В Україні планують посилити держконтроль за обігом продукції з ГМО
В Україні планують посилити держконтроль за обігом продукції з ГМО

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки». Текст відповідного документа №5839 оприлюднено на сайті парламенту.

«Проєкт закону розроблено з метою системного та комплексного перегляду існуючого державного регулювання в сфері поводження з ГМО та здійснення державного контролю за обігом генетично модифікованої продукції, а також виконання міжнародних зобов’язань України відповідно до статті 64 Угоди про асоціацію та створення в Україні однакового із ЄС регулювання шляхом імплементації у законодавство України відповідних актів ЄС», — йдеться у пояснювальній записці.

Так, законопроєктом пропонується посилити державний контроль у сфері поводження з ГМО, а також встановити відповідальність за порушення законодавства у цій сфері, розмежувати повноваження органів державної влади з метою усунення дублювання функцій у сфері поводження з генетично модифікованою продукцією, запровадити європейські механізми державної реєстрації ГМО.

Також передбачається удосконалення системи оцінювання ризиків генетично модифікованої продукції щодо можливого впливу на здоров’я людини та навколишнього природного середовища, а також удосконалення вимог до маркування ГМ-продукції та запровадити правила щодо її простежуваності.

Очікується, що ухвалення законопроєкту дозволить досягти системної сумісності законодавства України із законодавством ЄС у сфері поводження з ГМО.

Крім цього, передбачено внести зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП), встановивши, що штрафи за невиконання правил і норм у процесі створення нових штамів мікроорганізмів, біологічно активних речовин та інших продуктів біотехнологій для громадян становитимуть від двохсот (3 400 грн) до трьохсот (5 100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, для посадових осіб – від семисот (11 900 грн) до однієї тисячі (17 000 грн). Наразі штрафи за таке порушення для громадян становлять від п’яти (85 грн) до восьми (136 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від семи (119 грн) до десяти (170 грн).

Також за невиконання правил і норм екологічної безпеки у процесі виробництва, зберігання, транспортування, використання, знешкодження, ліквідації, захоронення мікроорганізмів, біологічно активних речовин та інших продуктів біотехнологій, порушення правил поводження з генетично модифікованими організмами при здійсненні генетично-інженерної діяльності в замкненій системі пропонується встановити штрафи для громадян від двохсот (3 400 грн) до трьохсот (5 100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від семисот (11 900 грн) до однієї тисячі (17 000 грн). Чинна редакція КУпАП за невиконання правил і норм екологічної безпеки у процесі виробництва, зберігання, транспортування, використання, знешкодження, ліквідації, захоронення мікроорганізмів, біологічно активних речовин та інших продуктів біотехнологій тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти (85 грн) до восьми (136 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від семи (119 грн) до десяти(170 грн).

Водночас законопроєктом встановлюються штрафи, які не передбачає чинна редакція Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зокрема, порушення порядку, правил та вимог до поводження з генетично модифікованими організмами при проведенні досліджень та випробувань у відкритій системі тягне за собою накладення штрафу на громадян від двохсот (3 400 грн) до трьохсот (5 100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від семисот (11 900 грн) до однієї тисячі (17 000 грн). Окрім того, за розміщення на ринку генетично модифікованої продукції з порушенням вимог законодавства для громадян встановлюються штрафи у розмірі від двохсот (3 400 грн) до трьохсот (5 100 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а для посадових осіб – від двохсот (3 400 грн) до чотирьохсот (6 800 грн).

Нагадаємо, законопроект, який передбачає посилення державного контролю за використанням ГМО та обігом ГМ-продукції, було схвалено на засіданні уряду 4 серпня.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

4 серпня 2021
В Україні посилять державний контроль у сфері поводження з ГМО
Сьогодні, 4 серпня, на засіданні уряду схвалено євроінтеграційний законопроект, який передбачає посилення державного контролю за використанням ГМО та...
15 червня 2021
Українське законодавство у сфері ГМО синхронізують зі стандартами ЄС
14 червня 2021 року в Україні стартував новий проєкт Твіннінг. Його мета – наблизити українське законодавство до норм ЄС, удосконалити роботу...
3 червня 2021
На митниці виявили понад 120 т сої з ГМО
Співробітники митних органів виявили факт заявлення неправдивих відомостей в товаросупровідних документів та запобігли незаконному ввезенню на митну...

Вибір редакції

21 жовтня 2021
Зростання ціни на газ – причини та наслідки газового шоку для АПК
Збільшення ціни на природний газ б'є по аграрному виробництву України. Адже країна має критичну залежність від газу у найважливіших галузях...
20 жовтня 2021
Держгеокадастр ініціює зміну способу оцінки вартості землі сільськогосподарського призначення для Фонду держмайна
Держгеокадастр пропонує змінити алгоритм розрахунку Фондом держмайна України оціночної вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення...
18 жовтня 2021
Перші сто днів роботи ринку землі – перевага на боці оренди
Минули перші сто днів роботи ринку сільськогосподарських земель. Ми вже можемо оцінити перші результати, доступні нам завдяки моніторингу...