Озвучено президентську програму в АПК у частині харчової безпеки – деталі
Озвучено президентську програму в АПК у частині харчової безпеки – деталі

Під час засідання Уряду 7 квітня 2021 року було ухвалено постанову, яка розширює державну підтримку сільгоспвиробників на 2021 рік. Держпідтримка була доповнена шістьма новими програмами. Таке рішення ухвалено в рамках реалізації Закону України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки аграріїв. Про це ідеться в матеріалі на АgroРolit.com.

Зокрема, до неї увійшли програми, спрямовані на забезпечення харчової безпеки:

  •  державна підтримка виробників картоплі;
  •  державна підтримка сільгоспвиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь (гречка).

Картопля

Відповідно до пунктів програми, допомога з бюджету буде надаватися суб'єктам господарювання у розмірі, який не перевищує 10 тис. розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. За словами Тараса Висоцького, це обмеження було введене через ухвалення законодавчих змін наприкінці 2020 року (підпункт 14.1.159 пункту 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України).

На 2021 рік виділено 60 млн грн. Бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання на безповоротній основі в межах бюджетних призначень, передбачених на поточний рік, для компенсації вартості (без урахування ПДВ)», – заявив Тарас Висоцький.

Серед ключових моментів програми можна відмітити:

  •  Придбання насіннєвого сертифікованого матеріалу картоплі вітчизняного виробництва, української та іноземної селекції, у розмірі до 50 % вартості (після проведення посадки), але не більше ніж 250 тис. грн одному одержувачу на рік.
  •  Придбання обладнання для обробки та передреалізаційної підготовки картоплі, а також вентиляційне та холодильне обладнання для сховищ, у розмірі до 50 % вартості здійснених витрат (після завершення монтажних робіт).
  •  Будівництво та реконструкцію об'єктів зі зберігання картоплі у розмірі до 50 % вартості.
  •  Частковій компенсації здійснених витрат підлягає вартість об'єктів, введених в експлуатацію з 1 жовтня попереднього року до 30 вересня поточного року, та/або вартість матеріалів і обладнання, придбаного у той самий період.

Гречка

За словами Тараса Висоцького, аграрним комітетом спочатку пропонувалося виділити 300 млн грн, а до переліку мали входити кілька нішевих культур: просо, гречка, жито та овес.

Однак у 2021 році вирішили почати з однієї культури – гречки, а в наступні роки програма буде розширюватися. У 2021 році на програму передбачено 50 млн грн. Щоб у подальшому мати простір для маневру, в постанові будуть вказані чотири культури, на які виділятиметься держдопомога, однак конкретно під кожну культуру (залежно від потреби та обсягу фінансування) допомога буде виділятися наказом Мінагро», – прокоментував деталі Тарас Висоцький.

У фінальній версії документу, який має затверджуватися Кабміном, робочою групою було напрацьовано: допомога видаватиметься фермерам на площі до 300 га, з розрахунку 3,5 тис. грн на один га (в тому числі і насіннєвим господарствам), у 2021 році – це гречка, а види культур, на які виділятиметься бюджетна допомога у майбутньому, визначатиме Мінагрополітики.

Для отримання держдопомоги заявку потрібно буде подати не пізніше ніж 30 жовтня.

Деталі порядку відшкодування втрат від пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Тарас Висоцький повідомив, що зараз у Верховній Раді розглядається закон про агрострахування, і, зважаючи на цей факт, новим пунктом для отримання держдопомоги буде вимога про те, щоб аграрій не отримував страхового відшкодування за втрачений врожай.

Якщо посіви були застраховані, врожай постраждав і фермер отримав страхову компенсацію за законом про агрострахування, то він не зможе розраховувати на додаткові виплати з програми держпідтримки. Однозначно у подальшому буде розвиватися масове страхування, і це питання буде знято. Однак сьогодні поки що так», – пояснив Висоцький.

Дотація надається на безповоротній основі у розмірі 4700 грн на один га втрачених посівів, але не більше ніж 50 га посівів на одного отримувача та виплачується двічі на рік.

Хотів би наголосити, що 50 га – це максимальна площа для одного господарства і незалежно від культур, які постраждали. Максимальна виплата – 235 тис. грн. Тобто, якщо підприємство обробляє 100 га, втратило посіви на 70 га, компенсацію воно отримає на 50 га. Однак якщо форс-мажор стався з озимими, а потім – з ярими культурами (за різними випадками), то можна отримати допомогу двічі на рік», – пояснив Висоцький.

Він зауважив, що основним критерієм зупинки на показнику максимального відшкодування у 50 га стало обмежене фінансування, хоча всі розуміють, що показник до 100 га був би набагато доцільнішим.

Нагадаємо, що Міністерство закордонних справ закликає представників вітчизняних компаній брати активнішу участь у публічних закупівлях Всесвітньої продовольчої програми ООН.

 

Нагадаємо, що 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 червня 2021
Верховна Рада підтримала законопроект про безпечну упаковку харчових продуктів
Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт Закону №4568 «Про матеріали і предмети, що контактують з харчовими продуктами», над...
15 квітня 2021
Опубліковано деталі нових програм держпідтримки: відшкодування за пошкодження посівів, зрошення, гречка та картопля
Окрім 5 класичних напрямів підтримки сільгоспвиробників, які фінансуються з бюджету країни, у 2021 році з'явилося ще шість нових програм. Про це...
14 квітня 2021
Уряд надаватиме держпідтримку виробникам органічної продукції
Кабінет міністрів України планує запровадити новий напрямок державної підтримки агровиробників — органічного виробництва. Заплановано...

Вибір редакції

13 вересня 2021
Ринок землі: переукладання договорів оренди померлого пайовика, легалізація емфітевзису та спадкування понад 100 га в одні руки
Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення поставило перед аграріями низку питань без чітких відповідей. Як діяти орендарю для...
8 вересня 2021
Зрошення та меліорацію в законі 5202-д  – що принесе ринку створення об’єднання водокористувачів  та стимулювання гідротехнічної меліорації земель
Депутати сьогодні втретє спробують проголосувати в першому читанні за законопроект «Про організації водокористувачів (ОВК) та стимулювання...
30 серпня 2021
Ринок землі — два місяці від старту: земельні операції, ціна, оренда, спадкування, переважне право, 100 га в одні руки, інвентаризація, кредитування
Аналіз ринку сільськогосподарських земель (операції з купівлі та продажу землі, ціна 1 га в регіонах, оренда), основні проблеми нотаріусів при...