Транспортна війна – поляки фактично заблокували українському бізнесу перетин європейського кордону
Транспортна війна – поляки фактично заблокували українському бізнесу перетин європейського кордону

Польща блокує видачу українському бізнесу спецдозволів на ввезення харчової продукції до ЄС. Про це розповідає джерело AgroPolit.com у Кабміні.

Крім того відучора поляки посилили торговельну блокаду зміною режиму перетину для українців – на територію Польщі пускають лише вакцинованих зі свіжим ПЛР-тестом, що спровокувало 17-кілометрову чергу з фур на україно-польскому кордоні.

Співрозмовник AgroPolit.com в уряді нагадує, що за умовами угоди про ЗВТ з ЄС було затверджено показник дозволів для України на рівні 200 тис. основної квоти та 60 тис. опціонних дозволів. Однак у вересні 2018 року польська сторона в односторонньому порядку заявила про суттєве скорочення квоти дозволів з 200 тис. до 130 тис. В результаті політичних перемовин вдалося зберегти квоту на рівні 160 тис. дозволів.

Однак в 2021 році поляки пішли на торгівельний таран. 

За січень-вересень 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами з Польщею перевищив $7,5 млрд, що є рекордним показником та перевершує результат усього 2020 року ($7,36 млрд). Ситуація з видачею  дозволів є критичною: у 2021 році вперше поляки не видали жодного додаткового дозволу. Відтак уже на 16 серпня цього року дефіцит  дозволів для українських перевізників складала 34 тис. дозволи. Оскільки Польща є транзитною країною на шляху до 12 країн ЄС, то ця проблема дуже відчутна для українських перевізників та великих іноземних компаній постачальників харчової продукції та рітейлу», — каже наше джерело в КМУ.

Головною причиною збільшення використання дозволів Республіки Польща стало набрання чинності 01 січня 2016 р. положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВ ЗВТ), що стало поштовхом до переорієнтації транспортних потоків з Російської Федерації в напрямку країн ЄС.

Зі свого боку український уряд найближчим часом готується запровадити для імпортерів з ЄС дзеркальну процедуру отримання дозволів на ввезення продукції на свою територію. Раніше Україна в односторонньому порядку визнала дію всіх внутрішніх дозволів ЄС без аудиту, як це передбачено Угодою про асоціацію. Наразі пропонується скасувати цей порядок і запровадити новий, за яким дозволи на імпорт харчової продукції видаватиметься іноземним виробникам з ЄС лише за результатами аудиту цих компаній  з боку ДПСС.

Більше про торгівлю між ЄС та Україною у матеріалі «Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС у 2015-2020 роках: експорт, імпорт, квоти, економічні досягнення та провали».

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 грудня 2021
Уряд спростив реєстрацію технологічних транспортних засобів
28 грудня 2021 року Кабінет Міністрів України удосконалив Порядок реєстрації та ведення обліку великотоннажних й технологічних транспортних засобів....

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...