Голову НБУ Кирила Шевченка підозрюють у відмиванні 206 млн грн з «Укргазбанку»
Голову НБУ Кирила Шевченка підозрюють у відмиванні 206 млн грн з «Укргазбанку»

Національне антикорупційне бюро (НАБУ) повідомило про підозру голові Національного банку Кирилу Шевченку в тому, що упродовж 2014-2019 років він, перебуваючи головою правління ПАТ АБ «Укргазбанк», разом зі спільниками незаконно вивів з фінансової установи 206 млн грн. Про це повідомляє пресслужба НАБУ.

«НАБУ та САП викрили організовану групу на чолі з колишнім головою правління ПАТ АБ «Укргазбанк», яка упродовж 2014-2019 рр. незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн. 6 жовтня 2022 року п'яти учасникам цієї групи повідомили про підозру у розтраті, шляхом зловживання своїм службовим становищем, коштів «Укргазбанку» та у службовому підробленні», – ідеться у повідомленні.

 Як зазначається, дії посадовців «Укргазбанку» кваліфіковані*:

  • голова правління — ч. 3 ст. 27 ч. 5 ст. 191; ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України;
  • два заступники голови правління — ч. 2 ст. 27 ч. 5 ст. 191; ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України
    директор департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами — ч. 2 ст. 27 ч. 5 ст. 191; ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України;
  • заступник директора департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами — ч. 2 ст. 27 ч. 5 ст. 191; ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

*посади вказані на момент вчинення злочину

Як зазначається, оскільки місцеперебування ексголови правління «Укргазбанку» наразі невідоме, про підозру йому повідомили в порядку ст. 278, ст. 135 КПК України, а саме – залишили в адміністрації за місцем його роботи, саме – Національному банку України.

Через такі самі обставини у такому ж порядку повідомили про підозру й одному з заступників «Укргазбанку» та заступнику директора департаменту по роботі з корпоративними віп-клієнтами цієї держустанови», – повідомили в НАБУ.

Також слідство встановило, що посадовці «Укргазбанку» у листопаді 2014 році запровадили схему виведення коштів із держбанку через сплату послуг псевдопосередникам нібито за залучення коштів великого бізнесу та державних установ і підприємств.

Насправді ж посередництво відбувалося лише на папері: клієнти розміщували кошти в державному «Укргазбанку» на депозити за власною ініціативою або ж згідно з порядком, запровадженим для держсектору Кабміном. Натомість держбанк, на підставі фіктивних актів виконаних робіт, справно сплачував псевдопосередникам за послуги, які ті ніколи не надавали, та про яких більшість клієнтів банку навіть не знала», – додали в НАБУ.

Як повідомляється, псевдопосередниками ж виявилися фізичні особи-підприємці, самозайняті та юридичні особи. Більшість із них зареєстрували виключно для участі у наведеній схемі: після отримання коштів ці суб’єкти припиняли свою діяльність, і не здійснювали іншої активності, крім зазначеної у фіктивних актах виконання послуг.

Додається, що наведену схему залучення коштів не використовував жоден із решти державних банків в Україні. А після активізації слідчих дій із боку НАБУ та САП її прикрили й в самому «Укргазбанку». Однак, за час її існування (з листопаду 2014 по березень 2020 рр.) держустанова здійснила понад тисячу перерахувань на адресу 52 псевдопосередників, витративши на це, як вважає слідство, незаконно понад 206 млн грн.

Організатором схеми НАБУ та САП вважають першого заступника голови правління «Укргазбанку», який невдовзі його очолив за рішенням уряду. Він ініціював зміну внутрішніх документів для легітимізації схеми, усував перешкоди для вчинення злочину через використання владних повноважень, затверджував умови співпраці з посередниками та здійснював контроль за виплатами.

Підозри НАБУ та САП ґрунтуються на низці експертиз, допитів свідків, обушків, тимчасових доступів, інформації, отриманої від клієнтів банку, оглядах комп’ютерної техніки та мобільних телефонів із детальним листуванням між учасниками щодо вказаної схеми, вилучених документів.

НАБУ та САП встановлюють інших учасників корупційної схеми.

Нагадаємо, що детективи Бюро економічної безпеки України розпочали досудове розслідування у кримінальному проваджені за фактами ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах причетних до одного із сільськогосподарських підприємств.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

7 жовтня 2022
Андрія Пишного призначили головою НБУ
Сьогодні Верховна Рада України проголосувала за призначення головою Національного банку Андрія Пишного. Про це повідомив перший заступник керівника...
7 жовтня 2022
Президент вніс у ВРУ подання про призначення Андрія Пишного головою Нацбанку
У Верховні Раді України зареєстровано подання Володимира Зеленського про  призначення Андрія Пишного на посаду голови Національного банку...
6 жовтня 2022
Верховна Рада звільнила Кирила Шевченка з посади голови Нацбанку
Верховна Рада України 263-ма голосами звільнила Кирила Шевченка з посади голови Національного банку України. Про це повідомляє АgroРolit.com. У...

Вибір редакції

14 серпня 2024
Що буде з цінами на кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак, сою та ячмінь?
Вартість зернових та олійних нового врожаю зросте. Скільки коштуватиме соняшник, кукурудза, ріпак, соя, ячмінь та пшениця розповів у ексклюзивному...
26 серпня 2024
Як розрахувати мінімальну експортну ціну на пшеницю, кукурудзу, ріпак, ячмінь, сою?
Критерії визначення мінімальних експортних цін на пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соняшник, сою, ріпак6 волоські горіши, макуху, мед. Детальніше про...
3 вересня 2024
Віталій Коваль: Дерибану державної землі більше не буде, всі – на електронні аукціони
Електронні аукціони з продажу права суборенди на державні землі – нова сторінка земельних відносин, яку перегорнув на 33 році незалежності...