У Босфорі застрягло 121 судно з українським продовольством
У Босфорі застрягло 121 судно з українським продовольством

Станом на 18 січня в Босфорі на інспекцію СКЦ очікує 121 судно, яке вийшло з українських портів у рамках «зернової угоди» (28 – з агропродукцією на борту, 93 – судна, які йдуть до портів під завантаження). Про це повідомляє пресслужба Мінінфраструктури.

Зазначається, що середній час очікування – від 2 до 5 тижнів. Це призводить до мільйонних збитків вантажовласників. Черга спостерігається починаючи з листопада 2022.

«Це відображається на обсягах експорту. Так, в листопаді порти експортували на 47% менше агропродукції, ніж в жовтні, коли ці проблеми починались. Якщо в жовтні було недоекспортованно майже 2 млн тонн агропродукції, то в листопаді та грудні це вже по 3 млн тонн на місяць. Така тенденція зберігається також у січні – ідеться у повідомленні.

У відомстві наголосили, що з 1 серпні 2022 року17,8 мільйонів тонн української агропродукції на 659 суднах було експортовано з портів Великої Одеси («Одеса», «Чорн  оморськ» та «Південний») до 40 країн світу.

Всього з початку роботи «зернової ініціативи» три порти відправили 659 суден з продовольством до країн Африки, Азії та Європи, а 643 – прийняли нових під завантаження продукцією українських аграріїв.

За умови повноцінного функціонування коридору обсяги українського експорту на світові ринки мали становити 25-29 мільйонів тонн. Так, з жовтня українські порти змушені працювати на половину своєї потужності, зменшився обсяг флоту на вхід до портів під завантаження, зменшився обсяг експорту на 3 млн тонн щомісяця», – наголосили у Мінінфраструктури.

Головна причина, повдомили у міністерстві, – цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі, що призводить до стабільно великої черги з понад 100 суден.

Починаючи з жовтня 2022 року делегація росіі в Спільному координаційному центрі (СКЦ) почала штучно гальмувати процес інспекції суден. По-перше, як тільки обсяг експорту почав зростати російська сторона скоротила кількість інспекційних команд з 5 до 3 без будь-якого пояснення. По-друге, штучно збільшують час на проведення самих інспекцій через перевірку показників роботи суден, які не регламентовані документами СКЦ та не мають жодного відношення до зернової угоди. Так на перевірку одного судна йде від 4 годин, а в день відбувається 5-7 перевірок при мінімально необхідних 16-18. Непоодинокі випадки коли росіяни просто відмовляються працювати з вигаданих причин, коли всі інші сторони в СКЦ підтверджують умови для продовження інспекції. Проблема вирішується збільшенням інспекційних груп та кількістю інспекцій в день. Ми неодноразово звертались до наших партнерів по угоді і вони готові до цього. В листопаді, коли в Босфорі очікували понад 200 суден, ООН та Туреччина самостійно провели за два дні 86 інспекцій та довели, що це цілком реально», – пояснив Руслан Сахаутдінов, представник України в СКЦ.

 Нагадаємо, що Україна має намір розширити «зернову угоду», додавши сталь.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 січня 2023
Україна має намір розширити «зернову угоду», додавши сталь – Свириденко
Уряд України пропонуватиме розширити «зернову угоду», включивши до неї поставки сталі. Про це в...
17 січня 2023
Сольський розповів, скільки втрачають аграрії через простій суден у зерновому коридорі
Один день простою суден із українським продовольством у Босфорі коштуватиме українським аграріям 20 тисяч доларів. Про це заявив міністр...
16 січня 2023
Україна пропонує збільшити кількість інспекційних груп для перевірки суден «зернового коридору»
Аби пришвидшити проходження суден «зерновим коридором» Україна, за підтримки Туреччини та ООН, запропонувала збільшити кількість груп,...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...