Експерт пояснив, як законопроєкт про бджільництво і захист рослин вплине на аграріїв
Експерт пояснив, як законопроєкт про бджільництво і захист рослин вплине на аграріїв

Законопроєкт №5274–1 «Про розвиток бджільництва та захист бджіл» покликаний врегулювати юридичні відносини в галузі бджільництва та децентралізувати фінансування галузі (конкретні напрями державної підтримки). Згідно з ним на упакуванні/тарі має міститися інформація з обов’язковою відміткою, чи можна використовувати ЗЗР під час льоту бджіл, чи лише в нічний період. Про це повідомив член аграрного комітету Верховної Ради Дмитро Соломчук, повідомляє Kurkul.com.

За статистикою, щороку в Україні гинуть 45–50 тис. бджолиних сімей вартістю 2 тис. грн кожна. Країна втрачає тисячі тонн меду через порушення правил використання пестицидів й агрохімікатів та недоотримує гроші у вигляді податків від продажу продукції, у тому числі на експорт. Тим часом між аграріями та бджолярами спалахують постійні конфлікти, кінця яким наразі не видно.

Система оповіщення бджолярів досі працювала недосконало. Аграрії повідомляли селищним головам, а ті — пасічникам. І чи встигав голова їм зателефонувати, чи не встигав — невідомо.

Хоча пасіки справді страждають від пестицидів, звинувачувати виключно аграріїв у цьому неправильно. Здебільшого вони купують пестициди згідно з рекомендаціями виробника, де вказано, проти яких шкідників засоби ефективні, та не враховано шкоду для бджіл.

Згідно з цим законопроєктом, аграрії будуть розуміти, які пестициди їм потрібно купувати та коли їх використовувати, а пасічники зможуть вберегтися від потенційної шкоди. Крім того, якщо препарат можна застосовувати під час льоту бджіл, то і для людей, найімовірніше, він буде безпечний.

Якщо ж аграрій використовує препарати в невідповідний час, можна подати заяву до поліції або звернутися до інспекторів Держпродспоживслужби. Раніше правова сторона цього питання не була відповідно врегульована.

Питання відповідальності викликало багато суперечок, тож комітет вирішив залишити остаточне розв'язання цього аспекту на період між першим та другим читанням», — розповідає Дмитро Соломчук.

Він додав, що є прихильником групи депутатів, які відстоюють жорстку кримінальну відповідальність за загибель бджіл.

Ми поспілкувалися з бізнес асоціаціями, представниками аграрного бізнесу, МЕРТ та Мінфіну. Усі підтримали впровадження нових правил згідно з законопроєктом № 5274–1, адже проблема давно потребувала вирішення. Я був приємно здивований розумінням ситуації з боку агровиробників, які погодилися на перехідний період терміном 6 місяців. За цей час повинні запрацювати нові правила, а виробникам ЗЗР має вистачити часу для реалізації старих запасів пестицидів», — розповідає Дмитро Соломчук.

Нагадаємо, у Верховній Раді знайшли вирішення проблеми протистояння фермерів і пасічників через хімічні обробки.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

До теми

27 вересня 2021
В Україні продукти бджільництва здорожчали на 30-100%
Експерти фіксуються в Україні зростання попиту на продукти бджільництва, також вони піднімаються у ціні. Про це повідомляє Kurkul.com з посиланням на...
16 серпня 2021
У Мінагрополітики створили сектор розвитку бджільництва
У складі управління тваринництва та племінної справи Департаменту аграрного розвитку Міністерства аграрної політики та продовольства...
22 травня 2021
У аграрному комітеті розповіли, що буде із скандальним законопроектом про захист рослин
Під час розгляду законопроекту №4600 про захист рослин на аграрному комітеті не було жодного представника профільних асоціацій. Про...

Вибір редакції

10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних...
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com...
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани земельного...