Транспортна війна – поляки фактично заблокували українському бізнесу перетин європейського кордону
Транспортна війна – поляки фактично заблокували українському бізнесу перетин європейського кордону

Польща блокує видачу українському бізнесу спецдозволів на ввезення харчової продукції до ЄС. Про це розповідає джерело AgroPolit.com у Кабміні.

Крім того відучора поляки посилили торговельну блокаду зміною режиму перетину для українців – на територію Польщі пускають лише вакцинованих зі свіжим ПЛР-тестом, що спровокувало 17-кілометрову чергу з фур на україно-польскому кордоні.

Співрозмовник AgroPolit.com в уряді нагадує, що за умовами угоди про ЗВТ з ЄС було затверджено показник дозволів для України на рівні 200 тис. основної квоти та 60 тис. опціонних дозволів. Однак у вересні 2018 року польська сторона в односторонньому порядку заявила про суттєве скорочення квоти дозволів з 200 тис. до 130 тис. В результаті політичних перемовин вдалося зберегти квоту на рівні 160 тис. дозволів.

Однак в 2021 році поляки пішли на торгівельний таран. 

За січень-вересень 2021 року обсяг двосторонньої торгівлі товарами з Польщею перевищив $7,5 млрд, що є рекордним показником та перевершує результат усього 2020 року ($7,36 млрд). Ситуація з видачею  дозволів є критичною: у 2021 році вперше поляки не видали жодного додаткового дозволу. Відтак уже на 16 серпня цього року дефіцит  дозволів для українських перевізників складала 34 тис. дозволи. Оскільки Польща є транзитною країною на шляху до 12 країн ЄС, то ця проблема дуже відчутна для українських перевізників та великих іноземних компаній постачальників харчової продукції та рітейлу», — каже наше джерело в КМУ.

Головною причиною збільшення використання дозволів Республіки Польща стало набрання чинності 01 січня 2016 р. положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ПВ ЗВТ), що стало поштовхом до переорієнтації транспортних потоків з Російської Федерації в напрямку країн ЄС.

Зі свого боку український уряд найближчим часом готується запровадити для імпортерів з ЄС дзеркальну процедуру отримання дозволів на ввезення продукції на свою територію. Раніше Україна в односторонньому порядку визнала дію всіх внутрішніх дозволів ЄС без аудиту, як це передбачено Угодою про асоціацію. Наразі пропонується скасувати цей порядок і запровадити новий, за яким дозволи на імпорт харчової продукції видаватиметься іноземним виробникам з ЄС лише за результатами аудиту цих компаній  з боку ДПСС.

Більше про торгівлю між ЄС та Україною у матеріалі «Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС у 2015-2020 роках: експорт, імпорт, квоти, економічні досягнення та провали».

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 грудня 2021
Уряд спростив реєстрацію технологічних транспортних засобів
28 грудня 2021 року Кабінет Міністрів України удосконалив Порядок реєстрації та ведення обліку великотоннажних й технологічних транспортних засобів....

Вибір редакції

11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...
10 січня 2022
Данило Гетманцев: Мені всім виробникам хочеться дати нульову ставку ПДВ
Нова податкова реформа в Україні ґрунтуватиметься на відбіленні заробітних плат і доходів. Під цим соусом її автори закладають зменшення ставки...
4 січня 2022
Аграрні закони 2021: податки, оренда, ринок землі, кредитування
Двадцять аграрних законів ухвалила Верховна Рада у 2021 році. Держпідтримка АПК, кредитування аграріїв та оподаткування, децентралізація та...