надання доручення головам обласних державних адміністрацій стосовно забезпечення виконання рішень Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України та здійснення невідкладного відшкодування вартості вилучених свиней відповідно до рішень державних надзвичайних протиепізоотичних комісій.

2. Звернутись до Прем’єр-міністра України В.Б. Гройсмана щодо надання згідно з Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відповідного доручення Прем’єр-міністра України про проведення протягом 2017 року позапланових заходів державного ветеринарно-санітарного контролю (нагляду) щодо суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з вирощуванням, утриманням, реалізацією живих свиней, їх забоєм, переробкою та обігом продукції з них.
3. Рекомендувати Кабінету Міністрів України:
     3.1. Передбачити в проекті Закону України «Про Державний бюджет
на 2018 рік» фінансування державних лікарень та лабораторій ветеринарної медицини із загального фонду державного бюджету.
     3.2. Забезпечити невідкладну передачу цілісних майнових комплексів лабораторних центрів Міністерства охорони здоров'я України в підпорядкування Держпродспоживслужби (відповідно до потреби) з метою належного розміщення її територіальних органів.
     3.3. Прискорити внесення на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів із біологічної безпеки та збереження тваринництва в Україні».
    3.4. Підготувати і внести на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України щодо внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно підвищення відповідальності осіб, дії яких призвели до розповсюдження небезпечних хвороб тварин.
    3.5. Доручити Державній регуляторній службі України прискорити опрацювання проектів законодавчих та нормативно-правових актів, розроблених Мінагрополітики та Держпродспоживслужбою, а саме:
        - проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення заходів із біологічної безпеки та збереження тваринництва в Україні»;
        - проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансування заходів, пов’язаних з утилізацією/видаленням побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною»;
       - проекту змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней;
      - проекту Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб.

            3.6. Забезпечити збільшення фінансування протиепізоотичних заходів відповідно до потреби Держпродспоживслужби.
4. Рекомендувати Голові Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України – Першому віце-прем’єр-міністру України – Міністру економічного розвитку і торгівлі України С.І. Кубіву взяти під особистий контроль виконання рішень Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України.
5. Рекомендувати Держпродспоживслужбі:
          5.1. Забезпечити моніторинг виконання рішень Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України.
         5.2. Про хід виконання заходів з профілактики та ліквідації АЧС інформувати Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

23 вересня 2021
Огляд законопроєкту про організацію водокористувачів та меліорацію
Юрист Kosovan Legal Group Валентин Бичек проаналізував законопроект 5202 про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної...
22 вересня 2021
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань...
21 вересня 2021
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...