В умовах війни обсяги імпортного насіння можуть зменшитися за рахунок продажу вітчизняних сортів
В умовах війни обсяги імпортного насіння можуть зменшитися за рахунок продажу вітчизняних сортів

За 2021 рік Україна імпортувала 21,8 тис. т насіння зернових, 25,8 тис. т насіння олійних культур, 740 т насіння цукрових буряків та 1524 т насіння овочів на загальну суму $419,5 млн. Це більш ніж у 16 разів перевищило обсяги вітчизняного експорту насіннєвого матеріалу у $26,1 млн за відповідний період, та на 2,5% більше, ніж було імпортовано за 2020 рік. Про це зазначив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» д.е.н. Олександр Захарчук, передає прес-служба відомства.

За його словами, тенденція до збільшення імпорту насіннєвого матеріалу, яка спостерігається в Україні з 2015 року і зберіглася торік, є результатом різкого підвищення попиту на цей вид агропродукції через збільшення його споживання холдинговими компаніями та великими й середніми товаровиробниками. Крім того, карантинні обмеження та зменшення логістики у 2020-2021 роках, спричинені пандемією Covid-19, дали поштовх розвитку іноземних селекційних компаній в межах України для забезпечення сільськогосподарських товаровиробників своєю продукцією.

У 2021 році левову частку – 78,0 % – в імпорті до України насіння зернових культур склала кукурудза – 17,0 тис. т. Насіннєвої пшениці закупили за кордоном 2,5 тис. т, ячменю – 0,6 тис. т, жита – 1,3 тис. т, сорго – 0,4 тис. т та гречки –18 т, поінформував науковець.

В імпорті насіння олійних культур на соняшник припадає 87 %. Його поставки склали 22,4 тис. т. Також закупили 2,8 тис. т ріпаку та 0,6 тис. т сої. На купівлю насіння зернових та олійних культур припадає близько 90 % вітчизняного імпорту цього виду агропродукції.

У вартісному вимірі насіння соняшнику займає більше половини (58 %) вітчизняного імпорту насіннєвого матеріалу. На нього торік витратили $243,3 млн. При цьому Туреччина вперше обігнала США за обсягами поставок насіння гібридного соняшнику, продавши в Україну 7,4 тис. т на суму $78,2 млн, тоді як Сполучені Штати Америки продали вітчизняним аграріям 6,8 тис. т цього виду насіннєвого матеріалу на суму $77,5 млн.

На придбання кукурудзи було витрачено $88,5 млн, тобто майже чверть (21,0 %) від загальної суми закупівель насіннєвого матеріалу. Основними її постачальниками до України були Франція – 5,9 тис. т на $42,4 млн (48 %), Угорщина – 4,8 тис. т на $17,7 млн (19,4 %) та Румунія – 3,0 тис. т на $10,8 млн (9,7 %).

Ріпаку за 2021 рік закупили на 27,3 млн дол. США. Основні постачальники продукції – Німеччина (1,4 тис. т на $11,3 млн – 41,4 % від усього імпорту ріпаку), Франція (0,8 тис. т на $8,7 млн, 31,9 %) та Іспанія (0,5 тис. т на $6,4 млн, 23,4 %).

За оцінками вчених Інституту аграрної економіки, посилюється тренд щодо зменшення обсягів імпортованого насіння зернових культур. Якщо у 2020 році його було ввезено 25,4 тис. т, то у 2021 році – 21,8 тис. т (-14,2 %). Це відбувається внаслідок підвищення якості ввезеного насіння та поставок більш високих кондицій, у першу чергу добазового та базового насінництва, а також зростання обсягів виробництва насіння іноземної селекції в Україні», — пояснив Олександр Захарчук.

Після розв’язання росією повномасштабної війни проти України 24 лютого 2022 року Міністерство аграрної політики та продовольства України для забезпечення посівної кампанії-2022 дещо спростило процедури щодо ввозу насіння. Зокрема, ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» організовуватиме процес безперебійної реалізації насіння та посадкового матеріалу, необхідного для посіву на час воєнного стану без додаткових процедур сертифікації. А для імпортованого насіння буде достатньо сертифікату країни-виробника. Державна служба з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів під час ввезення на територію України насіння має визнавати іноземну сертифікацію на нього. Крім того, служба перевірятиме фітосанітарний стан насіння, але може не проводити фітосанітарну експертизу.

Водночас деяка розірваність логістичних зв’язків, особливо в областях, де проводяться воєнні дії, створює реальні загрози щодо вчасних поставок іноземного насіння. З огляду на це доцільною є заміна імпортованого насіннєвого матеріалу на вітчизняний, який більш адаптованіший до місцевих умов вирощування, та й по якості і врожайності відповідає світовим вимогам. Такий підхід дозволить підтримати національних селекціонерів, забезпечити всіх сільгосптоваровиробників насінням у необхідній кількості, успішно провести посівну-2022 у тих регіонах, де це можливо, і забезпечити продовольчу безпеку не лише України, а й країн – імпортерів вітчизняної агропродукції», — підсумував Олександр Захарчук.

Нагадаємо, в Україні спростили здійснення фітосанітарних заходів для імпорту сільгосппродукції.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 квітня 2022
Перелік критичного імпорту буде змінюватися, — Мінекономіки
Список товарів критичного імпорту постійно переглядається Урядом України для того, аби забезпечити вітчизняну промисловість устаткуванням та...
5 квітня 2022
«Укрпошта» приймає замовлення на доставку насіння та садового інвентаря
АТ «Укрпошта» заявила, що допомагає аграріям із доставкою насіння, садового інвентаря та товарів для городу. Про це повідомляє пресслужба...
1 квітня 2022
У росії хочуть заборонити експорт насіння ріпака та соняшнику
Мінсільгосп росії пропонує заборонити до кінця серпня вивіз насіння ріпаку та соняшнику, а також запровадити квоти на експорт соняшникової олії та...

Вибір редакції

17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...
25 липня 2022
Розблокування морських портів України для вивезення зерна – це пермога чи зрада?
Заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов розповів деталі угоди про експорт зерна, підписаної...
24 липня 2022
Зернове перемир’я: наслідки та основні питання до підписаного договору у Стамбулі
Угоду про розблокування українських портів для експорту зерна підписали в Стамбулі представники Туреччини, ООН та України. Аналогічне візування...