Експерти розповіли про переважне право купівлі сільгоспземель
Експерти розповіли про переважне право купівлі сільгоспземель

Експерти Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції розповіли про цікаві факти щодо інституту переважного права купівлі сільгоспземель. Про це повідомляє сайт офісу.

Факт 1. Порядок черговості реалізації переважного права

У першу чергу відповідний пріоритет мають особи, у яких є спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди кольорових металів, металічні руди благородних металів, металічні руди рідкіснометалевих та рідкісноземельних металів, радіоактивних металів, електро- та радіотехнічна сировина).

При цьому є важлива умова: таку прерогативу вказані особи отримують за умови, що відповідно до інформації, отриманої з Державного земельного кадастру (ДЗК), земельна ділянка знаходиться в межах ділянки надр, наданої такій особі у користування, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна (будівлі, споруди), що перебувають у власності особи, яка використовує земельну ділянку на праві власності, оренди, емфітевзису (право користування землею для сільськогосподарських потреб), суперфіцію (право користування землею для забудови), а також крім земельних ділянок для садівництва.

Другими в черзі опинилися орендарі земельних ділянок, які отримають відповідне право у разі відсутності суб'єкта першої черги або його відмови від реалізації такого права.

Якщо ж згідно із законодавчими вимогами вищезазначені суб'єкти не можуть набути у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення, вони можуть передати своє переважне право купівлі іншій особі, яка відповідно до закону може стати власником.

Факт 2. Належність суб'єктів до першої або другої черги встановлюється за певним алгоритмом

Суб'єкти переважного права купівлі сільгоспземель першої черги встановлюються шляхом отримання витягу з ДЗК про земельну ділянку. Якщо в такому витягу відсутня інформація про наданий відповідний спеціальний дозвіл на користування надрами, вважається, що власник такого дозволу не має переважного права купівлі такої земельної ділянки.

Суб'єкти другої черги встановлюються шляхом отримання відомостей із ДЗК та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП).

Факт 3. Важливі умови для власників аграрних соток чи гектарів і суб'єктів переважного права та окремі реєстраційні деталі

Переважне право купівлі аграрних земель реалізується за умови, що його суб'єкт сплачує ціну, за якою здійснюється продаж ділянки, а в разі продажу на аукціоні (земельних торгах) — якщо його пропозиція є рівною пропозиції, що є найбільшою із запропонованих учасниками торгів, а також виконує всі інші умови договору купівлі-продажу, встановлені продавцем.

За наявності переважного права купівлі ділянки її власник зобов'язаний не пізніш як за 2 місяці до дня укладення договору купівлі-продажу зареєструвати свій намір у ДРП.

Суб'єкт переважного права, який бажає скористатися своєю прерогативою, зобов'язаний повідомити про це нотаріуса цінним листом з описом вкладень і повідомленням про вручення або особисто під розписку. Протягом 1 місяця з дня отримання такого повідомлення нотаріус за погодженням із продавцем земельної ділянки повинен призначити день і час укладення договору купівлі-продажу та повідомити про це суб'єкта переважного права, який виявив бажання скористатися таким правом, цінним листом з описом вкладень і повідомленням про вручення.

Переважне право купівлі аграрної землі, передане іншій особі (передати його можна тільки один раз), також підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація переданого переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення проводиться реєстратором виключно за умови, що відповідне право передано за письмовим договором між суб'єктом такого права та особою, якій воно переходить, та за наявності відкритого розділу у ДРП з присвоєнням реєстраційного номера ділянці та державної реєстрації права оренди на таку земельну ділянку.

Важливо: по суті зареєстроване переважне право купівлі землі є обтяженням. У цьому випадку замість інформації про обтяжувача до ДРП вносяться відомості про особу, якій на підставі письмового договору передано переважне право купівлі аграрних соток чи гектарів.

Нагадаємо, що уряд змінив правила державної реєстрації прав на землю.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

1 липня 2021
В Україні стартував ринок землі: озвучено правила продажу та купівлі ділянки
Сьогодні, 1 липня, в Україні стартував ринок землі. На старті обігу земель сільськогосподарського призначення AgroPolit.com підготував...
30 червня 2021
У Мін'юсті назвали суму податку на купівлю землі
1 липня сторонам угоди з купівлі земельної ділянки необхідно буде сплатити 5% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору від...
29 червня 2021
Українців зобов'яжуть платити податки при купівлі та продажу землі
В Україні з 1 липня відкривається ринок землі. Українцям, які побажають придбати у власність земельну ділянку, або продати її, знадобитися сплатити...

Вибір редакції

27 жовтня 2021
Загальнодержавна програма використання та охорони земель до 2032 року
Міністерство аграрної політики та продовольства розробило проект загальнодержавної програми використання та охорони земель до 2032 року. Презентація...
21 жовтня 2021
Зростання ціни на газ – причини та наслідки газового шоку для АПК
Збільшення ціни на природний газ б'є по аграрному виробництву України. Адже країна має критичну залежність від газу у найважливіших галузях...
20 жовтня 2021
Держгеокадастр ініціює зміну способу оцінки вартості землі сільськогосподарського призначення для Фонду держмайна
Держгеокадастр пропонує змінити алгоритм розрахунку Фондом держмайна України оціночної вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення...