У 2022 році податок на СО2 в Україні зросте втричі, — експерт
У 2022 році податок на СО2 в Україні зросте втричі, — експерт

З січня 2022 року податок на СО2 в Україні зросте втричі - до 30 грн за тонну викидів. Про це під час обговорення концепції екоподатку повідомили представники Міністерства фінансів, розповів президент «Розвиткової Агенції Досліджень та Аналітики «RADA» Дмитро Васильєв.

«На початку квітня у Верховній Раді відбулося обговорення концепції реформування екологічного податку. На обговоренні майбутньої концепції екоподатку представники Міністерства фінансів озвучили, що з січня 2022 року податок на СО2 зросте до 30 грн за тонну викидів. Сьогодні це 10 гривень», — зазначив експерт.

Він повідомив, що найближчим часом на голосування Верховної Ради мають бути винесені законопроєкти, які суттєво посилюють екологічні нормативи і вимоги. Зокрема, це проєкти законів №4167 про промислове забруднення і №3091 про екологічний контроль.

Водночас, наголосив експерт, для того, щоб виконати ці досить жорсткі вимоги й нормативи, потрібна суттєва модернізація або повна заміна обладнання на підприємствах.

А це мільярдні інвестиції, яких у повному обсязі немає ні у бізнесу, ні у держави. Обговорюючи в комітеті ВР звідки брати кошти на зменшення шкоди навколишньому середовищу і «за чий рахунок» це буде відбуватися, йшлося зокрема про дві концепції», — зазначив він.

Перша, від Міндовкілля, – кошти податку на СО2 мають надходити до спеціального кліматичного фонду, який буде окремою юридичною особою, а звідти розподілятися (підприємствам для сплати відсотків по кредитах, органам місцевої влади – для співфінансування проєктів). Фонд також стане своєрідним гарантом для міжнародних партнерів і надасть можливість залучати грантові кошти, міжнародну фінансову і технічну допомогу.

Друга, від Міненерго, – кошти від сплати податку на СО2 повинні надходити до фонду декарбонізації, а звідти направлятися на модернізацію підприємств, для того аби їхні викиди відповідали новим екологічним нормативам.

Загалом, за його словами, у Верховній Раді зареєстровано понад 15 законопроєктів, метою яких є реформування екологічного податку.

На сьогодні податок сплачується підприємствами за забруднення довкілля від їх діяльності й розподіляється наступним чином: 45% – до загального фонду держбюджету, 30% – до спецфонду обласного бюджету, 25% – до спецфонду місцевого бюджету.

Екологічний податок має природоохоронну природу, тобто повинен компенсувати шкоду, яка заподіюється природі через забруднення від діяльності підприємств. Проте, сьогодні він не виконує такої функції, що стало причиною для його перегляду.

Екологічний податок — це загальнодержавний обов'язковий платіж, що калькулюються з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

13 травня 2021
Уряд схвалив проєкт змін до Податкового кодексу
Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні схвалив законопроєкт, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України, спрямовані на збалансування...
11 травня 2021
У Кабміні планують підвищувати податки
Міністерство фінансів і профільні міністерства ведуть розрахунки і дискусії щодо перегляду окремих акцизів, екологічних платежів, зборів.  Про...

Вибір редакції

23 вересня 2021
Огляд законопроєкту про організацію водокористувачів та меліорацію
Юрист Kosovan Legal Group Валентин Бичек проаналізував законопроект 5202 про організацію водокористувачів та стимулювання гідротехнічної...
22 вересня 2021
Аграрний комітет Верховної Ради наполягає на збільшенні майже вдвічі держпідтримки сільгоспвиробників у 2022 році
Під час засідання підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі комітету Верховної Ради України з питань...
21 вересня 2021
Аграрії отримали з бюджету 1,5 млрд грн дотацій за 2021 рік
Державна підтримка підприємствам АПК за 2021 рік виплачена аграріям в розмірі 1 млрд 551 млн грн із передбачених в бюджеті 4,5 млрд грн. Про це...