Експерти пояснили, як приватизувати земельну ділянку під житловим будинком
Експерти пояснили, як приватизувати земельну ділянку під житловим будинком

Кожен українець за законом має право на отримання безкоштовної ділянки землі від держави. Статтею 121 Земельного кодексу встановлено розміри таких ділянок залежно від їхнього цільового використання. Однак на сьогодні найбільш актуальним серед громадян залишається питання саме порядку приватизації земельної ділянки, на якій уже розташований або буде побудований у майбутньому житловий будинок. Про це повідомляє Бюро правової допомоги.

Фахівці покроково роз'яснили порядок приватизації присадибної ділянки. Як вказується в повідомленні, отримати її безкоштовно можна в таких розмірах:

 • у селах – не більше ніж 0,25 гектара;
 • в селищах – не більше ніж 0,15 гектара;
 • у містах – не більше ніж 0,10 гектара.

Якщо людина захоче приватизувати земельну ділянку, якою вона користується і на якій розташований житловий будинок, що перебуває в її власності, потрібно пройти кілька етапів.

1. Виготовлення технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Для розробки такої документації особі треба звернутися до сертифікованих інженерів-землевпорядників, які, відповідно до закону, є відповідальними за якість робіт із землеустрою. Їхній перелік міститься у відповідному Державному реєстрі, за ведення якого відповідає Держгеокадастр.

Усі питання, пов'язані з термінами виконання робіт із виготовлення техдокументації, вартості та ін., визначаються договором між замовником і виконавцем. Однак у будь-якому разі весь процес виготовлення не повинен перевищувати 6 місяців із моменту укладення договору.

За результатами виконання робіт замовник повинен отримати не тільки всю техдокументацію на присадибну ділянку в паперовому та електронному вигляді на диску, а також електронний документ, який містить відомості про результати робіт із землеустрою, які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру.

2. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі

Після виготовлення і отримання технічної документації потрібно внести відомості про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Для цього громадянину варто звернутися до державного кадастрового реєстратора та надати такий перелік документів:

 • заяву, що складається за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру;
 • технічну документацію в паперовій та електронній формі; електронний документ, який містить відомості про результати робіт із землеустрою, що підлягають внесенню до Державного земкадастру;
 • в разі, якщо заява подається не громадянином особисто, а його представником, то подається також документ, який підтверджує повноваження такого представника діяти від імені заявника.

Весь процес реєстрації земельної ділянки у Державному земкадастрі не може перевищувати 14 днів із моменту подання документів. При цьому така послуга є абсолютно безкоштовною. За результатами державної реєстрації земельної ділянки людині видається витяг із земкадастру з відповідним кадастровим номером.

3. Отримання рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки в приватну власність

Після того, як земельна ділянка внесена до Державного земельного кадастру та їй надано відповідний кадастровий номер, треба звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу земельної ділянки у приватну власність. До такого клопотання додається розроблена технічна документація із землеустрою та витяг із Державного земкадастру.

Орган виконавчої влади або місцевого самоврядування зобов'язаний протягом місяця розглянути відповідне клопотання і додані до нього документи, за результатами чого ухвалити рішення про його затвердження і передачу земельної ділянки у власність або мотивовано відмовити в такій передачі.

4. Реєстрація права власності на земельну ділянку

У разі позитивного рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки у приватну власність особі необхідно зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Така послуга вже не є безкоштовною – її розмір становить 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2021 рік – 230 грн).

Реєстрація права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно надається протягом 5 робочих днів. Для цього особі варто звернутися в центр надання адміністративних послуг за місцем розташування земельної ділянки або до нотаріуса з такими документами:

 • заявою встановленої форми;
 • копіями паспорта та ідентифікаційного коду (під час подачі документів необхідно також показати оригінали таких документів);
 • рішенням органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у приватну власність;
 • витягом із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
 • документом, що підтверджує внесення плати за держреєстрацію права власності на нерухоме майно;
 • в разі, якщо заява подається не громадянином особисто, а його представником, то подається також документ, який підтверджує повноваження такого представника діяти від імені заявника.

Після внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державний реєстратор видає заявнику витяг про проведену державну реєстрацію права власності на присадибну ділянку. З цього моменту процес приватизації вважається завершеним.

Нагадаємо, що в Україні здійснено 2 901 земельну операцію.

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

3 серпня 2021
Власники землі можуть втратити свої неоформлені ділянки — Мін'юст
Якщо до 1 січня 2025 р. власник землі не оформить право власності на земельну ділянку, то він вважається таким, що відмовився від її одержання....
20 липня 2021
Земельна агенція Volodar уклала перші угоди з купівлі-продажу землі на Рівненщині
Земельна агенція Volodar (Володар) провела перші операції з купівлі-продажу землі. Про це розповів співзасновник земельного агентства...
15 липня 2021
В Україні ініціюють зміни правил оформлення прав на земельну ділянку і нерухомість на ній
Комітет Верховної Ради України  з питань аграрної та земельної політики підтримав доопрацьований до другого читання...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...