Ринковий обіг сільгоспземель через купівлю-продаж можливий за рік
Ринковий обіг сільгоспземель через купівлю-продаж можливий за рік

Ринковий обіг сільгоспземель через купівлю-продаж може бути розпочатий після прийняття низки законів та запровадження ефективних регуляторних механізмів, що може бути зроблено протягом цього року. Про це повідомив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

За його словами, мораторій на обіг земель сільгосппризначення вже багато років «консервує» існуючу ситуацію. Земельні ділянки оформлені як приватні, проте використати всі переваги цього статусу власник не може.

Однак слід враховувати, що у разі некерованого запровадження купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення в обігу з’явиться щонайменше 105 млрд грн – 37% готівкової грошової маси в обігу (!). Це може спричинити знецінення грошей, розвиток інфляційних процесів, вилучення з реального сектора економіки значних грошових коштів, які перетворяться у інвестиції не вітчизняної економіки, а економік інших  країн.

Запровадження ринкового обігу земель повинно забезпечити розвиток сільських територій, зауважив академік. А його основними стратегічними цілями мають стати запровадження іпотеки земель з метою отримання довгострокових кредитів під заставу земельних ділянок та прав на них; підвищення капіталізації підприємств, ліквідності земель та рівня сільської зайнятості; забезпечення раціонального використання земель, а також розвиток селозберігаючих підприємств», - зауважив академік.

З урахуванням цих факторів, на думку науковців Інституту аграрної економіки, запровадження ринкового обігу земель має відбуватися у два етапи.

Перший етап – запровадження купівлі продажу земельних ділянок площею 100–200 га для однієї особи виключно для фізичних осіб, що проживають у сільській місцевості, мають відповідну освіту або досвід роботи в сільському господарстві. Невід’ємною складовою цього етапу має бути забезпечення доступу покупців до фінансових ресурсів – пільгові кредити на придбання земельних ділянок, розстрочення платежу тощо. Це дасть можливість сформувати конкурентоспроможні особисті селянські господарства та сімейні ферми. Передбачається, що перший етап триватиме 5–10 років», - поінформував Лупенко.

На другому етапі пропонується запровадити купівлю-продаж сільгоспземель площею до 500 га для фермерів – юридичних осіб та сільськогосподарських підприємств.

На думку експерта, це сприятиме формуванню конкурентоспроможних агроформувань.

Науковці Інституту аграрної економіки розробили «дорожню карту» запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, зауважив академік.

Вона передбачає розроблення консолідованої моделі розвитку земельних відносин, яка має відповідати загальнонаціональним інтересам та потребам країни; створення необхідної інституційно-правової бази; створення належної ринкової інфраструктури; проведення інвентаризації земель; розв’язання існуючих проблем з Державним земельним кадастром; розроблення механізму державного регулювання ринкового обігу сільгоспземель.

Для завершення земельної реформи необхідно також розробити та прийняти цілу низку нормативно-правових актів. Серед них, зокрема, закони про обіг земель сільськогосподарського призначення, про державну інвентаризацію земель, про консолідацію земель, про іпотеку земель, про заставу права оренди земельної ділянки, про зонування земель та про економічне стимулювання раціонального використання земель сільськогосподарського призначення.Запровадження зазначених регуляторних механізмів дозволить забезпечити ефективне функціонуванняринкового обігу сільськогосподарських земель через купівлю-продаж», - підсумував академік.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

22 вересня 2021
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань...
22 вересня 2021
Мінекономіки заважає виробникам органічної продукції отримати держпідтримку
Виробники органічної продукції не отримали дотацій з бюджету у 2021 році. Мінекономрозвитку заблокувало державну підтримку органічної...
21 вересня 2021
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...